Interpretacja Izby Skarbowej w Łodzi
PB I-3/4117/IN-45/USŁB/2005/MK
z 1 sierpnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PB I-3/4117/IN-45/USŁB/2005/MK
Data
2005.08.01



Autor
Izba Skarbowa w Łodzi


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów


Słowa kluczowe
odszkodowania
ugody


Pytanie podatnika
Czy odszkodowanie za nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i płacy, wypłacone na podstawie ugody sądowej jest zwolnione z opodatkowania?


Działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. –Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi, po rozpatrzeniu zażalenia z dnia 13 czerwca 2005 r. na postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty Nr I USB XVI/415/27/05 wydane w dniu 2 czerwca 2005 r, odmawia zmiany w/w postanowienia.

W dniu 28 lutego 2005 r. zwróciła się Pani do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty z wnioskiem o dokonanie interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.
Wątpliwości Pani powstały na tle następującego stanu faktycznego;
W dniu 11 października 2004 r. zawarła Pani przed Sądem Pracy ugodę, na podstawie której były pracodawca, Zakład Ubezpieczeń Społecznych w Warszawie Oddział w Łodzi, zobowiązał się do wypłaty na Pani rzecz odszkodowania za nieuzasadnione wypowiedzenie warunków pracy i płacy. Odszkodowanie przyznano na podstawie art. 45 § 1 i art. 471 Kodeksu pracy. Określona w ugodzie kwota odszkodowania została Pani w całości wypłacona w dniu 19 października 2004 r.
Pani zdaniem wypłacone w ten sposób odszkodowanie jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych.
Organ podatkowy pierwszej instancji w postanowieniu z dnia 22 czerwca 2005 r. Nr I USB XVI/415/27/05 nie podzielił poglądu wyrażonego w złożonym wniosku.
Na powyższe postanowienie, w dniu 13 czerwca 2005 r., złożyła Pani, za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź - Bałuty, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi.
Podnosi Pani, iż zawarta z pracodawcą ugoda jest innego rodzaju niż ugody zawierane pomiędzy stronami. „Ugoda sądowa ma bowiem szczególne miejsce gdyż jest tytułem egzekucyjnym na równi z wyrokiem sądu.” Z tego też powodu wypłacone Pani odszkodowanie winno korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Po przeanalizowaniu przedłożonych dokumentów oraz obowiązujących przepisów prawa podatkowego, Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi stwierdza, co następuje:

Stosownie do dyspozycji art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), organ odwoławczy w drodze decyzji zmienia albo uchyla postanowienie wydane przez naczelnika urzędu skarbowego jeżeli uzna, że zażalenie podatnika zasługuje na uwzględnienie.
Zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), stanowi, iż wolne od podatku dochodowego są otrzymane odszkodowania, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw, z wyjątkiem:

    a) określonych w prawie pracy odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia umowy o pracę,
    b) odpraw pieniężnych wypłacanych na podstawie przepisów o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników,
    c) odpraw i odszkodowań z tytułu skrócenia okresu wypowiedzenia funkcjonariuszom pozostającym w stosunku służbowym,
    d) odszkodowań przyznanych na podstawie przepisów o zakazie konkurencji,
    e) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą,
    f) odszkodowań za szkody dotyczące składników majątku związanych z prowadzeniem działów specjalnych produkcji rolnej, z których dochody są opodatkowane na zasadach, o których mowa w art. 27 ust. 1,
    g) odszkodowań wynikających z zawartych umów lub ugód.

Jak wynika z powołanego przepisu, nie wszystkie odszkodowania otrzymane przez osoby fizyczne wolne są od podatku dochodowego. Ze zwolnienia korzystają bowiem jedynie te odszkodowania, których wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw. I tak odszkodowanie przyznane na podstawie wyroku sądowego, którego podstawą jest odrębna ustawa np.: Kodeks pracy, będzie więc korzystać ze zwolnienia z podatku dochodowego. Natomiast to samo odszkodowanie przyznane pracownikowi w związku z ugodą sądową nie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego, gdyż zostało z niego wyłączone mocą zapisu art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g) ustawy o podatku dochodowym.

W analizowanym stanie faktycznym odszkodowanie zostało Pani przyznane na podstawie przepisów odrębnej ustawy, tj. Kodeksu Pracy. Z uwagi na zawarcie przez Panią ugody, wypłacone odszkodowanie mieści się w dyspozycji art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i nie korzysta ze zwolnienia w tym podatku.
Podkreślić tutaj należy, iż zapis art. 21 ust. 1 pkt 3 lit. g jako wyjątek wskazuje „ugody” w pojęciu ogólnym, nie ma więc znaczenia fakt, iż ugoda została zawarta przed sądem.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj