Interpretacja Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Skarbowego
ZD/415-95-14/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/415-95-14/05
Data
2005.05.31



Autor
Kujawsko-Pomorski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
diety
koszty uzyskania przychodów
podróż służbowa zagraniczna (delegacja zagraniczna)


Pytanie podatnika
Czy koszty uczestnictwa w konferencjach zagranicznych zwracane nauczycielom akademickim w zakresie diet i innych należności związanych z podróżą służbową podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz. 60) Naczelnik Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy po analizie złożonego w dniu 04 kwietnia 2005r. wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawia

uznać , że przedstawione przez Płatnika stanowisko w zakresie zwrotu nauczycielom akademickim kosztów uczestnictwa w konferencjach zagranicznych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 04 kwietnia 2005r. do tutejszego Organu wpłynął wniosek płatnika w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów art. 21 ust. 1 pkt 16 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.)

Jednostka przedstawiła następujący stan faktyczny.

Płatnik jako Uczelnia kieruje swoich pracowników – nauczycieli akademickich na konferencje i seminaria organizowane poza granicami kraju.

W myśl przepisów § 6 pkt 2, 3 i 6 Statutu Uczelni, które powołuje jednostka pytająca, jednym z podstawowych celów Akademii jest:

– prowadzenie badań naukowych i upowszechnianie ich wyników( § 6 pkt 2 Statutu),

– wykonywanie ekspertyz oraz wspieranie działalności naukowej, wynalazczej i wdrożeniowej (§ 6 pkt 3 Statutu),

– współtworzenie i upowszechnianie wiedzy w społeczeństwie (§ 6 pkt 6 Statutu).

Ponadto, pracownik naukowy mający zamiar upowszechnić wyniki badań naukowych realizuje swój cel m. in. Poprzez udział w konferencjach naukowych, co stanowi nieodłączny element jego pracy.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego oraz zaprezentowanego przez Jednostkę stanowiska dotyczącego interpretacji przepisów prawa podatkowego tut. Organ stwierdza, co następuje.

Płatnik pyta, czy koszty uczestnictwa w konferencjach zagranicznych zwracane nauczycielom akademickim w zakresie diet i innych należności związanych z podróżą służbową podlegają zwolnieniu od podatku dochodowego od osób fizycznych...

Istotą zagadnienia jest fakt skierowania pracownika, nauczyciela akademickiego, przez Uczelnię do udziału w konferencji naukowej lub w seminarium.

Przepisy art. 110 ust. 2 ustawy z dnia 12 września 1990 r. o szkolnictwie wyższym (Dz. U. Nr 65, poz. 385 ze zm.) stanowią, że nauczyciel akademicki ma prawo do podyplomowego doskonalenia się oraz innych form szkolenia zawodowego na koszt uczelni. Natomiast, zgodnie z § 1ust. 1 i 2 zarządzenia ministra edukacji narodowej z dnia 13 maja 1991r. w sprawie zakresu i form pomocy przysługującej nauczycielowi akademickiemu podejmującemu studia podyplomowe oraz inne formy kształcenia zawodowego (M.P. z dnia 31 maja 1991r.),:

  1. nauczyciele akademiccy mogą być kierowani na następujące formy podyplomowego doskonalenia oraz kształcenia zawodowego:
    1) studia podyplomowe,
    2) kursy,
    3) szkolenia specjalizacyjne,
    4) staże naukowe i zawodowe,
    5) seminaria i konferencje.
  2. Skierowania, o którym mowa w ust. 1, dokonuje dziekan wydziału zatrudniającego nauczyciela akademickiego lub kierownik innej jednostki organizacyjnej, w ramach posiadanych środków finansowych.

Jak wynika z powołanego przepisu nauczyciel akademicki ma prawo uczestniczenia na koszt uczelni w konferencjach i seminariach, jeżeli skierowania przydzieliły podmioty wymienione w powołanym przepisie.

Ponadto brak jest ograniczenia terytorium odbywania tych konferencji lub seminarium w kraju, co stanowi, iż przepisy te dotyczą również udziału w zagranicznych konferencjach i seminariach zagranicą.

Zatem koszty uczestnictwa nauczyciela akademickiego w konferencji lub seminarium nie stanowią przychodu w rozumieniu przepisów art. 12 ust. 1 ustawy z o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Do rozliczenia kosztów dojazdów, diet i innych należności związanych z udziałem w tej konferencji lub seminarium za granicą zastosowanie będą miały przepisy art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. a cytowanej ustawy o podatku dochodowym i rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z dnia 19 grudnia 2002r. w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej poza granicami kraju (Dz. U. nr 236 poz. 1991 ze zm.)

W przedstawionym w zapytaniu stanie faktycznym wyrażone stanowisko Uczelni jest prawidłowe.

Jednocześnie informuje się, że niniejsza odpowiedź dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i jest zgodna ze stanem prawnym obowiązującym na dzień jej udzielania.

Zgodnie z art. 14b Ordynacji podatkowej udzielona odpowiedź nie jest wiążąca dla Strony, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej ewentualnej zmiany lub uchylenia.

Stosownie do treści art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej, stronie przysługuje prawo złożenia zażalenia na niniejsze postanowienie.

Zażalenie, zgodnie z art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, wnosi się do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem tut. Organu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj