Interpretacja Urzędu Skarbowego w Polkowicach
PD415/1/3/2/05
z 27 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD415/1/3/2/05
Data
2005.04.27



Autor
Urząd Skarbowy w Polkowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
delegacja służbowa
przeliczanie


Pytanie podatnika
Z jakiego dnia należy zastosować kurs średni NBP przy obliczaniu kosztów z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika ?


POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 14 a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8. poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach stwierdza, że stanowisko Pana - przedstawione we wniosku o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE
W dniu 19.01.2005 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Polkowicach wpłynął Pana wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.
Ze złożonego wniosku wynika następujący stan faktyczny:
Przedmiotem prowadzonej przez Pana działalności są usługi transportu krajowego i międzynarodowego, w związku z czym zatrudnia Pan kierowców na podstawie umowy o pracę, którzy wykonując swoje obowiązki zostają oddelegowani w zagraniczną podróż służbową samochodem ciężarowym będącym Pana własnością. Za czas pobytu poza granicami kraju kierowcy przysługuje należność z tytułu diet oraz noclegów w walucie kraju, do którego oddelegowany został pracownik. Ponadto za zgodą pracownika zaliczka na zagraniczną podróż wypłacana jest w walucie polskiej.
Na tle opisanego stanu faktycznego sformułował Pan następujące zapytanie:
Z jakiego dnia należy zastosować kurs średni NBP przy obliczaniu kosztów z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika.
Jednocześnie w treści zapytania zostało zajęte przez Pana stanowisko, że w przedstawionej sprawie zastosowanie znajduje art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, który stanowi, iż "koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłaszanych przez NBP z dnia poniesienia wydatku" i zgodnie z którym należność z tytułu zagranicznej podróży służbowej pracownika podlega przeliczeniu na złote według kursu z dnia przekroczenia granicy Polski.

Oceniając przedstawione stanowisko w sprawie i uwzględniając fakt, iż w przedmiotowej sprawie nie toczy się postępowanie podatkowe i kontrolne, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Polkowicach informuje, co następuje:
W myśl art. 77 prim 5 § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1998 r. Nr 21, poz. 94 ze zm.) podróżą służbową jest wykonywanie na polecenie pracodawcy zadania służbowego poza miejscowością, w której znajduje się siedziba pracy lub poza stałym miejscem pracy pracownika. W związku z powyższym ważne jest dokładne określenie miejsca wykonywania pracy dla stwierdzenia faktu nabycia przez pracownika uprawnień do świadczeń przysługujących z tytułu podróży służbowych lub też ich braku, co wynika z art. 29 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Przy czym pod pojęciem miejsca pracy rozumie się zarówno stały punkt w znaczeniu geograficznym, jak i pewien oznaczony obszar, strefę określoną granicami jednostki administracyjnej podziału kraju lub w inny dostatecznie wyraźny sposób, w którym będzie świadczona praca (z orzeczenia Sądu Najwyższego z dnia 1 kwietnia 1985 r., sygn. akt I PR 19/85).
Ponadto zgodnie z art. 6 ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 r. o czasie pracy kierowców (Dz. U. Nr 92, poz. 879) czasem pracy kierowcy zatrudnionego na podstawie stosunku pracy jest czas od rozpoczęcia do zakończenia pracy, która obejmuje wszystkie czynności związane z wykonywaniem przewozu drogowego.
W przypadku zasadnej i odbytej zagranicznej podróży służbowej pracownika przy rozliczaniu należności z tego tytułu przez pracodawcę i ich zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów ma zastosowanie artykuł przytoczony przez Pana tj. cyt. już art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Ustalenie wysokości kosztów dotyczących diet należnych za podróż służbową jest możliwe dopiero po jej zakończeniu i po przedłożeniu przez pracownika dokumentów, z których będą wynikały dane niezbędne do tego aby obliczyć ilość i wartość przysługujących pracownikowi diet. Podstawą do zarachowania kosztów powstałych z tytułu diet jest dokument stanowiący rozliczenie kosztów podróży służbowej, będący też podstawą do dokonania wypłaty należności. Dieta wyrażona w walucie obcej, jako koszt pracodawcy, przeliczana jest na złote według ogólnej reguły wyrażonej w cyt. już art. 22 ust. 1 z dnia poniesienia kosztu czyli z dnia rozliczenia delegacji przez pracownika. W tym przypadku dzień poniesienia wydatku jest tożsamy z dniem zarachowania wydatku i dniem zapłaty.
Jeżeli została wypłacona pracownikowi zaliczka na poczet delegacji następuje rozbieżność czasowa między dniem zapłaty (dzień wypłaconej zaliczki) a dniem zarachowania wydatku w koszty (dzień rozliczenia delegacji) i tak jak w przypadku różnic kursowych pojawiających się przy kosztach (odwrotna rozbieżność czasowa występująca między dniem zarachowania a dniem zapłaty) decydujący przy rozliczeniach jest kurs z dnia zapłaty, to w tym wypadku jest to dzień pobrania zaliczki traktowany jako dzień zapłaty (częściowej lub całkowitej). Podstawa do zarachowania tego kosztu pojawi się w terminie późniejszym.
Podobne zasady obowiązują przy ryczałtach za noclegi.
Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, iż przedstawione na wstępie stanowisko Pana jest nieprawidłowe, ponieważ dzień przekroczenia granicy Polski w przypadku odbycia zagranicznej podróży służbowej środkiem lokomocji lądowej rozpoczyna czas pobytu pracownika za granicami kraju istotny dla określenia czasu trwania delegacji potrzebnego do liczenia ilości diet i ryczałtów za noclegi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj