Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1170/04/CIP/01
z 16 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1170/04/CIP/01
Data
2004.08.16



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług


Słowa kluczowe
dofinansowanie
kolonie i obozy
kontrahent zagraniczny
powstanie obowiązku podatkowego
próbki materiałów
reklama
reprezentacja
uszlachetnianie czynne
zakładowy fundusz świadczeń socjalnych


Pytanie podatnika
1) Podatnik zwraca się z zapytaniem, czy dokonywane przekazanie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Zdaniem Podatnika, przekazanie ulotek i banerów jest związane z prowadzonym przedsiębiorstwem i nie powinno podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
2) Podatnik zwraca się z zapytaniem, kiedy powstaje obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług oraz czy ma prawo do zastosowania stawki podatku VAT w wysokości 0 % na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT.Podatnik stoi na stanowisku, iż obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych przez niego usług powstaje z chwilą wykonania usługi, czyli w przypadku Podatnika - stosownie do art. 19 ust. 4 ustawy o podatku od towarów i usług – z chwilą wystawienia faktury. Podatnik jest zdania, iż już w tym momencie ma prawo zastosować stawkę podatku VAT w wysokości 0 %, a w sytuacji, kiedy towar nie opuści terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych to zobowiązany jest do skorygowania deklaracji VAT-7 i wykazania uszlachetniania czynnego zgodnie ze stawką krajową.
3) Podatnik zapytuje, czy takie dofinansowanie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.


Stan faktyczny:

  1. Podatnik zajmuje się głównie produkcją środków ochrony roślin i przekazuje nieodpłatnie na potrzeby reklamy banery oraz ulotki reklamowe, zawierające informację o swoich wyrobach wraz z ich zdjęciami. Podatnik informuje, iż miał prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu wskazanych materiałów reklamowych.
  2. Podatnik jako bezpośredni wykonawca zajmuje się produkcją wyrobów w ramach procedury celnej uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń. Polega to na tym, że Podatnik otrzymuje surowiec z terytorium spoza Wspólnoty, dodaje własne komponenty, pakuje w mniejsze opakowania, etykietuje i pakuje w opakowania zbiorcze. Procedura uszlachetniania czynnego formalnie trwa do 18 miesięcy z tym, że wyroby opuszczają terytorium Wspólnoty najpóźniej w ciągu 2 miesięcy od wykonania produkcji.
  3. Podatnik zgodnie z regulaminem Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych dofinansowuje kolonie dla dzieci swoich pracowników.

Ocena prawna stanu faktycznego:

1. Zgodnie z treścią art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Przez dostawę towarów, w myśl art. 7 ust. 1 ustawy o VAT, rozumie się m.in. przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel.

Ustawodawca uzupełnił definicję pojęcia towarów w art. 7 ust. 2 cyt. ustawy o VAT, który stanowi, iż przez dostawę towarów rozumie się również przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia.
  2. wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny

  3. - jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub w części.

Przepisu ust. 2 nie stosuje się do przekazywanych prezentów o małej wartości i próbek, jeżeli ich przekazanie (wręczenie) wiązało się bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem. Z treści powyższego wynika, iż nie uznaje się za dostawę towarów jedynie czynności przekazania próbek lub prezentów o małej wartości w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej do wysokości limitów określonych w art. 7 ust. 4 i ust. 7 ustawy o VAT.

Z powyższych unormowań wynika, iż wszelkie przekazanie bez wynagrodzenia towarów w formie prezentów (darowizn) przekraczających mała wartość oraz nie mających statusu próbek na cele związane bezpośrednio z prowadzonym przez podatnika przedsiębiorstwem podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego od tych czynności.

Wobec powyższego, nieodpłatne przekazanie towarów w postaci banerów lub ulotek reklamowych, niewątpliwie wiążące się bezpośrednio z prowadzonym przez Podatnika przedsiębiorstwem, stanowi dostawę towarów podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, przy uwzględnieniu, iż Podatnik skorzystał z prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony związany z zakupem tych towarów.

2. Stosownie do art. 83 ust. 1 pkt 24 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się do usług polegających na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetwarzaniu towarów.

Zgodnie z art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, przez usługi, o których mowa w art. 83 ust. 1 pkt 24, rozumie się m.in. usługi świadczone bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził z terytorium kraju państwa trzeciego na terytorium kraju, towary objęte procedurą uszlachetniania czynnego w celu ich naprawy, uszlachetnienia, przerobu lub przetworzenia, jeżeli towary te zostaną wywiezione z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

Aby zatem podatnik mógł zastosować do usług uszlachetniania czynnego stawkę podatku VAT w wysokości 0 %, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • towary muszą być sprowadzone z terytorium państwa trzeciego, a więc spoza terytorium UE,
  • towary muszą być sprowadzone na terytorium kraju (Polski),
  • towary muszą być objęte procedurą uszlachetniania czynnego,
  • usługa musi być wykonana bezpośrednio przez podatnika, który sprowadził towary,
  • towary po wykonaniu usługi zostały wywiezione z Polski poza terytorium UE, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych.

W przypadku, gdy usługi świadczone przez Podatnika spełnią wymogi uznania ich za usługi polegające na naprawie, uszlachetnianiu, przerobie lub przetworzeniu towarów, określone w art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT, Podatnik będzie miał prawo do zastosowania stawki podatku od towarów i usług w wysokości 0 %.

Zgodnie z zasadą, wyrażoną w art. 19 ust. 1 ustawy o VAT, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 2 – 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1.

Jednak w sytuacji, gdy podatnik zobligowany jest do udokumentowania wykonanej usługi bądź wydania towaru fakturą, stosownie do art. 19 ust. 14 ustawy o podatku od towarów i usług, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7. dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Wobec powyższego, w chwili wystawienia faktury Podatnik ma możliwość opodatkowania świadczonych usług stawką podatku VAT w wysokości 0 %, o ile spełni warunki określone w art. 83 ust. 7 pkt 1 ustawy o VAT.

Jeżeli jednak do chwili, w której Podatnik będzie zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym powstał obowiązek podatkowy z tytułu świadczonych usług, nie spełni w/w warunków (np. towar nie zostanie wywieziony poza terytorium Wspólnoty, zgodnie z warunkami określonymi w przepisach celnych), wówczas usługi świadczone przez Podatnika podlegać będą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według stawki określonej w art. 41 ust. 1 ustawy o VAT.

3. Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych jest funduszem tworzonym przez pracodawcę, przeznaczonym na finansowanie działalności socjalnej organizowanej na rzecz osób uprawnionych do korzystania z Funduszu (pracowników, byłych pracowników, rencistów i emerytów, itp.) oraz na dofinansowanie zakładowych obiektów socjalnych.

Zgodnie z art. 2 ust. 1 ustawy z dnia 4 marca 1994r. o Zakładowym Funduszu Świadczeń Socjalnych (Dz. U. Nr 70, poz. 335 z późn. zm.) przez działalność socjalną rozumie się m.in. usługi świadczone przez pracodawców na rzecz różnych form krajowego wypoczynku.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  • odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju,
  • eksport towarów,
  • import towarów,
  • wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Pojęcie towarów definiuje art. 2 pkt 6 ustawy o VAT, który stanowi, iż rozumie się przez to rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki i budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy o VAT przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  • przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  • zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  • świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z istoty dokonywanej przez Zakładowy Fundusz Świadczeń Socjalnych dopłaty do kolonii dla dzieci pracowników nie wynika, aby mieściła się ona w zakresie pojęciowym dostawy towarów, czy też świadczenia usług, bowiem jest to przekazanie środków pieniężnych celem dofinansowania usługi obcej zakupionej przez pracownika. W świetle powyższego, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj