Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPF/415/59/05/MJ
z 21 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPF/415/59/05/MJ
Data
2005.07.21


Referencje


Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
jednostka uczestnictwa
obowiązek płatnika
obowiązek podatkowy


Pytanie podatnika
Czy zdarzenie, jakim jest przydzielenie jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego uczestnikom funduszu przejmowanego stanowi zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkwoego, w związku z tym czy na uczestnikach funduszu przejmowanego ciążył będzie obowiązek podatkowy, którego źródłem jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym, czy na funduszu inwestycyjnym zarządzanym przez TFI będą ciążyć obowiązki płatnika podatku.


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego tj. czy zdarzenie, jakim jest przydzielenie jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego uczestnikom funduszu przejmowanego, stanowi zdarzenie powodujące powstanie obowiązku podatkowego, w związku z tym czy na uczestnikach funduszu przejmowanego ciążył będzie obowiązek podatkowy, którego źródłem jest ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w związku z tym, czy na funduszu inwestycyjnym zarządzanym przez TFI będą ciążyć obowiązki płatnika podatku.


P O S T A N A W I A


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe


U Z A S A D N I E N I E


TFI jest towarzystwem funduszy inwestycyjnych, działającym zgodnie z przepisami ustawy z dnia 27 maja 2004r. o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. Nr 146, poz. 1546; ,,Ustawa o FI") zarządzającym m. in. Funduszem "X" ( zwany dalej ,,funduszem przejmowanym") oraz Funduszem "Y" ( zwany dalej ,, funduszem przejmującym"")Zamiarem TFI jest połączenie obu wskazanych powyżej funduszy, zgodnie z procedurą i na zasadach wskazanych w art. 200 i następnych ustawy o funduszach inwestycyjnych.

Zgodnie z brzmieniem art. 200 ust. 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych, połączenie następuje przez przeniesienie majątku funduszu przejmowanego do funduszu przejmującego oraz przydzielenie uczestnikom funduszu przejmowanego jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego w zamian za jednostki uczestnictwa funduszu przejmowanego.

Towarzystwo funduszy inwestycyjnych przydziela uczestnikowi funduszu przejmowanego jednostki uczestnictwa funduszu przejmującego w liczbie wynikającej z podzielenia iloczynu liczby jednostek uczestnictwa funduszu przejmowanego posiadanych przez tego uczestnika i wartości aktywów netto funduszu przejmowanego przypadającego na jednostkę uczestnictwa w dniu poprzedzającym dzień przydziału przez wartość aktywów netto funduszu przejmującego przypadającego na jednostkę uczestnictwa w tym funduszu w dniu poprzedzającym dzień przydziału.

Przydział, o którym mowa w zdaniu powyżej, następuje przez wpisanie do rejestru uczestników funduszu przejmującego uczestnika funduszu przejmowanego oraz liczby przydzielonych mu jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego. Od chwili przydziału wartość aktywów netto oraz wartość aktywów netto na jednostkę uczestnictwa funduszu przejmujacego ustala się z uwzględnieniem aktywów i zobowiązań funduszu przejmowanego. Opisana czynność ,,przydziału" jest czynnością wyłącznie ewidencyjną, polegającą na zmianie zapisów w rejestrze uczestników funduszu przejmującego i odbywa się w szczególności bez jakiejkolwiek wypłaty na rzecz uczestników funduszu.

TFI stoi na stanowisku, iż przydzielenie uczestnikowi funduszu przejmowanego jednostki uczestnictwa funduszu przejmującego w związku z łączeniem funduszy inwestycyjnych, nie będzie wiązać się z powstaniem obowiązku podatkowego po stronie uczestników funduszu przejmowanego. Jednostki uczestnictwa funduszu przejmowanego nie będą przedmiotem żadnej dyspozycji uczestnika, które mogłyby rodzić powstanie obowiązku podatkowego, w szczegółności nie będą one przedmiotem zbycia i odkupienia (w celu umorzenia) ich przez fundusz przejmujący. Nie nastąpi również tzw. ,,konwersja" czy ,,zamiana" jednostek uczestnictwa w rozumieniu jakiegokolwiek statutu funduszu inwestycyjnego. ,,Konwersja" albo ,,zamiana" wiąże się bowiem nierozerwalnie z odkupieniem jednostek uczestnictwa (funduszu źródłowego), a w dalszej kolejności - nabyciem innych jednostek uczestnictwa (funduszu docelowego), za uzyskaną z tytułu odkupienia kwotę.

Zdaniem Spółki w ustawie o pdof brak jest regulacji mogącej jednoznacznie wskazywać na powstanie obowiążku podatkowego w analizownej sytuacji. W art. 30a ust. 1 pkt 5 pobór podatku od dochodu związanego z osiągnięciem zysku z tytułu inwestycji w jednostki uczestnictwa, powstaje wtedy, gdy uczestnikowi zostaje wypłacony dochód.

Sytuacja przydzielenia jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego uczestnikowi funduszu przejmowanego w zamian za jednostki uczestnictwa funduszu przejmowanego, zdaniem TFI, nie wiąże się z uzyskaniem dochodu przez uczestnika funduszu przejmowanego.

Zgodnie z art. 5a pkt 14 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późn. zm.) za fundusze kapitałowe uważa się fundusze inwestycyjne działające na podstawie przepisów o funduszach inwestycyjnych (...).

Stosownie do art. 17 ust. 1 pkt 5 za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych. Z art. 30a ust. 1 pkt 5 w/w ustawy wynika, iż od uzyskanych dochodów z tytułu udziału w funduszach kapitałowych oraz zagranicznych funduszach kapitałowych pobiera się 19% zryczałtowany podatek dochodowy z zastrzeżeniem art. 52a.

Obowiązek podatkowy z tytułu uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym powstaje wówczas gdy:
-fundusz inwestycyjny dokonuje zbycia i odkupienia jednostek na żądanie uczestnika funduszu w celu ich umorzenia.
-umorzenia jednostek uczestnictwa w przypadku likwidacji funduszu inwestycyjnego
-otrzymania dochodów w przypadku gdy statut funduszu przewiduje wypłacenie tych dochodów uczestnikom bez odkupowania jednostek uczestnictwa.

Zgodnie z art. 6 ust 2 ustawy o funduszach inwestycyjnych (Dz. U. z 2004r. Nr 146 poz. 1546) jednostki uczestnictwa reprezentują prawa majatkowe uczestników, określone ustawą i statutem funduszu inwestycyjnego. Możliwe jest uzyskiwanie przez inwestora dochodu z jednostek uczestnictwa bez dokonania ich zbycia. Statut funduszu może bowiem, zgodnie z postanowieniem art. 18 ust 2 pkt 12 w/w ustawy o funduszach inwestycyjnych, określać zasady wypłacania dochodów uczestnikom funduszu bez odkupowania jednostek uczestnictwa.

Jeżeli Statut funduszu nie przewiduje uzyskania przez uczestników funduszu dochodu bez odkupowania jednostek uczestnictwa a przydzielenie uczestnikowi funduszu przejmowanego jednostek uczestnictwa funduszu przejmującego, jest czynnością wyłącznie ewidencyjną polegającą na zmianie zapisów w rejestrze uczestników funduszu przejmującego nie mają w tym przypadku zastosowania przepisy art. 30a ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Naczelnika tutejszego Urzędu Skarbowego na uczestnikach funduszu przejmowanego nie ciąży obowiązek podatkowy, a na funduszu inwestycyjnym ,,przejmującym"" zarządzanym przez TFI nie będą ciążyć obowiązki płatnika podatku dochodowego w rozumieniu w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznego stanu prawnego.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj