Interpretacja Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1472 /RPŁ/415-8/05/OKP
z 24 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1472 /RPŁ/415-8/05/OKP
Data
2005.05.24



Autor
Drugi Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
przeniesienie służbowe
świadczenia na rzecz pracowników
umowa o pracę
zwolnienia podatkowe


Pytanie podatnika
Czy wypłacone pracownikowi przez Spółkę kwoty związane z jego przeniesieniem do innego miasta oraz zasiłki na zagospodarowanie są zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy o p.d.o.f. i zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 200% wynagrodzenia należnego pracownikowi w miesiącu, w którym kwoty te zostały mu wypłacone.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 w związku z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60 – tekst jednolity) udzielając pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie XXX Sp. z o.o. z(zwana dalej Spółką) przedstawionej w złożonym wniosku z dnia 08.03.2005r. (data wpływu do Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego 14.03.2005r.) Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie postanawia:

uznać stanowisko Spółki za nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza otworzyć nowe sklepy w różnych miastach Polski. W celu ich prawidłowego funkcjonowania zamierza przenieść część doświadczonego personelu z Warszawy do innych miejscowości. Cały proces wiąże się z koniecznością przeniesienia również rodzin pracowników i urządzaniem mieszkań w nowym miejscu zamieszkania. Zarząd Spółki postanowił przyznać przenoszonym pracownikom zryczałtowaną sumę na pokrycie kosztów zmiany miejsca zamieszkania oraz kwotę na zagospodarowanie.

Spółka stawia pytanie: czy do wyżej wymienionych kwot przyznanych pracownikom ma zastosowanie zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. nr 14, poz. 176, z późn. zm.) - zwanej dalej u.p.d.o.f.

Zdaniem Spółki w opisywanej sytuacji kwoty wypłacane pracownikom na pokrycie kosztów związanych z przeniesieniem służbowym oraz zasiłki na zagospodarowanie korzystają na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 u.p.d.o.f. ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych do wysokości 200% wynagrodzenia należnego pracownikowi w miesiącu, w którym kwoty te zostały mu wypłacone.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.f. wolne od podatku są kwoty otrzymane przez pracowników z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego oraz zasiłków na zagospodarowanie i osiedlenie w związku z przeniesieniem służbowym, do wysokości 200% wynagrodzenia należnego za miesiąc, w którym nastąpiło przeniesienie.

Zwolnienie określone w art. 21 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.f. ma zastosowanie wyłącznie do ściśle określonej grupy zawodowej. Przeniesienie służbowe, o który mowa w wyżej wymienionym artykule, jako związane z tzw. pojęciem “służby” może nastąpić tylko na podstawie pragmatyk służbowych – a więc ustaw regulujących sposób zatrudnienia, warunki pracy oraz sposób rozwiązania stosunku pracy lub stosunku służbowego z określonymi pracownikami lub funkcjonariuszami, a także ich szczególne prawa i obowiązki. Dotyczą one ściśle określonej grupy zawodowej dla której konieczne jest ustawowe określenie specyficznych praw i obowiązków wynikających ze szczególnego charakteru wykonywanego zawodu, służące zapewnieniu prawidłowego funkcjonowania określonych w tych ustawach służb.

Wobec tego tylko na podstawie tych ustaw możliwe jest przeniesienie pracownika lub funkcjonariusza i w związku z tym kwoty otrzymane przez pracownika lub funkcjonariusza z tytułu zwrotu kosztów przeniesienia służbowego i zasiłków na zagospodarowanie będą zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.

Przeniesienie służbowe może więc nastąpić na polecenie pracodawcy m.in. na podstawie następujących aktów prawnych:

– ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych (Dz. U. z 2001r. Nr 98, poz. 1070, z późn. zm.)

– ustawy z dnia 12 października 1990 r. o Straży Granicznej (Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1399,z późn. zm)

– ustawy z dnia 6 kwietnia 1990 r. o policji (Dz. U. z 2002 r. Nr. 7 poz. 58 z późn. zm.)

– ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2003 r. Nr. 118, poz. 112 z późn. zm.)

– ustawy z dnia 18 grudnia 1998 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 1999 r. Nr 49, poz. 483 z późn. zm.)

– ustawy z dnia 11 września 2003 r. o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych (Dz. U. z 2003 r., Nr 179, poz1750 z późn. zm.)

W przedmiotowej sprawie mamy do czynienia z pracownikami zatrudnionymi na podstawie stosunku pracy nawiązanego zgodnie z przepisami Kodeksu Pracy. W tym przypadku przeniesienie na polecenie Spółki pracownika do innej miejscowości nie może być utożsamiane z przeniesieniem służbowym regulowanym na podstawie cytowanych powyżej przepisów.

W związku z tym kwoty na pokrycie kosztów związanych z przeniesieniem służbowym oraz zasiłki na zagospodarowanie wypłacane pracownikom Spółki nie mogą korzystać ze zwolnienia przewidzianego w art. 21 ust. 1 pkt 14 u.p.d.o.f.

Na podstawie powyższego wyjaśnienia stanowisko Spółki uznano za nieprawidłowe.

Naczelnik Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie informuje iż:

1. interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia opisanego zdarzenia i jest aktualna do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez składającego zapytanie

2. interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika, inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe oraz organy kontroli skarbowej

3. nie będzie informował o zmianach stanu prawnego zaistniałych po dniu wydania interpretacji.

Na wydane postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie składane za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w terminie siedmiu dni od dnia otrzymania postanowienia



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj