Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1240/04/CIP/01
z 26 sierpnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1240/04/CIP/01
Data
2004.08.26



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Terytorium


Słowa kluczowe
obniżenie podatku należnego
przemieszczanie
towar


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy w obecnym stanie prawnym, ze szczególnym uwzględnieniem art. 170 ustawy o podatku od towarów i usług, będzie uprawniony do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony wynikający z dokumentu SAD wystawionego przez Agencję.
Zdaniem Podatnika będzie on uprawniony do potraktowania wpłaconego podatku VAT, wynikającego z dokumentu SAD, jako podatku naliczonego.


Stan faktyczny:

Agencja Celna w dniu 4 maja 2004r. wystawiła SAD z tytułu importu blachy – procedura dopuszczenia do obrotu towaru, który Podatnik otrzymał z Niemiec. Zdaniem Agencji należało w ten sposób zamknąć procedurę tranzytu rozpoczętą 28.04.2004r.

Podatnik stwierdza, że chociaż SAD niemiecki i dokumenty tranzytowe wystawiono w kwietniu i w związku z tym otwarto w tym miesiącu procedurę celną, to samochód przekroczył granicę niemiecko – polską, bez żadnego potwierdzenia przekroczenia granicy, 1 maja nad ranem.

Następnie towar objęto procedurą dopuszczenia do wolnego obrotu i w konsekwencji w maju procedurę zamknięto naliczając 22% podatek VAT, który Podatnik wpłacił do Urzędu Celnego.

Ocena prawna stanu faktycznego:

Zgodnie z art. 170 ust. 6 ustawy z dnia 11marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), zwanej dalej ustawą, za import uważa się również wykorzystanie (wprowadzenie dowolnego obrotu) po dniu 30 kwietnia 2004r., na terytorium kraju, przez podatników lub każdy inny podmiot niebędący podatnikiem, towarów dostarczonych im przed dniem 1 maja 2004r. na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub terytorium nowych państw członkowskich, jeżeli:

  1. Przed dniem 1 maja 2004r. do dostawy tych towarów na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem lub na terytorium nowych państw członkowskich miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy, o której mowa w art. 175, oraz
  2. Przed dniem 1 maja 2004r. nie został dokonany import tych towarów w rozumieniu ustawy, o której mowa w art. 175.

Powyższy przepis znajduje zastosowanie w przedstawionym stanie faktycznym, skoro towar Podatnik otrzymał na terytorium Wspólnoty w kwietniu 4004r. i po sprowadzeniu go na terytorium kraju w dniu 01.05.2004r. wprowadził do obrotu.

W myśl w/w art. 170 ust. 6 pkt 1 ustawy, do dostawy towaru przez Podatnika na terytorium Wspólnoty przed rozszerzeniem miały lub mogły mieć zastosowanie odpowiednio przepisy art. 18 ust. 3 i 4 ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), ustanawiające stawkę 0% dla eksportu towarów.

Przekroczenie granicy w dniu 01.05.2004r. przez samochód przewożący towar na terytorium kraju powoduje, że został także spełniony warunek określony w w/w art. 170 ust. 6 pkt 2. Za import towarów w rozumieniu ustawy z dnia 8 stycznia 1993r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym uznaje się bowiem zgodnie z art. 4 pkt 3 w/w ustawy z dnia 8 stycznia 1993r., przywóz towarów na polski obszar celny, w tym również w wykonaniu czynności określonych w art. 16.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 w/w ustawy, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 2, w przypadku importu kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem ust. 3-7, suma kwot podatku wynikająca z dokumentu celnego.

Z przedstawionego stanu faktycznego i przywołanych przepisów wynika, że Podatnik jest uprawniony do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z przedmiotowego dokumentu celnego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj