Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie
P-3-443/30/05
z 19 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-3-443/30/05
Data
2005.07.19



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek naliczony
rozliczenie dotacji


Pytanie podatnika
W związku z tym, że dokonywana jest sprzedaż, w stosunku do której przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje (do części zakupów stosowana jest proporcja przy odliczaniu VAT) - Czy kwoty z tytułu dotacji, dopłat i refundacji należy wziąć pod uwagę do wyliczania proporcji odliczania VAT, o której mowa w art. 90 i 91 ustawy o VAT. Dotacje otrzymane z tyt. programu PHARE 2002, z Narodowej Agencji Programu "Młodzież", z Urzędu Pracy, od EMAUS INTERNATIONAL


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a i 216 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa/Dz. U z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm./ stanowisko dotyczące zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w sprawie przedstawionej we wniosku z dnia 6.06.2005 r. /data wpływu do Urzędu 8.06.2005 r./ u z n a j ę za nieprawidłowe.

Uzasadnienie.

Zapytanie dotyczy sposobu wyliczenia proporcji sprzedaży opodatkowanej do sprzedaży ogółem - art. 90 i 91 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./

Jako istotne dla udzielenia interpretacji strona przedstawiła następujące elementy stanu faktycznego:

-Stowarzyszenie jest organizacją pozarządową , której głównym celem statutowym jest pomoc osobom bezdomnym,

uzyskiwane przychody przeznaczane są na cele statutowe,

stowarzyszenie prowadzi usługi pomocy socjalnej odpłatnie bądź nieodpłatnie /podopieczni , którzy posiadają dochody płacą za utrzymanie i zakwaterowanie/,

stowarzyszenie prowadzi:a/ sklep z używanymi towarami pochodzącymi od darczyńców zagranicznych lub ze zbiórek publicznych,

b/ „herbaciarnię” - miejsce spotkań młodzieży ze społeczności lokalnej,

oprócz własnych dochodów stowarzyszenie korzysta z pomocy w postaci dotacji i refundacji ponoszonych kosztów,

w 2004 r. - po 1 maja 2004 r. stowarzyszenie otrzymało: a/ dotację w ramach programu PHARE 2002 – Aktywne formy zapobiegania bezrobociu- na stworzenie warsztatów naprawczych,

b/ dotację finansowaną ze środków bezzwrotnej pomocy dla Polski na podstawie jednostronnej deklaracji Rządu Stanów Zjednoczonych – na organizację miejsca spotkań "Herbaciarnię „dla młodzieży"

/dotację otrzymaną od Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji - Narodową Agencję Programu „Młodzież” - na organizację miejsca spotkań "Herbaciarnię „dla młodzieży"

d/ refundację wynagrodzenia z Urzędu Pracy z tytułu zatrudniania bezrobotnych,

e/ refundację kosztów od organizacji EMAUS INTERNATIONAL we Francji – organizacji non-profit nadzorującej ruch EMAUS na całym świecie.

Stowarzyszenie dokonuje sprzedaży w stosunku do, której przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, nie zawsze jest w stanie wyodrębnić zakupy z których przysługuje prawo do odliczenia, stąd do części zakupów stosowana jest proporcja przy odliczaniu podatku naliczonego.

2. Zdaniem strony, na podstawie art.90 i 91 cyt. ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatkuod towarów i usług wymienione wyżej dotacje i refundacje nie powinny być wliczone do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

3.Zdaniem organu podatkowego stanowisko Stowarzyszenia jest nieprawidłowe. Otrzymywane przez podatnika dotacje i refundacje nie są dotacjami o których mowa w art. 29 ust. 1 cyt. ustawy o VAT gdyż nie są związane z dostawą lub świadczeniem usług w związku z powyższym winny być wliczone do obrotu za 2004 r. o którym mowa w art. 90 ust. 7 cyt. ustawy o VAT .

Jednocześnie informuję, że ustawą z dnia 21 kwietnia 2005 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz zmianie niektórych innych ustaw /Dz. U. Nr 90 , poz. 756/ został uchylony art. 90 ust. 7 cyt. ustawy o VAT.

Ponadto informuję, że niniejsza interpretacja:

a/ odnosi się wyłącznie do przedstawionego przez wnioskodawcę i przytoczonego w treści niniejszego postanowienia stanu faktycznego oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia,

b/ nie jest wiążąca dla strony, wiąże natomiast organy podatkowe i organy kontroli skarbowej właściwe dla wnioskodawcy - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, które wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie,w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia / art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej /.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj