Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach
IIUS PBII/415-65/44353/2005
z 15 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
IIUS PBII/415-65/44353/2005
Data
2005.06.15



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Katowicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
pomniejszenie odliczenia
rozbudowa
szkody
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
Czy kwotę przysługującego odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na rozbudowę budynku mieszkalnego należy pomniejszyć o kwotę stanowiącą zwrot kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach stwierdza, że stanowisko podatników przedstawione we wniosku z dnia 24 marca 2005 r. o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej pomniejszenia kwoty przysługującego odliczenia wydatków poniesionych na rozbudowę budynku mieszkalnego o kwotę stanowiącą zwrot kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 marca 2005 r. do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Katowicach wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Pismem z dnia 12 maja 2005 r. tut. organ podatkowy wezwał podatników do uzupełnienia braków formalnych wniosku. Braki formalne wniosku zostały uzupełnione w dniu 23 maja 2005 r.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w 2003 roku podatnicy otrzymali w drodze ugody odszkodowanie z tytułu szkód górniczych. Odszkodowanie to zostało przyznane na podstawie przepisów art. 95 ust. 1 i 2 oraz art. 99 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. Prawo geologiczne i górnicze (Dz. U. z 1994 r. Nr 27 poz. 96). Wypłacone ww. świadczenie stanowiło zwrot kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych. W związku z powyższym podatnicy sporządzili korektę zeznania podatkowego za 2003 r. pomniejszając odliczenia z tytułu wydatków poniesionych na rozbudowę budynku mieszkalnego. Wydatki pomniejszono o kwotę otrzymanego świadczenia stanowiącego zwrot kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych.

Zdaniem podatników dokonanie korekty z ww. powodu było bezzasadne, gdyż zgodnie z rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 14.01.2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych (Dz.U. Nr 10 poz. 81) nie podlegają opodatkowaniu uzyskane w okresie od 01.01.2003 r. do 31.12.2003 r. dochody z tytułu odszkodowań otrzymanych przez właściciela nieruchomości na podstawie prawa geologicznego i górniczego.

Należy zaznaczyć z dniem 1 stycznia 2002 r., na mocy ustawy z dnia 21 listopada 2001 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509), zniesione zostały odliczenia wydatków na cele mieszkaniowe z tytułu tzw. „dużej ulgi” mieszkaniowej. Niemniej jednak podatnicy, w ramach praw nabytych, kontynuują odliczenia z tytułu ww. ulgi mieszkaniowej na zasadach określonych przepisami ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2001 r.

Tak więc stosownie do przepisu art. 27a ust. 7 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2001 r., odliczenia stosuje się, jeżeli wydatki określone w ust. 1 pkt 1 (m. in. na nadbudowę lub rozbudowę budynku mieszkalnego) dotyczą gruntu, budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów lub nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie, chyba że zwrócone wydatki zostały zaliczone do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego w zeznaniu podatkowym za 2003 r. podatnicy dokonali odliczeń z tytułu wydatków związanych prowadzoną rozbudową budynku mieszkalnego. Część wydatków poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych została podatnikom zwrócona również w 2003 r., zgodnie z przepisami prawa geologicznego i górniczego na podstawie zawartej między stronami ugody.

Kwota otrzymanego świadczenia (odszkodowania) korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych w okresie od dnia 1 stycznia 2003 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. na podstawie rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 14 stycznia 2004 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od osób fizycznych od niektórych dochodów (przychodów) (Dz. U. Nr 10 poz. 81) a od dnia 1 stycznia 2004 r. na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Tak więc kwota otrzymanego świadczenia (odszkodowania) nie została zaliczona do przychodów podlegających opodatkowaniu.

Wobec powyższego zgodnie z ww. art. 27a ust. 7 pkt 1 ustawy podatkowej, nie stosuje się odliczenia od tej części wydatków, które stanowią równowartość zwróconych kosztów poniesionych na zabezpieczenie przed powstaniem szkód górniczych.

Zatem zasadne było w tej sytuacji złożenie korekty zeznania podatkowego za 2003 r., w którym pomniejszono odliczone wydatki poniesione na rozbudowę budynku mieszkalnego o kwotę otrzymanego przedmiotowego odszkodowania.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj