Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP1/423-92 /05/PK
z 25 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP1/423-92 /05/PK
Data
2005.04.25



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
odsetki od pożyczki
podwyższenie kapitału
potrącenie (kompensata)
potrącenie zobowiązań
pożyczka
przychód
różnice kursowe


Pytanie podatnika
Czy powstałe różnice dodatnie (przychodowe) związane z potrąceniem z należnych wpłat na kapitał zakładowy ze zobowiązaniami z tytułu pożyczek i odsetek w dolarach amerykańskich nie są różnicami kursowymi podlegającymi opodatkowaniu?


Postanowienie


Na podstawie art. 14 a § 4 w związku z art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity - Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udzielając pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych w indywidualnej sprawie Podatnika przedstawionej w piśmie z dnia 10.03.2005 r. (data wpływu do tut. Urzędu 16.03.2005 r.)


postanawia


- uznać stanowisko Podatnika za prawidłowe

Uzasadnienie


Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka planuje podwyższenie kapitału zakładowego o kwotę od 4.000.000 zł do 4.400.000 zł. Zgodnie z przygotowanym projektem Uchwały Zgromadzenia Wspólników wpłata na kapitał zostanie dokonana poprzez potrącenie z udzielonych przez wspólników pożyczek oraz odsetek od tych pożyczek. Wspólnicy w latach 1998 i 1999 udzielili Spółce pożyczek po 565,000 USD każdy z obu wspólników (Spółki z Austrii i Niemiec). Odsetki naliczone a niezapłacone od w/w pożyczek wynoszą na dzień 28.02.2005 r. 352.775,34 USD. Wpłaty pożyczek w latach 1998 i 1999 dokonane zostały po wyższym kursie za 1 USD od kursu obecnego. Przy dokonywaniu potrącenia wpłat na kapitał z udzielonych pożyczek wraz z odsetkami uwzględniony zostanie kurs sprzedaży banku, z którego usług Spółka korzysta (XXX).

Powstałą różnicę pomiędzy historycznym kursem sprzedaży banku z dnia wpływu pożyczek oraz kursem średnim NBP z dnia naliczenia odsetek a kursem sprzedaży banku z dnia potrącenia z nich wpłaty na kapitał (będzie to data aktu notarialnego dotyczącego podwyższenia kapitału) Spółka zaksięguje jako pozostałe przychody finansowe niepodlegające opodatkowaniu.

Zapytanie Podatnika brzmi:

Czy powstałe różnice dodatnie (przychodowe) związane z potrąceniem z należnych wpłat na kapitał zakładowy ze zobowiązaniami z tytułu pożyczek i odsetek w dolarach amerykańskich nie są różnicami kursowymi podlegającymi opodatkowaniu...

Zdaniem Podatnika w przedstawionym stanie faktycznym w sytuacji braku zapłaty a jedynie potrącenia (kompensaty) nie powstają różnice kursowe podlegające opodatkowaniu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie uprzejmie informuje, że zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 1ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) przychodami z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 13 i 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe. Zaś art. 12 ust. 3 ustawy stanowi, że jeśli przychody wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, przychody te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikające z zastosowania kursu kupna walut z dnia faktycznego otrzymania przychodów, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał uzyskujący przychód, oraz z zastosowania kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia uzyskania przychodu.

Natomiast art. 12 ust. 4 pkt 4 stanowi, że do przychodów nie zalicza się przychodów otrzymanych na utworzenie lub powiększenie kapitału zakładowego, funduszu udziałowego lub funduszu założycielskiego albo funduszu statutowego w banku państwowym albo funduszu organizacyjnego ubezpieczyciela. Oznacza to, iż zarówno wkłady pieniężne jak i niepieniężne wnoszone na pokrycie kapitału zakładowego nie są zaliczane do przychodów w rozumieniu prawa podatkowego.

W przedmiotowej sprawie kapitał zakładowy zostanie powiększony poprzez potrącenie z udzielonych przez wspólników pożyczek w dolarach amerykańskich oraz odsetek od tych pożyczek. Prawo do podwyższenia lub obniżenia kosztów uzyskania przychodów o różnice wynikające z różnych kursów walut pomiędzy dniem faktycznego otrzymania należności lub zapłaty zobowiązań, a dniem ich zarachowania istnieje wyłącznie w przypadku dokonania zapłaty w pieniądzu.

W związku z powyższym różnice kursowe zmniejszające lub zwiększające przychody oraz koszty podatkowe, powstają wyłącznie w przypadku faktycznego transferu waluty mają więc charakter kasowy.

Wobec powyższego Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego zauważa, iż w przedmiotowej sprawie powstałe różnice związane z potrąceniem z należnych wpłat na kapitał zakładowy ze zobowiązaniami z tytułu pożyczek i odsetek w dolarach amerykańskich nie są różnicami kursowymi w rozumieniu przepisów prawa podatkowego, które podlegają opodatkowaniu.

Niniejsza interpretacja, co do zakresu stosowania przepisów prawa podatkowego została dokonana dla stanu faktycznego opisanego we wniosku i w oparciu o przepisy obowiązujące w dniu jej udzielenia. Zmiana poszczególnych elementów stanu faktycznego może mieć wpływ na zmianę praw i obowiązków Podatnika.

Zgodnie z art. 14 b § 1 – 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.
Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie w terminie 7 dni od daty otrzymania postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj