Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lubinie
PP.0090/1/23/14/05
z 10 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP.0090/1/23/14/05
Data
2005.05.10



Autor
Urząd Skarbowy w Lubinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku


Słowa kluczowe
Numer Identyfikacji Podatkowej
regon
spółka cywilna


Pytanie podatnika
Czy podatnik ma prawo do odliczenia podatku VAT z zakupionego środka trwałego przed otrzymaniem numeru NIP, posługując się przy transakcji zakupu numerem REGON?


Podatnik zwraca się z prośbą o wydanie opinii w sprawie dotyczącej prawa do odliczenia podatku od towarów i usług z zakupionego środka trwałego przed otrzymaniem numeru NIP, a po złożeniu zgłoszenia rejestracyjnego posługując się przy transakcji zakupu numerem REGON.
Zdaniem spółki już od momentu zgłoszenia rejestracyjnego w Urzędzie Skarbowym spółka nabyła prawa i obowiązki wynikające z przepisów o podatku VAT a uzyskanie potwierdzenia nadania numeru NIP spółce nie pozbawia jej prawa do odliczenia przy zakupie posługując się numerem REGON. Jednak z uwagi na brak stosownego zapisu regulującego te kwestie w ustawie o VAT z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) ww. spółka prosi o potwierdzenie czy stanowisko w powyższej sprawie jest prawidłowe i czy spółka prawidłowo dokonała odliczenia podatku od dokonanego zakupu.
Podstawowy warunek uzależniający prawo do odliczenia podatku naliczonego zawarty jest w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towaru i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Zgodnie z powołanym przepisem, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.
Z powyższego przepisu wynika, że odliczyć można w całości podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika. W związku z tym, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.
Ponadto warunkiem odliczenia podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług jest zarejestrowanie się jako podatnik VAT zgodnie z art. 96 ust. 1 ustawy o VAT, który stanowi, że podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani przed dniem wykonania pierwszej czynności określonej w art. 5 złożyć naczelnikowi urzędu skarbowemu zgłoszenie rejestracyjne, z zastrzeżeniem ust. 3 ustawy. W sytuacji opisanej we wniosku Podatnik dnia 29.11.2004 r. złożył w tut. Urzędzie zgłoszenie rejestracyjne VAT-R wybierając rezygnację ze zwolnienia z VAT od 01.12.2004 r. Tym samym ww. spółka stała się czynnym podatnikiem VAT zgodnie z art. 96 ust. 4 ustawy o VAT. Za datę rejestracji należy przyjąć dzień złożenia zgłoszenia rejestracyjnego na formularzu VAT-R, a nie dzień otrzymania potwierdzenia zarejestrowania podmiotu jako podatnika VAT na druku VAT-5, gdyż potwierdzenie VAT-5 nie ma charakteru konstytutywnego dla nabycia statusu podatnika podatku VAT, a jedynie potwierdza fakt dokonanego wcześniej zgłoszenia i rejestracji podatnika. W związku z tym, podatnik nabył prawa i obowiązki wynikające z przepisów o podatku VAT w dniu złożenia formularza rejestracyjnego VAT-R w tut. organie podatkowym.
Przypadki, w których mimo spełnienia warunków, podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT naliczonego zostały wymienione w art. 88 ww. ustawy, a także w § 13 i 14 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonywania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970). W żadnym z tych przepisów nie wymieniono, jako sytuacji pozbawiającej podatnika prawa do obniżenia podatku w przypadku braku na fakturze NIP nabywcy.
Art. 106 ust. 1 ustawy o VAT określa jedynie, że faktura powinna zawierać m. in. dane dotyczące nabywcy. Z kolei § 12 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 ze zm.) określa elementy, które faktura co najmniej powinna zawierać. Takie sformułowanie oznacza, że prócz tych elementów wystawca może zawrzeć na fakturze każda dowolną informację, w tym także numer REGON nabywcy.
Przepisy nie uzależniają prawa do odliczenia podatku naliczonego od faktu podania przez podatnika numeru NIP, tym samym spółka ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z zakupu środka trwałego na ogólnych zasadach opisanych w art. 86-90 ustawy o VAT.
W związku z powyższym jeżeli zakup jest związany z czynnościami opodatkowanymi i nie został wymieniony w art. 88 ustawy o VAT, podatnik ma prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj