Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PD3.2-415-5/05
z 12 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD3.2-415-5/05
Data
2005.04.12


Referencje


Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
czynsz inicjalny
Fundusz Pracy
koszty uzyskania przychodów
składki


Pytanie podatnika
Dotyczy momentu zaliczania do kosztów uzyskania przychodów podatku od nieruchomości, ubezpieczenia majątkowego płaconego z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej i czynszu inicjalnego oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów spółki jawnej składki dotyczącej wspólnika spółki - na Fundusz Pracy.


Postanowienie

Na podstawie: art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r.- Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Pana … z dnia 08 lutego 2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

postanawiam uznać stanowisko podatnika:

  • iż podatek od nieruchomości, ubezpieczenie majątkowe oraz opłaty, rat z tytułu umowy leasingu w tym czynsz inicjalny należy księgować przy zastosowaniu metody przyporządkowania określonego kosztu danego roku podatkowego do przychodu uzyskanego w okresie danego roku podatkowego

za prawidłowe

  • iż składka na Fundusz Pracy dotycząca wspólnika spółki nie stanowi kosztu uzyskania przychodu dla spółki jawnej, tylko koszt wspólnika, który opłacał tę składkę

za nieprawidłowe

Uzasadnienie

Z przedstawionego we wniosku z dnia 8 lutego 2005r. (wpływ do tut. organu 14 luty 2005r.) stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan działalność gospodarczą w spółce jawnej … z siedzibą w … wg. zasad pełnej księgowości.

Pana zdaniem , w odniesieniu do kosztów uzyskania przychodu tj. podatku od nieruchomości, ubezpieczenia majątkowego oraz opłaty inicjalnej z tytułu umowy leasingu należy zastosować metodę przyporządkowania określonego kosztu roku 2004 (nie wydatku) do określonego przychodu uzyskanego w 2004r. Czyli podatek od nieruchomości za 2004r. jest kosztem 2004r. bez względu na datę jego płatności. Ubezpieczenie majątkowe można zaliczyć do kosztów uzyskania na podstawie polisy proporcjonalnie do okresu jakiego dotyczy.

W przypadku tzw. czynszu inicjalnego (opłata wstępna za leasing) wg. Pana należy go podzielić na czas jaki dotyczy i systematycznie zaliczać w ciężar kosztów, które pozwalają uzyskać przychód z danego okresu np.: użytkowanie samochodu przez 4 lata, przynosi przychód w ciągu 4 lat, co pozwoli na zachowanie zasady współmierności kosztów z przychodami. W kwestii dotyczącej składki na Fundusz Pracy opłacanej przez wspólnika spółki, Pana zdaniem jest ona kosztem wspólnika, a nie spółki.

Tut. organ podatkowy udziela następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

  1. Kwestię zaliczania wydatków w ciężar kosztów uzyskania przychodu dla podatników prowadzących księgi rachunkowe regulują szczegółowo przepisy art. 22 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.)– które stanowią, iż u podatników prowadzących księgi rachunkowe (handlowe) koszty uzyskania przychodów objętych tymi księgami są potrącane tylko w tym roku podatkowym, którego dotyczą tj. są potrącalne także koszty uzyskania poniesione w latach poprzedzający rok podatkowy, lecz dotyczące przychodów roku podatkowego oraz określone co do rodzaju i kwoty koszty uzyskania, które zostały zarachowane, chociaż ich jeszcze nie poniesiono, jeżeli odnoszą się do przychodów danego roku podatkowego, chyba, że zarachowanie ich nie było możliwe: w tym wypadku są one potrącalne w roku, w którym zostały poniesione. Informuje Pan, ze spółka jawna stosuje metodę ewidencjonowania kosztów w okresie, w którym uzyskiwany jest przychód. W związku z powyższym, w przypadku kosztów dotyczących: podatku od nieruchomości za 2004 rok, ubezpieczenia majątkowego oraz czynszu inicjalnego z tytułu umowy leasingu winny one być ewidencjonowane w roku podatkowym, którego dotyczą.
  2. Kwestię zaliczenia w ciężar kosztów uzyskania przychodu składki na Fundusz Pracy opłacanej przez wspólnika spółki regulują przepisy art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, które stanowią, iż kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Ponadto, tut. organ wyjaśnia, iż skoro celem spółki jawnej jest zamierzenie wspólnego prowadzenia działalności gospodarczej, to składka na Fundusz Pracy stanowi koszt uzyskania dla spółki, tym bardziej, że katalog wydatków nie stanowiących kosztów zawarty w art. 23 ustawy o podatku dochodowym nie przewiduje wyłączenia składki na Fundusz Pracy z kosztów uzyskania przychodu spółki.

Mając powyższe na uwadze postanowiono jak w sentencji.

Zaznacza się, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14 § 1 i § 2 powołanej ustawy– Ordynacja podatkowa interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 - Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy, za pośrednictwem tut. organu podatkowego, w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj