Interpretacja Izby Skarbowej w Kielcach
PD1-4151-20/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1-4151-20/05
Data
2005.06.30



Autor
Izba Skarbowa w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
kontynuacja działalności
opodatkowanie łączne małżonków
wpis do ewidencji działalności gospodarczej


Pytanie podatnika
Jakie skutki podatkowe spowoduje zastąpienie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej firmy małżeńskiej dwoma odrębnymi wpisami małżonków ?


DECYZJA


Na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 8 z 2005 r., poz. 60) Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach zmienia z urzędu postanowienie Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z dnia 15.04.2005 r., znak: OG/005/29/PDI/4115-11/2005 w zakresie interpretacji przepisów prawa podatkowego dla Państwa "C" dotyczące skutków podatkowych zastąpienia wpisu do ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej na imię i nazwisko obojga małżonków dwoma odrębnymi wpisami.


UZASADNIENIE


Pismem z dnia 20.01.2005 r. uzupełnionym pismami z dnia 09.03.2005 r. oraz z dnia 22.03.2005 r. Państwo "C" zwrócili się do Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach z zapytaniem, jakie skutki podatkowe wywoła zastąpienie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej firmy małżeńskiej dwoma odrębnymi wpisami małżonków.

W dniu 15.04.2005 r. Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach wydał postanowienie, znak: OG/005/29/PDI/4115-11/2005, w którym stwierdził, że małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą w różnych formach prawnych, w tym również na imię obojga małżonków (bez zawierania umowy spółki cywilnej), przy czym najważniejszym i niezbędnym wymogiem jest to, aby oboje byli wpisani do ewidencji działalności gospodarczej.

Dyrektor Izby Skarbowej w Kielcach stwierdza, iż w/w postanowienie w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych zostało wydane z rażącym naruszeniem prawa i dlatego na podstawie art. 14b § 5 pkt 2 ustawy Ordynacja podatkowa zmienia go niniejszą decyzją.

Zgodnie z art. 68 ust. 1 ustawy z dnia 02.07.2004 r. - przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1808), małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą na imię obojga, począwszy od 1 stycznia 2004 r. do 31 grudnia 2005 r. są zobowiązani do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców i zdecydowania w jakiej formie będą prowadzili działalność gospodarczą, tj. na imię jednego małżonka, w formie spółki cywilnej, osobowej lub kapitałowej. W myśl ust. 2 art. 68 w/w ustawy - organ ewidencyjny, zgodnie ze złożonym wnioskiem dokonuje wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej. Z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków. Zgodnie z ust. 3 art. 68 w/w ustawy wniosek, o którym mowa w ust. 1 zawiera informację o umowie spółki cywilnej między małżonkami w celu wykonywania działalności gospodarczej o ile taka została zawarta.

Z powyższych przepisów wynika, że z końcem 2005 r. z ewidencji działalności gospodarczej wyeliminowana zostanie działalność zarejestrowana na imię obojga małżonków zwana "spółką małżeńską", jako forma prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej.

Po 31.12.2005 r. wspólne prowadzenie działalności gospodarczej przez małżonków możliwe będzie tylko w formie organizacyjnej przewidzianej prawem, tj. spółki cywilnej lub przepisami Kodeksu spółek handlowych, np. spółki jawnej.

Po zmianie wpisu każdy z małżonków będzie miał status odrębnego przedsiębiorcy (art. 4 w/w ustawy), a w przypadku braku między nimi umowy spółki cywilnej, każdy z małżonków prowadził będzie odrębną działalność gospodarczą.

Stosownie do postanowień art. 860 § 2 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) umowa spółki powinna być stwierdzona pismem.

W myśl art. 24a ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) osoby fizyczne, spółki cywilne osób fizycznych, spółki jawne oraz spółki partnerskie wykonujące działalność gospodarczą są obowiązane prowadzić podatkową księgę przychodów i rozchodów, albo księgi rachunkowe, zgodnie z odrębnymi przepisami (...).

W świetle powyższego, w sytuacji, gdy każdy z małżonków jest wpisany do ewidencji działalności gospodarczej i nie została zawiązana przez nich spółka cywilna osób fizycznych, to z punktu widzenia prawa podatkowego ewidencja księgowa działalności gospodarczej poszczególnych małżonków powinna być prowadzona odrębnie. Tym samym podatek dochodowy każdy z małżonków będzie opłacał od całości dochodów uzyskiwanych z prowadzonej indywidualnie działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w razie zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych(...). Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji, jeżeli:
1) w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aportu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
2) nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
3) osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
4) nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową,
5) sporządzenie remanentu likwidacyjnego oraz ustalenie dochodu następuje na dzień likwidacji działalności gospodarczej, z wyjątkami określonymi w pkt 1-4 powołanego wyżej artykułu.

Zmiana sposobu rejestracji małżonków nie spowoduje zaprzestania i likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej przez małżonków. Zmiany tej nie należy zatem wiązać ze skutkami prawnopodatkowymi, o których mowa w art. 24 ust. 3 i art. 44 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących;
- nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj