Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
I/415-P-3/KM/05
z 30 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-P-3/KM/05
Data
2005.04.30



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Ordynacja podatkowa --> Postępowanie podatkowe --> Wszczęcie postępowania --> Postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
prawo bankowe
rachunek bankowy
zapłata podatku


Pytanie podatnika
Czy rachunkiem bankowym dla działalności gospodarczej może być rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy?


Na podstawie art. 165a § 1 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. -Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ), w związku z wnioskiem z dnia 21.02.2005 r. i uzupełnionym w dniu 02.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w oparciu o przedstawiony stan faktyczny oraz obecną regulację prawną

odmawia wszczęcia postępowania.

w zakresie udzielenia pisemnej interpretacji z uwagi na fakt, iż zapytanie nie dotyczy przepisów prawa podatkowego.

UZASADNIENIE

W dniu 21.02.2005 r. do Organu podatkowego wpłynął wniosek z prośbą o udzielenie interpretacji w zakresie konieczności założenia rachunku bankowego na potrzeby prowadzonej działalności oraz możliwością wykorzystania osobistego rachunku oszczędnościowo -rozliczeniowego (ROR) założonego przez podatniczkę i jej męża - na potrzeby prowadzonej indywidualnie działalności,. Zgodnie z treścią wniosku podatniczka dokonała zgłoszenia rozpoczęcia indywidualnej działalności gospodarczej w zakresie ochrony zdrowia opodatkowanej na zasadach ogólnych i zwolnionej z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. W uzupełnieniu wniosku z dnia 02.03.2005 r. podatniczka podaje , iż jej intencją było zapytanie czy rachunkiem bankowym dla działalności gospodarczej może być rachunek oszczędnościowo rozliczeniowy.

W myśl art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego na pisemne zapytanie podatnika , płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej informacji o zakresiestosowania przepisów prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. Przez pojęcie "przepisy prawa podatkowego" rozumie się przepisy ustaw podatkowych oraz przepisy wydanych na ich podstawie aktów wykonawczych - art. 3 pkt 2 ustawy -Ordynacja podatkowa.

Zgodnie z art. 61 §1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa zapłata podatków przez podatników prowadzących działalność gospodarczą i zobowiązanych do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów następuje w formie polecenia przelewu. Przepisy podatkowe nie regulują jednak kwestii rodzaju rachunku bankowego, za pomocą którego należy regulować płatności związane z wykonywaną działalnością gospodarczą. Kwestie te regulują:
1) ustawa z dnia 2 lipca 2004r. o swobodzie działalności gospodarczej ( Dz. U. z 2004r. Nr 173, poz. 1807 ) oraz
2) ustawa z dnia 29 sierpnia 1997r. Prawo bankowe ( Dz. U. z 2002r. Nr 72, poz. 665 ze zm.).

Zgodnie z art. 49 ust. 2 i 3 ustawy z dnia 25.08.1997 r. - Prawo bankowe- rachunki rozliczeniowe oraz rachunki lokat terminowych mogą być prowadzone wyłącznie dla :
1) osób prawnych,
2) jednostek organizacyjnych nie posiadających osobowości prawnej, o ile posiadają zdolność prawną,
3) osób fizycznych prowadzących działalność zarobkową ha własny rachunek, w tym dla osób będących przedsiębiorcami.
- rachunki oszczędnościowe, rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe (ROR) oraz rachunki terminowych lokat oszczędnościowych mogą być prowadzone wyłącznie dla :
1) osób fizycznych,
2) szkolnych kas oszczędnościowych
3) pracowniczych kas zapomogowo-pożyczkowych.

Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze nie jest zatem organem uprawnionym do udzielania informacji na postawione przez Panią zapytanie, gdyż nie stanowi ono zapytania o stosowanie prawa podatkowego.W związku z cytowanymi przepisami zapytanie w zakresie wykorzystania rachunku ROR na potrzeby działalności gospodarczej należy skierować do banku , z którym zawarto umowę na prowadzenie rachunku bankowego.

Z powyższych względów Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze postanowił jak w sentencji.

Na niniejsze postanowienie zgodnie z art. 165a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa służy zażalenie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj