Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Częstochowie
PP/443-66/05
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-66/05
Data
2005.07.12



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
umowa agencyjna
usługi marketingowe
usługi reklamowe


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy od dodatkowego wynagordzenia z tytułu świadczonych usług w zakresie reklamy i promocji wyrobów i usług, pozyskiwania klientów i doprowadzania do zawarcia umów o współpracy handlowej?


Stan faktyczny przedstawiony we wniosku: Pan ... prowadzi firmę zajmującą się działalnością agencyjną w zakresie sprzedaży drewna i materiałów budowlanych. W sierpniu 2004r. Podatnik zawarł umowę z kontrahentem, w ramach której zobowiązał się do reklamy i promocji oferowanych przez niego wyrobów i usług, pozyskiwania zamówień klientów na te usługi i wyroby oraz doprowadzania do zawarcia umowy o współpracy handlowej między zleceniodawcą, a nabywcami w celu stałego zwiększania sprzedaży. Za świadczone usługi Podatnik otrzymuje miesięczne wynagrodzenie w stałej kwocie, na podstawie faktury VAT wystawionej dla zleceniodawcy w ostatnim dniu miesiąca. Oprócz tej należności kontrahent wypłaca Podatnikowi dodatkowe wynagrodzenie za zrealizowanie planu sprzedaży za dany miesiąc. Przy wyliczeniu jego wysokości uwzględnia się stopień realizacji planu sprzedaży oraz poziom należności przeterminowanych za dany miesiąc w stosunku do miesiąca poprzedniego. Wyliczenie następuje na podstawie raportu sprzedaży dla pozyskanych przez Podatnika klientów, przedkładanego przez kontrahenta w terminie 3 dni roboczych po zakończeniu miesiąca. Zapłata następuje po wystawieniu prawidłowej faktury. Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy obowiązek podatkowy z tytułu dodatkowego wynagrodzenia powstaje na ostatni dzień miesiąca, czy w miesiącu następnym, nie później niż w 7 dniu po miesiącu, w którym wykonano usługę.

Stanowisko Strony:Według Wnioskodawcy w świetle art. 19 ust. 1 i 4 ustawy o podatku od towarów i usług obowiązek podatkowy z tytułu dodatkowego wynagrodzenia powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a jeżeli sprzedaż winna być potwierdzona fakturą - z chwilą jej wystawienia, ale nie później niż w 7 dniu od wykonania usługi.

Ocena prawna stanowiska Strony:Zgodnie z art. 19 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004r. Nr 54 poz. 535 ze zm.) obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem art. 2 - 21, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust. 1. Ust. 4 stanowi, że jeżeli dostawa towaru lub wykonanie usługi powinny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później jednak niż w 7 dniu, licząc od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

Z opisu stanu faktycznego wynika, że Podatnikowi przysługuje dodatkowe wynagrodzenie za zrealizowanie planu sprzedaży za dany miesiąc, a zapłata następuje dopiero po wystawieniu faktury kontrahentowi. Moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu tej sprzedaży regulują przytoczone wyżej przepisy ogólne, określone w art. 19 ust. 1 i 4 cyt. wyżej ustawy.

Stanowisko Strony jest zatem prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj