Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472/ROP3/423-6 /05/BLG
z 29 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472/ROP3/423-6 /05/BLG
Data
2005.03.29



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
potrącalność kosztów
przedawnienie
rezerwy bankowe
rezerwy na wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Pytanie Spółki dotyczy momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej rezerwy bankowej, która nie uległa przedawnieniu.


P O S T A N O W I E N I E

Działając w trybie art. 14a § 4 oraz art. 14a §1 ustawy z dn.29.08.1997r. ordynacja podatkowa /Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60/, po rozpatrzeniu wniosku BANKU z dnia 11.02.2005r., Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie udziela pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych

P o s t a n a w i a

uznać stanowisko Spółki przedstawione w złożonym wniosku za prawidłowe

U Z A S A D N I E N I E

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Bank posiada wierzytelność z tytułu umowy kredytowej, na którą zgodnie z odrębnymi przepisami utworzono w 2003 roku rezerwę celową w pełnej wysokości. W tym tez roku wystąpiły przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, określone w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, które trwają do chwili obecnej.

Bank nie zaliczył powyższej rezerwy do kosztów uzyskania przychodów w roku 2003. Zdaniem Spółki, w świetle obowiązujących przepisów, możliwe jest zaliczenie utworzonej rezerwy do kosztów podatkowych w roku 2004, gdyż wierzytelność jest dalej wymagalna, nieściągalna i nie uległa przedawnieniu.

Ponadto Bank posiada wierzytelność z tytułu umowy kredytowej, na którą zgodnie z odrębnymi przepisami utworzono w 2002 roku rezerwę celową w pełnej wysokości. Przesłanki uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności, określone w art. 16 ust. 2a pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wystąpiły w roku 2003.

W tym też roku zaistniały przesłanki udokumentowania nieściągalności wierzytelności, wymienione w art. 16 ust. 2 ustawy, które trwają do dnia dzisiejszego. Bank dokonał odpisu tej wierzytelności w roku 2004 poprzez jej wyprowadzenie z ksiąg rachunkowych i zaliczył do kosztów uzyskania przychodów w roku 2004, gdyż wierzytelność jest nadal wymagalna, nieściągalna oraz nie uległa przedawnieniu.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie potwierdza stanowisko Spółki i wyjaśnia:

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych /Dz.U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm./ kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 26 lit.a) tiret pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie uważa się za koszty uzyskania przychodów, rezerw tworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona, z wyjątkiem tych rezerw utworzonych na pokrycie, w jednostkach organizacyjnych uprawnionych na podstawie odrębnych ustaw regulujących zasady ich funkcjonowania do udzielania kredytów (pożyczek), wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek), których nieściągalność została uprawdopodobniona w sposób określony w art. 16 ust. 2a pkt 2 w/w ustawy.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych za koszty podatkowe bank ma także prawo uznać wartość wierzytelności odpisanych jako nieściągalne z tytułu wymagalnych, a nieściągalnych kredytów (pożyczek), pomniejszonych o kwotę niespłaconych odsetek i równowartość rezerw na te kredyty (pożyczki) zaliczonych uprzednio do kosztów uzyskania przychodów, których nieściągalność została udokumentowana zgodnie z art. 16 ust. 2 ustawy.

Przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wiążą zatem możliwość zaliczenia przedmiotowych rezerw i nieściągalnych wierzytelności do kosztów uzyskania przychodów z momentem zaistnienia zdarzeń ściśle określonych w w/w przepisach. Dopiero z chwilą zaistnienia tych zdarzeń bank ma prawo (a nie obowiązek) odniesienia w ciężar kosztów uzyskania przychodów: rezerw utworzonych na pokrycie wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona oraz wierzytelności odpisanych jako nieściągalne.

Ograniczenie czasowe odnoszenia w ciężar kosztów podatkowych w/w pozycji wynika z art. 16 ust. 1 pkt 20 ustawy o podatku dochodowym, co oznacza że bank może je zaliczać do kosztów uzyskania przychodów do czasu ich przedawnienia.

Interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku Banku oraz stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej.

Zgodnie z art. 14 a § 4 ordynacji podatkowej na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, które należy wnieść w terminie 7 dni od dnia jego doręczenia za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj