Interpretacja Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu
PSUS/PPOI-443/210./05/MAK
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PSUS/PPOI-443/210./05/MAK
Data
2005.07.08



Autor
Pierwszy Śląski Urząd Skarbowy w Sosnowcu


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
dostawa wewnątrzwspólnotowa
informacja podsumowująca
stawki podatku


Pytanie podatnika
Z treści przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że Spółka została zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Cyt: „Spółka w informacji podsumowującej za IV kwartał 2004 r. wykazała dokonane w tym kwartale wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Na jedną z tych dostaw spółka nie posiadała potwierdzeń zgodnych z art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też wykazała ją jako sprzedaż krajową opodatkowaną stawką 22% VAT. W związku z tym wystąpiła różnica sumy wewnątrzwspólnotowych dostaw z deklaracji VAT -7 za ten kwartał a informacją podsumowującą za ten sam okres (…)”.Spółka stoi na stanowisku, iż cyt: „ (…) zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (…) w informacji podsumowującej wykazuje się dokonane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. (…) Posiadanie potwierdzeń zgodnych z art. 42 ust. 3 i 4 ustawy jest niezbędne tylko do zastosowania stawki 0%, a nie wykazanie jej w informacji VAT-UE w przypadku opodatkowania tej sprzedaży stawką krajową (…)”


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 z późn. zm. ) stwierdzam, że stanowisko wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2005r. (data wpływu do urzędu: 09.05.2005r.), o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09.05.2005r. do Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści przedstawionej przez wnioskodawcę wynika, że Spółka została zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Cyt: „Spółka w informacji podsumowującej za IV kwartał 2004 r. wykazała dokonane w tym kwartale wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. Na jedną z tych dostaw spółka nie posiadała potwierdzeń zgodnych z art. 42 ust. 3 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług, dlatego też wykazała ją jako sprzedaż krajową opodatkowaną stawką 22% VAT. W związku z tym wystąpiła różnica sumy wewnątrzwspólnotowych dostaw z deklaracji VAT -7 za ten kwartał a informacją podsumowującą za ten sam okres (…)”.

Spółka stoi na stanowisku, iż cyt: „ (…) zgodnie z art. 100 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług (…) w informacji podsumowującej wykazuje się dokonane wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów. (…) Posiadanie potwierdzeń zgodnych z art. 42 ust. 3 i 4 ustawy jest niezbędne tylko do zastosowania stawki 0%, a nie wykazanie jej w informacji VAT-UE w przypadku opodatkowania tej sprzedaży stawką krajową (…)”

Ustosunkowując się do ww. kwestii stwierdza się, co następuje:Stosownie do treści art. 100 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 z późn. zmianami), podatnicy, o których mowa w art. 15, dokonujący wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozumieniu art. 9-12 lub wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów w rozumieniu art. 13, zarejestrowani jako podatnicy VAT-UE, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym informacje podsumowujące o dokonanych wewnątrzwspólnotowych nabyciach towarów i wewnątrzwspólnotowych dostawach towarów, zwane „informacjami podsumowującymi”, za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu:

- wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów - w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów,

- wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – w przypadku informacji podsumowujących dotyczących wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów.

Przepis art. 100 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje, jakie dane winna zawierać informacja podsumowująca – powinna to być między innymi łączna wartość wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wyrażona zgodnie z art. 31, oraz łączna wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów - w odniesieniu do poszczególnych kontrahentów.

Z treści ww. art. 100 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług wynika, że informacje podsumowujące za okresy kwartalne – składane są w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub/i wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów.

Art. 20 ust. 1 ww. ustawy stanowi, iż w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów obowiązek podatkowy powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, z zastrzeżeniem ust. 2- 4. Stosownie do przepisu art. 20 ust. 2 ww. ustawy, w przypadku gdy przed upływem terminu, o którym mowa w ust. 1, podatnik wystawił fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Łączna wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów winna być wykazywana również w deklaracjach dla podatku od towarów i usług, składanych zgodnie z art. 99 ust. 1 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

Zgodnie z art. 41 ust. 3 ww. ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów stawka podatku wynosi 0%, z zastrzeżeniem art. 42.

Stosownie do brzmienia art. 42 ust. 1 pkt 2 wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów podlega opodatkowaniu według stawki podatku 0%, pod warunkiem, że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres rozliczeniowy posiada w swojej dokumentacji dowody, że towary będące przedmiotem wewnątrzwspólnotowej dostawy zostały wywiezione z terytorium kraju i dostarczone do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Jeżeli przedmiotowy warunek nie zostanie spełniony przed złożeniem deklaracji za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę dokonaną na terytorium kraju, a po otrzymaniu stosownych dokumentów ma prawo do korekt deklaracji.

Wynika to z zapisów art. 42 ust. 12 i ust. 13 ww. ustawy, zgodnie z którymi: „Jeżeli warunek, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, nie został spełniony przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany okres, podatnik wykazuje tę dostawę w ewidencji, o której mowa w art. 109 ust. 3, jako dostawę na terytorium kraju. Otrzymanie przez podatnika dowodu, o którym mowa w ust. 1 pkt 2, w terminie późniejszym niż określony w ust. 12, upoważnia podatnika do dokonania korekty złożonej deklaracji podatkowej oraz informacji podsumowującej, o której mowa w art. 100 ust. 1, w której wykazał dostawę towarów.”

Reasumując należy stwierdzić, że zgodnie z art. 100 ust. 1- 3 w informacji podsumowującej VAT-UE wykazać należy łączną wartość wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów za okresy kwartalne w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowej dostawy.

Natomiast w deklaracji VAT-7 w przypadku braku u podatnika dokumentów potwierdzających dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, dostawę tę należy uwzględnić jako dostawę krajową ze stawką podatku 22%.

Po otrzymaniu przez podatnika dowodu dokumentującego dokonanie dostawy i dostarczenia towaru nabywcy winna zostać złożona korekta deklaracji podatkowej.

Niniejsze postanowienie – na mocy art. 143 § 2 pkt 1 ww. ustawy Ordynacja podatkowa – wydane zostało z upoważnienia Naczelnika Pierwszego Śląskiego Urzędu Skarbowego w Sosnowcu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj