Interpretacja Urzędu Skarbowego w Legnicy
PP/443/119/04
z 4 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/119/04
Data
2005.08.04



Autor
Urząd Skarbowy w Legnicy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
turystyka


Pytanie podatnika
W piśmie przedstawiono następujący stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie: Przedmiotem Pana działalności gospodarczej jest sprzedaż usług turystycznych oraz w niewielkim zakresie - w stosunku do działalności turystycznej - świadczenie ksero.
Zgodnie z art. 119 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marzy pomniejszona o kwotę należnego podatku.
Zapis art. 119 ust. 2 ww. ustawy stanowi, iż przez marżę rozumie się różnicę między kwotą należności, którą ma zapłacić nabywca usługi, a ceną nabycia przez podatnika towarów i usług od innych podatników dla bezpośredniej korzyści turysty; przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Poza zakupem towarów i usług związanych wyłącznie z bezpośrednią korzyścią turysty, nabywa Pan towary i usługi związane z funkcjonowaniem biura - jest to zakup energii, czynsz za lokal, rachunek telefoniczny, artykuły biurowe itd. Takie nabycie towarów i usług nie jest związane z bezpośrednią korzyścią turysty. Ww. wydatki ponoszone są w celu funkcjonowania biura jak również służą sprzedaży usług ksero.
Ponadto informuje Pan, że w świetle aktualnie obowiązującej ustawy o podatku od towarów i usług, w Pana działalności nie występuje sprzedaż zwolniona od podatku VAT, jak to miało miejsce do 30 kwietnia 2004 r. - np. sprzedaż kolonii bądź zimowisk dla dzieci.. Opodatkowana jest zarówno sprzedaż usług turystycznych - kwota marży - jak również opodatkowana jest sprzedaż usług ksero.
Pana zdaniem, podatek należny VAT może Pan w całości pomniejszyć o podatek naliczony od nabywanych towarów i usług pozostałych związanych tylko i wyłącznie z prowadzeniem Biura Turystycznego, bowiem zgodnie z art. 119 ust. 4 ww. ustawy, podatnikom wykonującym usługi turystyczne nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony od towarów i usług nabytych dla bezpośredniej korzyści turysty. Nic natomiast ustawodawca nie mówi o wydatkach ponoszonych na cele prowadzenia Biura Turystycznego. Mówi się tylko o wydatkach ponoszonych dla bezpośredniej korzyści turysty.
W art. 119 ust. 2 ustawodawca precyzuje, iż przez usługi bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.


Zgodnie z art. 119 ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), podstawą opodatkowania przy wykonywaniu usług turystyki jest kwota marży pomniejszona o kwotę należnego podatku, z zastrzeżeniem ust. 5, obliczana jako różnica między kwotą należną z tytułu świadczonych usług a kosztami zewnętrznymi poniesionymi dla bezpośredniej korzyści turysty. Wyliczona w ten sposób marża podlega opodatkowaniu stawką VAT ww. wysokości 22% (wyjątkiem są usługi świadczone poza terytorium Wspólnoty, które podlegają opodatkowaniu 0%). Przez usługi dla bezpośredniej korzyści turysty rozumie się usługi stanowiące składnik świadczonej usługi turystyki, a w szczególności transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
Z uwagi na specyfikę rozliczania podatku należnego w myśl ust. 4 ww. przepisu ustawy o VAT, biura nie są uprawnione do odliczania, ani też do zwrotu podatku naliczonego związanego z nabyciem towarów i usług dla bezpośredniej korzyści turysty. Z brzmienia tego przepisu jednoznacznie wynika, iż zasada opodatkowania usług świadczonych przez biura podróży marżą dotyczy wyłącznie tej części usługi która stanowi bezpośrednią korzyść turysty tj. transport, zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie.
W związku z powyższym podatek naliczony przy zakupie towarów i usług związanych pośrednio z usługą biura jak również w Pana przypadku ze świadczeniem usług ksero (usługi ksero zgodnie z art. 41 ustawy podlegają opodatkowaniu stawką podstawową tj. 22%) podlega odliczeniu (z zachowaniem zasad określonych w art. 86 ust. 1 ustawy - w zakresie jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych). Dotyczy to kosztów związanych z działalnością samego biura podróży (np. telefony, wynajem lokalu). Natomiast w sytuacji gdy podatnik świadczy usługi we własnym zakresie, np. we własnej bazie hotelowej, lub własnymi środkami transportu, podatek rozliczany jest na zasadach ogólnych, co oznacza, że podatnik zobowiązany jest do obliczenia VAT wg stawki właściwej dla wykonywanej usługi z prawem do odliczenia podatku naliczonego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj