Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dębicy
PO.III.443-30/05
z 13 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO.III.443-30/05
Data
2005.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Dębicy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
odliczenie podatku od towarów i usług
podatek od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy w związku z przerejestrowaniem na samochód osobowy zostaje zachowane prawo odliczenia VAT, z którego skorzystał przy zakupie pojazdu w 2002 r.?


Na podstawie art. 14a §1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz.60), art. 91 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535, ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Dębicy po rozpatrzeniu wniosku spółki cywilnej z dnia 23.06.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać za prawidłowe stanowisko strony przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie podatku od towarów i usług

Wnioskiem z dnia 23.06.2005 r. spółka cywilna zwróciła się o wydanie wiążącej interpretacji dotyczącej przepisów VAT w oparciu o ustawę z 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535 zw zm.). Przedmiotem jej miała być odpowiedź na następujące zapytanie: czy w związku z przerejestrowaniem na samochód osobowy zostaje zachowane prawo odliczenia VAT, z którego skorzystał przy zakupie pojazdu w 2002 r. Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym we wniosku - podatnik dla celów prowadzenia działalności gospodarczej zakupił w grudniu 2002 r. samochód ciężarowy marki Citroen Xsara Picasso. Pojazd ten spełniał wymogi ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.) dla obniżenia podatku należnego o wartość podatku naliczonego od zakupu samochodu. Z prawa tego pytający sko-rzystał. Od 1.05.2004 r. samochód ten w rozumieniu ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) traktowany jest jak samochód osobowy. Samochód ten nadal będzie wykorzystywany dla celów działalności gospodarczej opodatkowanej VAT.

Po analizie przedstawionego stanu faktycznego tut. organ uznał, iż podatnik jest uprawniony do złoże-nia przedmiotowego wniosku o wydanie interpretacji a w sprawie tej nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa lub postępowanie przed sądem administracyjnym. W odpowiedzi na zapytanie podatnika należy stwierdzić: Z opisanej w piśmie sytuacji wynika, iż transakcja zakupu samochodu nastąpiła pod rządami nieobowiazującej obecnie ustawy z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz.50 ze zm.). Warunki określone w obowiązujących wówczas przepisach umożliwiały podatnikowi obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony związany z nabyciem przedmiotowego samochodu. Ponieważ z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, iż nabycie pojazdu nastąpiło w okolicznościach powiązania tegoż zakupu z jego wykorzystaniem w ramach prowadzonej działalności gospodarczej to planowane przere-jestrowanie samochodu ciężarowego na samochód osobowy (w sytuacji, gdy w dalszym ciągu będzie wykorzystywany do prowadzonej działalności gospodarczej) nie rodzi obowiązku korekty czy zwrotu odliczonego podatku. Żaden z przepisów obecnie obowiązującej ustawy, w tym art. 91, nie przewidują by istniała konieczność korygowania podatku naliczonego w opisanym przypadku. W przedstawionym własnym stanowisku pytający uznał, że na dzień zakupu samochód spełniał wymogi wówczas obowiązującej ustawy dla celów VAT. Podatek należny został obniżony o podatek naliczony przy zakupie pojazdu na mocy wówczas obowiązujących przepisów. Zdaniem podatnika późniejsze przerejestrowanie samochodu z ciężarowego na osobowy nie ma wpływu na uzyskane prawo. Dlatego uważa, że nie ma potrzeby ani żadnej podstawy do dokonywania korekty podatku naliczonego. Wobec powyższego tut. organ podziela stanowiska pytającego w tym zakresie.

Powyższa informacja została udzielona na podstawie stanu faktycznego opisanego w piśmie z dnia 23.06.2005 r. i stanu prawnego obowiązującego w dacie złożenia tego wniosku. Przedmiotowy wniosek w zakresie podatku dochodowego będzie rozstrzygnięty w odrębnym postępowaniu, zakończonym wydaniem postanowienia. Na powyższe postanowienie służy stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Rzeszowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Dębicy (art. 223 § 1 w związku z art. 239 Ordynacji Podatkowej) w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj