Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-101/CIT/05
z 20 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-101/CIT/05
Data
2005.07.20



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Zryczałtowany podatek dochodowy od przychodów


Słowa kluczowe
pobór podatku
umowa faktoringu
unikanie podwójnego opodatkowania
zryczałtowany podatek dochodowy


Pytanie podatnika
Czy w świetle postanowień umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, Wnioskodawca obowiązany jest, od wynagrodzenia za świadczenie usługi faktoringu, pobierać jako płatnik podatek u źródła?


W dniu 16.05.2005r. wpłynął do tutejszego organu podatkowego wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego

Spółka wskazuje, iż w roku 2005 zawarła umowę faktoringu z podmiotem mającym siedzibę na terytorium Belgii.

Wnioskująca informuje, iż usługa faktoringu jest usługą finansową faktora, w wyniku której dokonuje on zapłaty wierzytelności przed upływem terminu jej wymagalności, pobierając z tego tytułu wynagrodzenie. Wynagrodzenie to jest pobierane z chwilą dokonania przelewu środków pieniężnych, w postaci różnicy między wartością nominalną wierzytelności a wielkością przelewu. Podatnik wskazuje, iż opłata za usługę faktoringu – zgodnie z umową – obejmuje koszty zarządzania oraz wewnętrzne koszty administracyjne firmy z Belgii, związane z działalnością faktoringową. Jak podnosi Wnioskodawca, opłata za usługę jest to kwota ryczałtowa - procent (punktów bazowych) wartości nominalnej każdego zakupu i stanowi sumę punktów bazowych dla każdego z parametrów, w oparciu o kryteria podane w umowie.

W związku z powyższym, powstała wątpliwość, czy w świetle postanowień umowy między Rzecząpospolitą Polską a Królestwem Belgii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania oraz zapobiegania oszustwom podatkowym i uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz. U. z 2004r. Nr 211, poz. 2139), Wnioskodawca obowiązany jest, od wynagrodzenia za świadczenie przedmiotowej usługi, pobierać jako płatnik podatek u źródła...

W ocenie Podatnika, zgodnie z art. 21 wskazanej umowy, jeżeli dochody ze świadczenia usług faktoringowych podlegają opodatkowaniu w Belgii, w Polsce nie ma obowiązku pobierania od tych dochodów podatku u źródła. Dochody z tego rodzaju usług nie są bowiem wymienione w artykułach od 6 do 20 umowy. Wnioskodawca ustalił, iż dochody z faktoringu podlegają opodatkowaniu w Belgii. Oznacza to, że Podatnik, o ile będzie posiadał certyfikat rezydencji podmiotu świadczącego usługę nie ma obowiązku pobierać podatku u źródła.

Ustosunkowując się do przedstawionych powyżej kwestii, stwierdza się co następuje:

Stosownie do przepisów art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów, które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przepisy art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej, stanowią, iż osoby prawne (...), które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22, są obowiązane, jako płatnicy, pobierać, z zastrzeżeniem ust. 2, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Prawodawca, przepisami art. 21 ust. 1 pkt 1, 2, 2a, 3 i 4 ww. ustawy, ustanowił katalog przychodów, których osiągnięcie przez nierezydenta spowoduje, iż podmiot (płatnik) dokonujący wypłaty określonych świadczeń, będzie obowiązany pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Do wskazanego katalogu zaliczyć należy następujące przychody:

    - z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego, za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, w tym także środka transportu, urządzenia handlowego lub naukowego, za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how),
    - z opłat za świadczone usługi w zakresie działalności widowiskowej, rozrywkowej lub sportowej, wykonywanej przez osoby prawne mające siedzibę za granicą, organizowanej za pośrednictwem osób fizycznych lub osób prawnych prowadzących działalność w zakresie imprez artystycznych, rozrywkowych lub sportowych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
    - z tytułu świadczeń: doradczych, księgowych, badania rynku, usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli, przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze,
    - z tytułu należnych opłat za wywóz ładunków i pasażerów przyjętych do przewozu w portach polskich przez zagraniczne przedsiębiorstwa morskiej żeglugi handlowej, z wyjątkiem ładunków i pasażerów tranzytowych,

- uzyskane na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez zagraniczne przedsiębiorstwa żeglugi powietrznej.

Jednocześnie, gdy nierezydent osiąga przychód z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych mających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (art. 22 ust. 1 ustawy podatkowej), podmiot wypłacający takie należności jest obowiązany, jako płatnik, pobrać zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż podmiot wypłacający należności nie będzie obowiązany do poboru zryczałtowanego podatku dochodowego od dokonanych wypłat, jeżeli przychody osiągane przez nierezydenta nie będą wymienione w katalogu art. 21 ust. 1 lub art. 22 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych.

Podkreślić należy, iż usługi faktoringowe, zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług, zostały ujęte w grupie usług pośrednictwa finansowego (PKWiU 65.22.10), co oznacza, iż nie zostały objęte katalogiem przychodów podlegających opodatkowaniu w państwie źródła (Polska), zatem na podmiocie wypłacającym nierezydentowi należności z tytułu usług faktoringowych nie ciążą obowiązki płatnika, określone w przepisach art. 26 ust. 1 ustawy podatkowej.

Przedmiotowa interpretacja co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj