Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-965/04/CIP/01
z 30 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-965/04/CIP/01
Data
2004.07.30



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
dokumentacja
faktura
podatek od towarów i usług
powstanie obowiązku podatkowego
prawo do odliczenia


Pytanie podatnika
Czy z faktury za roboty adaptacyjne wystawionej w m-cu czerwcu 2004r. podatnik może odliczyć w całości podatek VAT?
W ocenie spółdzielni z przedmiotowej faktury można w całości odliczyć podatek naliczony VAT.


Stan faktyczny:

Podatnik (Spółdzielnia Mieszkaniowa) w m-cu październiku 2003r. rozpoczął inwestycję adaptacji lokalu świetlicy na 5 garaży i lokal użytkowy dla rady osiedla. Inwestycja trwała do czerwca 2004r. i w m-cu tym wykonawca wystawił fakturę.

Wkłady na 4 garaże wpłacono w marcu i kwietniu 2004r.Od wkładu na 5 garaż wpłaconego w maju został naliczony 22% podatek VAT.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 19 ust. 13 pkt 2 lit d ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania usług budowlanych lub budowlano – montażowych.

Zatem skoro wykonana usługa została zafakturowana przez wykonawcę w m-cu czerwcu 2004r. i w tym miesiącu podatnik otrzymał fakturę – obowiązek podatkowy powstał nie wcześniej niż w dniu otrzymania całości lub części zapłaty i nie później niż 30 dnia od dnia wykonania usługi, tj. w m-cu czerwcu 2004r.

Art. 86 ust. 10 pkt 1 w/w ustawy stanowi, iż obniżenie podatku należnego o podatek naliczony następuje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę dokumentującą nabycie towaru lub wykonanie usługi.

Natomiast art. 86 ust. 11 wskazuje, że jeżeli podatnik nie dokona obniżenia kwoty podatku należnego w terminach określonych w ust. 10, może obniżyć kwotę podatku należnego w deklaracji podatkowej za następny okres rozliczeniowy.

Z powyższych unormowań wynika, że analogicznie jak podczas obowiązywania „starej” ustawy o VAT, tj. do 30 kwietnia 2004r., obecnie również jako zasadę przyjęto, iż obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z faktury podatnicy mogą dokonywać w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę lub za następny okres rozliczeniowy.

Zatem zgodnie z obowiązującymi przepisami podatnik ma prawo do odliczenia podatku naliczonego VAT udokumentowanego przedmiotową fakturą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj