Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PP/443-96/05
z 30 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-96/05
Data
2005.05.30



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
sprzęt pożarniczy
stawki podatku
usługi konserwacyjne
usługi monitorowania


Pytanie podatnika
1) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi okresowych konserwacji instalacji i urządzeń sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania związane zbudownictwem mieszkaniowym?. 2) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować uslugi calodobowego monitoringu pożarowego obiektów do Państwowej Straży Pożarnej drogą radiową i telefoniczną?. 3) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować uslugi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego ?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Spółki z dnia 11.05.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowiska w pkt 1, pkt 2, pkt 3 są prawidłowe.


UZASADNIENIE


Według stanu faktycznego przedstawionego we wniosku, Spółka świadczy usługi ochrony przeciwpożarowej obiektów budownictwa mieszkaniowego.
Spółka zwróciła się do tut. Organu podatkowego z zapytaniami:
1) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować usługi okresowych konserwacji instalacji i urządzeń sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania związane z budownictwem mieszkaniowym ?.
2) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować uslugi calodobowego monitoringu pożarowego obiektów do Państwowej Straży Pożarnej drogą radiową i telefoniczną ?.
3) Jaką stawką podatku VAT należy opodatkować uslugi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego ?.
Zdaniem Spółki ww. usługi winny być opodatkowane:
ad.1. stawką podatku od towarów i usług w wysokości:7%,
ad.2. stawką podatku od towarów i usług w wysokości: 22%,
ad.3. stawką podatku od towarów i usług w wysokości: 22%.

Zgodnie z postanowieniami art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu tym podatkiem podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.
Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary jak i usługi identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art. 2 pkt 6 oraz art. 8 ust. 3 ustawy.
W związku z tym każdy podatnik obowiązany jest do prawidłowego określenia przedmiotu opodatkowania, co wiąże się z prawidłowym zdefiniowaniem czynności (również w zakresie klasyfikacji) oraz do prawidłowego jego opodatkowania.
Dla celów aktualnie obowiązującej ustawy o VAT, zastosowanie ma Polska Klasyfikacji Wyrobów i Usług, wprowadzona rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 18.03.1997 r. w sprawie PKWiU.- (Dz. U. Nr 42, poz. 264 ze zm.)
Zgodnie z oświadczeniem Spółki:
- przeprowadzane okresowe konserwacje instalacji i urządzeń sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania mieszczą się w grupowaniu PKWiU 45.3.,
- całodobowy monitoring pożarowy obiektów do Państwowej Straży Pożarnej drogą radiową i telefoniczną mieści się w grupowaniu PKWiU 74.60.13.,
- okresowa konserwacja podręcznego sprzętu gaśniczego mieści się w grupowaniuPKWiU 29.24.92.

Ad. 1.
Przepis art. 146 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7% w odniesieniu do:
a) robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
b) obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.
Przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit.a, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego (art. 146 ust. 2 ww. ustawy), natomiast zgodnie z ust. 3 tego artykułu przez infrastrukturę towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a, rozumie się:
1) sieci rozprowadzające wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
2) urządzanie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń, i małą architekturę,
3) urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe ł telekomunikacyjne, jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.
Przepisy ustawy o podatku od towarów i usług nie definiują pojęć: budowa, remont i bieżąca konserwacja. Zgodnie ze Słownikiem Języka Polskiego PWN z 1995 r. pod redakcją prof. M. Szymczaka, konserwacja to utrzymanie czegoś w dobrym stanie, dbanie o coś, pielęgnowanie czegoś w celu zabezpieczenia przed szybkim zużyciem się, zniszczeniem lub zepsuciem.
W przedstawionym stanie faktycznym świadczone przez Spółkę usługi polegające na przeprowadzaniu okresowych konserwacji instalacji i urządzeń sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania, sklasyfikowane pod symbolem PKWiU 45.3 mieszczą się w pojęciu robót budowlanych.Jeżeli zatem powyższe prace wykonywane są w obiektach budownictwa mieszkaniowego, to na podstawie przepisu cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 ma do nich zastosowanie obniżona 7% stawka podatku od towarów i usług.
Natomiast w przypadku świadczenia powyższych usług w lokalach użytkowych, należy zastosować podstawową stawkę podatku od towarów i usług w wysokości 22%.

Ad.2.
Zgodnie z art. 41 ust. 1 ww. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, podstawową stawką podatku VAT jest stawka 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1, które to zapisy regulują obniżenie stawki podstawowej do 3%, 7%, i 0%. W art. 43 ustawy zostały ponadto określone zwolnienia przedmiotowe od podatku.
Na podstawie delegacji zawartej w art. 41 ust. 16 ww. ustawy, minister właściwy do spraw finansów publicznych ma możliwość obniżać stawki podatku do 0%, 3%, 7% dla dostaw niektórych towarów i świadczenia niektórych usług. Wykonaniem tej delegacji jest rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 97, poz. 970 ze zm.), w którym ustalono listy towarów i usług opodatkowanych stawkami niższymi niż 22%, jak również zwolnionych od tego podatku.
Jeżeli dany towar lub usługa nie są wymienione w przepisach szczególnych, oznacza to. że właściwa stawka podatku VAT jest stawka podstawowa.Spółka posiada opinię urzędu statystycznego, z której wynika iż usługi całodobowego monitoringu pożarowego obiektów do Państwowej Straży Pożarnej drogą radiową i telefoniczną sklasyfikowane zostały w sekcji K dział 74 - usługi związane z prowadzeniem działalności gospodarczej pozostałe, grupa 74.6 - usługi detektywistyczne i ochroniarskie, podkategoria 74.60.13 - usługi związane z obsługą systemów alarmowych.
W przepisach szczególnych nie zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU 74.60.13. Dlatego też usługi całodobowego monitoringu pożarowego obiektów do Państwowej Straży Pożarnej droga radiowa i telefoniczną sklasyfikowane w grupowaniu 74.60.13 opodatkowane są zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podstawowa w wysokości 22%.

Ad.3
Spółka posiada opinię urzędu statystycznego, z której wynika iż usługi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego sklasyfikowane zostały w sekcji DK dział 29 - maszyny i urządzenia gdzie indziej nie sklasyfikowane, grupa 29.24 - maszyny i urządzenia ogólnego przeznaczenia pozostałe, gdzie indziej nie sklasyfikowane, podkategoria 29.24.92 - usługi napraw i konserwacji pozostałych urządzeń mechanicznych ogólnego przeznaczenia, gdzie indziej nie sklasyfikowanych.W przepisach szczególnych nie zostały wymienione usługi o symbolu PKWiU 29.24.92. Dlatego też usługi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego sklasyfikowane w grupowaniu 29.24.92 opodatkowane są zgodnie z art. 41 ust. 1 stawka podstawową w wysokości 22%.
W oparciu o powyższe unormowania zauważa się jak niżej:
1) Usługi okresowych konserwacji instalacji i urządzeń sygnalizacji alarmu pożaru i oddymiania związane z budownictwem mieszkaniowym podstawie przepisu cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 podlegają opodatkowaniu 7% stawką podatku od towarów i usług.
2) Usługi całodobowego monitoringu pożarowego obiektów do Państwowej Straży Pożarnej drogą radiową i telefoniczną, mieszczące się w grupowaniu PKWiU 74.60.13 podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.
3) Usługi okresowej konserwacji podręcznego sprzętu gaśniczego mieszczące się w grupowaniu PKWiU 29.24.92 podlegają opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22% .

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcyorgany podatkowe i organy kontroli skarbowej.
- w dacie wydania przedmiotowego postanowienia, w stosunku do Firmy nie toczyłosię postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa, postępowanie przed sądem administracyjnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj