Interpretacja Izby Skarbowej we Wrocławiu
PP II 443/905/2005/PK
z 3 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP II 443/905/2005/PK
Data
2005.08.03



Autor
Izba Skarbowa we Wrocławiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania


Słowa kluczowe
kodeks postępowania cywilnego
podmiot zarządzający (zarządca)
postępowanie egzekucyjne


Pytanie podatnika
Czy objęte są podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez zarządcę?


Ustalając następstwa, w podatku od towarów i usług, wykonania czynności przez zarządcę powołanego na podstawie art. 1062 ustawy z 17 listopada 1964 r. Kodeks postępowania cywilnego (Dz. U. 43, poz. 296 ze zm.) należy mięć na uwadze przepis art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem VAT podlega odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Świadczenie usług to każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej (które nie jest dostawą towarów o której mowa w art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług). Wobec przepisów art. 15 ust. 1 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług za podatnika podatku od towarów i usług uważa się osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności. Działalnością gospodarczą na potrzeby ustawy o podatku VAT jest wszelka działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody, również wówczas, gdy czynność została wykonana jednorazowo w okolicznościach wskazujących na zamiar wykonywania czynności w sposób częstotliwy. Działalność gospodarcza obejmuje także czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych - art. 15 ust. 2 ustawy o podatku od towarów i usług. Charakter czynności wykonywanej przez zarządcę działającego w oparciu o przepisy Kodeksu postępowania cywilnego należy uznać za usługę o charakterze ciągłym, a więc częstotliwym.
Z kolei za wykonywaną samodzielnie działalność gospodarczą nie uznaje się czynności z tytułu których dochody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-8 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności - art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy z 11 marca 2004 r. w brzmieniu obowiązującym na dzień złożenia wniosku. Na podstawie art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z działalności wykonywanej osobiści uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10, i inkasentów należności publicznoprawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9.
Wobec przytoczonych przepisów błędne jest twierdzenie prezentowane przez X jakoby art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych miał zastosowanie wyłącznie do zarządców powołanych w ramach postępowania upadłościowego. Warunkiem uznania, że czynności zarządcy nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług byłoby kumulatywne spełnienie warunków art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług. W tym zakresie należy mieć na uwadze następujące okoliczności: zarządcę - jako sposób egzekucji z dochodów uzyskiwanych przez dłużnika z prowadzonej działalności gospodarczej ustanawia sąd jako organ władzy postanowieniem - art. 1062 § 1 w związku z art. 931 § 1 i § 2, art. 932 k. k. p. Zakres czynności pełnionych przez zarządcę określają przepisy k. k. p. - stosowane odpowiednio przepisy o egzekucji z nieruchomości - zarządca obowiązany jest do wykonywania czynności potrzebnych do prowadzenia prawidłowej gospodarki (czynności zwykłego zarządu), czynności przekraczające zwykły zarząd może wykonać za zgodą stron lub za zezwoleniem sądu (po wysłuchaniu wierzyciela, dłużnika i zarządcy), chyba że zwłoka groziłaby szkodą - art. 935 § 1 i § 3 k. k. p. Zarządca jest podmiotem, któremu powierzono określonych funkcji w postępowaniu egzekucyjnym. Wynagrodzenie ma charakter procesowy (art. 939 k. p.c.) sąd orzeka o nim w drodze postanowienia na które przysługuje zażalenie jednakże nie pokrywa jego kosztów (art. 940 k.p.c. - zaspokojenie z dochodów uzyskanych z zarządu nad dłużnikiem). Nie jest to jedyny przypadek określenia wynagrodzenia przez sąd za wykonanie usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług np. usługi adwokata z urzędu, syndyka.
Zarządca jest odpowiedzialny względem wszystkich uczestników za należyte wypełnianie swych obowiązków (art. 938 § 1 k.p.c.) i może być skazany na grzywnę (art. 928 § 2 k.p.c.). Tak więc jego działalność ma charakter samodzielny nawet wtedy, gdy ma obowiązek konsultacji swoich decyzji ze stronami czy sądem.
Odnosząc się do zarzutów zawartych w zażaleniu organ odwoławczy wskazuje na wywody poczynione powyżej.
Reasumując w ocenie Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu postanowienie Naczelnika Urzędu Skarbowego Wrocław Krzyki nr PP/4431/-80/61/05 z 2 czerwca 2005 r. zawierając interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej objęcia podatkiem od towarów i usług czynności wykonywanych przez zarządcę jest prawidłowe.
Jednocześnie organ II instancji zwraca uwagę, że z dniem 1 czerwca 2005 r. - na mocy art. 1 pkt 6 tiret drugi ustawy z 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 90, poz. 756) - treść powołanego przepisu art. 15 ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku od towarów i usług uległ zmianie i brzmi on " 3) z tytułu których przychody zostały wymienione w art. 13 pkt 2-9 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli z tytułu wykonania tych czynności osoby te są związane ze zlecającym wykonanie tych czynności prawnymi więzami tworzącymi stosunek prawny pomiędzy zlecającym wykonanie czynności i wykonującym zlecane czynności co do warunków wykonywania tych czynności, wynagrodzenia i odpowiedzialności zlecającego wykonanie tych czynności wobec osób trzecich,". Jednakże zmiana ta nie wpływa - w ocenie organu II instancji - na prawidłowość zaskarżonego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj