Interpretacja Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich
PP/443-28/05
z 11 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-28/05
Data
2005.07.11



Autor
Urząd Skarbowy w Strzelcach Opolskich


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
podatek od towarów i usług
produkcja
stolarka okienna
usługi budowlano-montażowe


Pytanie podatnika
Podatnik dokonuje na zlecenie klienta wykonanie usługi demontażu okien i parapetów oraz montażu nowych okien i parapetów. Materiały wykorzystane w ww. usłudze zakupione są u producenta. W najbliższym czasie podatnik zamierza rozszerzyć dziełalność o produkcję okien. Pytanie dotyczy opodatkowania dostawy i montażu wyprodukowanych okien, a mianowicie możliwości zastosowania jednej stawki 7% dla wykonanej usługi wraz z użyciem swojego materiału, jeżeli usługa wykonywana jest w budynkach mieszkalnych.


P o s t a n o w i e n i e

Na podstawie art. 14a §1 i §4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 8, poz.60 ze zm.), w związku z Pani wnioskiem z dnia 20.06.2005 r. (data złożenia w tut. organie podatkowym 23.06.2005 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie podatnika - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich stwierdza, że stanowisko Pani zawarte we wniosku jest prawidłowe.

U z a s a d n i e n i e

Pismem z dnia 20 czerwca 2005 r. zwróciła się Pani z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w podatku od towarów i usług w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.

Przedstawiony przez Panią stan faktyczny;

Jak wynika z wniosku prowadzi Pan działalność w zakresie usług budowlano-montażowych stolarki otworowej.Swoją działalność usługową zamierza Pani rozszerzyć o produkcję okien przy jednoczesnym świadczeniu usług ich montażu u klienta.Pani pytanie dotyczy opodatkowania dostawy i montażu wyprodukowanych przez Panią okien, a mianowicie możliwości zastosowania jednej stawki 7% dla wykonanej usługi wraz z użyciem swojego materiału, jeżeli usługa wykonywana jest w budynkach mieszkalnych.

Biorąc pod uwagę przedstawiony w piśmie stan faktyczny Naczelnik Urzędu Skarbowego w Strzelcach Opolskich wyjaśnia;

Zgodnie z art. 5, ust. 1, pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem VAT podlega między innymi odpłatna dostawa towarów oraz odpłatne świadczenie usług.Stosownie natomiast do treści obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa, zarówno towary, jak i usługi, identyfikowane są na podstawie przepisów o statystyce publicznej - art.2 pkt 6 i art.8 pkt 3 ustawy o VAT.

Przepis art.146 ust.1 pkt 2 lit.a ustawy o podatku od towarów i usług przewiduje do dnia 31 grudnia 2007 r. stosowanie stawki 7% w odniesieniu do robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą. Jednocześnie ustawodawca w art.146 ust.2 określa, iż przez roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą budownictwu mieszkaniowemu rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego.

Od 1 maja 2004 r. na materiały budowlane obowiązuje stawka podstawowa o której mowa w art.41 ust.1 ustawy o VAT tj. stawka podatku w wysokości 22%.

Jednocześnie zgodnie ze zmianami do rozporządzenia z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 97, poz.970 ze zm.), ujętymi w rozporządzeniu Ministra Finansów z dnia 28 stycznia 2005 r. (Dz.U. Nr 17, poz.50), od 15 lutego 2005 r. do montażu okien i drzwi przez producenta stosuje się stawkę podatku VAT w wysokości 7%. W rozporządzeniu tym dokonano zmiany załącznika nr 1 do w/w rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, poprzez dodanie w załączniku pozycji 19 i 20.Zgodnie z poz. 19 załącznika nr 1 do rozporządzenia - stawkę 7% stosuje się do montażu okien i drzwi przez producenta tych towarów, dokonywanego w obiektach PKOB 111,112 oraz ex 113, o których mowa w art. 2, pkt 12 ustawy oraz w obiektach wymienionych w poz. 20 załącznika tj. budynkach zbiorowego zamieszkania (PKOB ex 130) takich jak domy opieki społecznej, internaty i bursy szkolne, domy studenckie, domy dziecka, domy dla bezdomnych, budynki mieszkalne na terenie koszar, zakładów karnych i poprawczych, aresztów śledczych.Unormowanie to wskazuje, że usługa montażu okien i drzwi przez ich producenta, traktowana jest całościowo (obejmuje w ramach tej usługi użycie materiałów producenta tzn. wyprodukowanych przez niego okien i drzwi) i w sytuacji, gdy wykonywana jest w wyżej wskazanych obiektach budownictwa mieszkaniowego, objęta jest stawką podatku VAT w wysokości 7%. W tej sytuacji producent okien i drzwi nie wykazuje dostawy tych towarów nabywcy, lecz jedynie usługę montażu okien i drzwi, w ramach której wykorzystane zostały materiały jego produkcji (okna i drzwi), wskazując na fakturze w kolumnie określającej PKWiU dla stawki obniżonej, poz. 19 zał. Nr 1 do rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.Natomiast dostawa okien przez producenta, bez dokonywania ich montażu podlega opodatkowaniu stawką podatku VAT w wysokości 22%.

Niniejsza interpretacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia. Zmiana któregokolwiek z elementów stanu faktycznego, bądź zmiana przepisów może mieć wpływ na zmianę zakresu obowiązków podatnika.

Stosownie do treści art.14b §1 Ordynacji podatkowej interpretacja o której mowa w art.14a §1, nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art.14b §2 Ordynacji podatkowej).

Na niniejsze postanowienie w trybie art. 14a §4 i art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt. 1 Ordynacji podatkowej). Zażalenie winno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu , określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem postanowienia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie (art.222 w związku z art. 239 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj