Interpretacja Urzędu Skarbowego w Skierniewicach
EI/42/10/2005
z 29 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
EI/42/10/2005
Data
2005.06.29



Autor
Urząd Skarbowy w Skierniewicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
sprzedaż mieszkania
ulga mieszkaniowa
utrata prawa do ulgi


Pytanie podatnika
W marcu 1993r. podatnik nabył spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego składające się oprócz pomieszczeń mieszkalnych ze strychu użytkowego. W kwietniu 1993r. uzyskał decyzję właściwego organu zezwalającą na zmianę sposobu użytkowania tego strychu z przeznaczeniem go na cele mieszkaniowe. Prace adaptacyjne prowadził do 2000 r., a wydatki ponoszone na ten cel odliczane były od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskiwanych przez podatnika dochodów, w ramach tzw dużej ulgi budowlanej. Obecnie podatnik rozważa ewentualność zbycia całego w/w prawa do lokalu mieszkalnego, a uzyskane z tej sprzedaży środki zamierza przeznaczyć na dokończenie budowy domu jednorodzinnego.
Pytanie podatnika: czy dokonanie sprzedaży tego prawa spowoduje obowiązek zwrotu wykorzystanej ulgi mieszkaniowej.


Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) w związku z art. 27a ust. 1 pkt 1 lit. f i ust. 13 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizyczych - w brzmieniu obowiązującym do 2001r. (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach uznaje za prawidłowe stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13.04.2005r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w części dotyczącej braku obowiązku zwrotu ulgi mieszkaniowej, z której korzystał Pan ponosząc wydatki związane z adaptacją strychu na cele mieszkalne.

1. Stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę

W dniu 13.04.2005r. do tut. organu podatkowego wpłynął wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w Pana indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: W marcu 1993 r. nabył Pan spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego składające się oprócz pomieszczeń mieszkalnych ze strychu użytkowego. W kwietniu 1993r. uzyskał Pan decyzję właściwego organu zezwalającą na zmianę sposobu użytkowania tego strychu z przeznaczeniem go na cele mieszkaniowe. Prace adaptacyjne prowadził Pan do 2000r., a ponoszone na ten cel wydatki odliczane były od podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym uzyskiwanych przez Pana dochodów, w ramach tzw dużej ulgi budowlanej. Obecnie rozważa Pan ewentualność zbycia całego w/w prawa do lokalu mieszkalnego, a uzyskane z tej sprzedaży środki zamierza przeznaczyć na dokończenie budowy domu jednorodzinnego.

Zapytuje Pan, - czy dokonanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego spowoduje obowiązek zwrotu wykorzystanej ulgi mieszkaniowej.

Pana zdaniem, w przypadku sprzedaży obowiązak podatkowy nie zachodzi, gdyż spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu przysługiwało Panu od 1993r., a w przypadku nakładów ponoszonych na przebudowę strychu - uzyskanie przychodu ze sprzedaży również nie rodzi obowiązku podatkowego.

2. Ocena prawna stanowiska.

Ustawa z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 1991r. Nr 80, poz. 350 ze zm.) do końca 2001r. dawała podatnikom możliwość skorzystania z ulgi, która była związana z ponoszeniem wydatków na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczonych m.in. na przebudowę strychu, suszarni albo przystosowanie innego pomieszczenia na cele mieszkalne. W latach 1992 - 1996 polegała ona na zmniejszeniu podstawy opodatkowania o nakłady poniesione na w/w cele - art. 26 ust. 1 pkt 5 lit. f w/w ustawy.

Od 1997r. realizacja prawa do ulgi polegała na odliczeniu od podatku dochodowego 19% poniesionych na w/w cel wydatków - art. 27a ust. 1 pkt 1 lit.f tej ustawy w brzmieniu obowiązującym od 1997r.Wprowadzając ulgę, której celem było wspieranie indywidualnego budownictwa mieszkaniowego poprzez angażowanie środków materialnych podatników, ustawodawca przewidział również sytuacje, w których podatnik, mimo wcześniej uzasadnionego wykorzystania ulgi - ma obowiązek doliczyć do podatku lub dochodu wcześniej odliczone kwoty - art. 27a ust. 13 ustawy.

Ma to miejsce wówczas, gdy podatnik, który skorzystał ze wspomnianych odliczeń w całości zmienił przeznaczenie budynku mieszkalnego na użytkowy bądź też po roku, w którym dokonano odliczeń otrzymał zwrot odliczonych wydatków.

Skutków takich nie pociąga natomiast za sobą sprzedaż nieruchomości bądź prawa majątkowego, których budowa lub nabycie dawały podstawę do skorzystania z opisanych wyżej ulg podatkowych.

Tak więc, jeżeli dokona Pan sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do opisanego wyżej lokalu, to nie pociąga to za sobą konieczności doliczenia do dochodu wcześniej odliczonych kwot z tytułu adaptacji strychu na cele mieszkaniowe.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Skierniewicach informuje, iż:

  • interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia zdarzenia,
  • interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organ kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj