Interpretacja Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
ZD/406-30/PIT/05
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZD/406-30/PIT/05
Data
2005.07.14



Autor
Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
pożyczka
pożyczka nieoprocentowana
pracownik
przychód
rehabilitacja niepełnosprawnych
spłata pożyczki
zakładowy fundusz rehabilitacji osób niepełnosprawnych


Pytanie podatnika
Czy przyznane bezzwrotne pożyczki lub pożyczki częściowo umorzone, finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, stanowią przychód pracownika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


W dniu 5 maja 2005r. Jednostka złożyła wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Wnioskująca jako zakład pracy chronionej, przyznała pracownikowi bezzwrotną pożyczkę finansowaną ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych. Pożyczka została udzielona jako pomoc indywidualna, w związku z dużymi wydatkami, jakie pracownik ponosi na rehabilitację.

Jednocześnie inny pracownik zwrócił się z wnioskiem o częściowe umorzenie pożyczki, przyznanej na wydatki związane z niepełnosprawnością, ze względu na duże koszty, jakie ponosi na zakup leków, rehabilitację i leczenie.

Wnioskująca zwróciła się z zapytaniem, czy przyznane bezzwrotne pożyczki lub pożyczki częściowo umorzone, finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych stanowią przychód pracownika, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Zdaniem Spółki, pożyczki bezzwrotne oraz pożyczki częściowo umorzone, finansowane ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, przyznawane na pomoc indywidualną, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, uzasadnione sytuacją materialną lub losową i wykorzystanie ich na potrzeby związane z rehabilitacją, podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 27 a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ustosunkowując się do przedstawionej powyżej kwestii, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu stwierdza, iż w przedmiotowej sprawie znajduje zastosowanie przepis art. 21 ust.1 pkt 27a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity z 2000r. Dz. U. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zgodnie z którym, wolne od podatku dochodowego są otrzymane zgodnie z odrębnymi przepisami świadczenia na: rehabilitację zawodową, społeczną i leczniczą osób niepełnosprawnych ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz z zakładowych funduszy rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Odrębnymi przepisami, o których mowa w powołanym przepisie są: ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1997r. Nr 123, poz. 776 ze zm.) oraz rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 31 grudnia 1998r. w sprawie zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych (Dz. U. z 1999r. Nr 3, poz. 22 ze zm.). Przedmiotowe rozporządzenie określa szczegółowe zasady wykorzystywania środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych.

Zgodnie z § 2 pkt 12 powołanego rozporządzenia, środki z zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych przeznaczone są m. in. na pomoc indywidualną, w tym zakup leków, sprzętu i ponoszenie innych wydatków, enumeratywnie wymienionych w tym przepisie.

Wskazana pomoc indywidualna przyznana na wniosek pracownika może być udzielona jako pożyczka bezzwrotna, jak również jako pożyczka oprocentowana, przy czym pożyczka oprocentowana może być częściowo lub całkowicie umorzona w przypadku, gdy została wykorzystana zgodnie z przeznaczeniem - § 4 wyżej cytowanego rozporządzenia.

Reasumując, mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz cytowane powyżej przepisy prawa, Naczelnik Pierwszego Wielkopolskiego Urzędu Skarbowego w Poznaniu, uprzejmie informuje, że jeśli pożyczka (bezzwrotna lub następnie częściowo umorzona), udzielona pracownikowi, została przeznaczona na realizację celów wynikających z § 2 pkt 12 rozporządzenia z dnia 31 grudnia 1998r., to w momencie jej otrzymania lub umorzenia po stronie pracownika powstanie co prawda przychód, ale będzie on podlegał zwolnieniu przedmiotowemu, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W przeciwnym razie, gdy udzielone pożyczki nie zostaną przeznaczone na realizację celów enumeratywnie wymienionych w powołanym rozporządzeniu, będą stanowić przychód ze stosunku pracy, podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Przedmiotowa interpretacja, co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskującą i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj