Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa-Śródmieście
1435/PP1/443-51/05/KP
z 16 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1435/PP1/443-51/05/KP
Data
2005.05.16



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Warszawa-Śródmieście


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania


Słowa kluczowe
produkcja
teatr


Pytanie podatnika
Czy produkcja teatrów telewizji jest zwolniona z podatku VAT?


P O S T A N O W I E N I E


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Warszawa - Śródmieście, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz.U. Z 1997r Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w związku z wnioskiem Strony z dnia 08.02.2005r. (wpływ do tut. Urzędu 16.02.2005r.), uzupełnionym pismem z dnia 07.03.2005r. (wo udzielenie pisemnej interpretacji w trybie art. 14a Ordynacji podatkowej co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego


postanawia


- uznać stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 08.02.2005r. za prawidłowe.


Uzasadnienie


Z przedstawionego przez Podatnika stanu faktycznego wynika, że Spółka od 1993r. produkuje teatry telewizji (m in. klasykę polską i światową) na rzecz telewizji publicznej. Strona kwalifikuje swoje czynności jako PKWiU 92.11.31-00.00 "Usługi związane z produkcją filmów, nagrań wideo i DVD", które obejmują wykonywanie widowisk teatru telewizji przez producentów zewnętrznych na zlecenie telewizji, także w koprodukcji z telewizją publiczną, o ile są to czynności wykonywane przez jeden podmiot (stosownie do załączonego pisma Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi z dnia 28.06.2004r. Nr OK-5672/KU-375/14-3768/2004 wydanego dla innego podmiotu niż Strona, lecz odnośnie podobnej czynności). Przy składaniu kosztorysu do telewizji nie jest naliczana stawka VAT.

Zdaniem Strony produkcja teatrów telewizji jest zwolniona z podatku VAT jako misja publiczna i niekomercyjna. Strona zwraca się z prośbą o potwierdzenie zajętego przez siebie stanowiska.

Do opisanego stanu faktycznego mają zastosowanie następujące normy przepisy prawa podatkowego:
art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535), zgodnie z którym opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;art. 8 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7;art. 43 ust. 1 w/w ustawy, zgodnie z którym zwalnia się od podatku usługi wymienione w załaczniku nr 4 do ustawy; w poz. 11 tegoż załącznika wymieniono PKWiU ex 92 "Usługi związane z kulturą, w tym również usługi twórców i artystów wykonawców, w rozumieniu przepisów o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, usługi związane z rekreacją i sportem - z wyłączeniem:
1)usług związanych z taśmami wideo oraz z wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi,
2)usług związanych z wyświetlaniem filmów i taśm wideo, wyświetlaniem filmów na innych nośnikach oraz filmów reklamowych i promocyjnych,
3)sług w zakresie działalności stadionów i innych obiektów sportowych (PKWiU 92.61),
4)wstępu na spektakle, koncerty, przedstawienia i imprezy w zakresie twórczości i wykonawstwa artystycznego i literackiego (PKWiU 92.31.2), związane z funkcjonowaniem obiektów kulturalnych (PKWiU 92.32.10), świadczone przez wesołe miasteczka, parki rozrywki i cyrki (PKWiU 92.33 i 92.34.11) oraz wstępu na imprezy sportowe,
5)wstępu oraz wypożyczania wydawnictw (PKWiU 22.11, 22.12, 22.13) w zakresie usług świadczonych przez biblioteki, archiwa, muzea i innych usług związanych z kulturą (PKWiU 92.5),
6)działalności agencji informacyjnych,
7)usług wydawniczych,
8)usług radia i telewizji (PKWiU 92.2), z zastrzeżeniem poz. 12.

Powyższą ocenę prawną stanowiska Podatnika uzasadnia się w sposób następujący:
W ocenie tut. organu podatkowego wykonywanie widowisk teatru telewizji przez producentów zewnętrznych na zlecenie telewizji, także w koprodukcji z telewizją publiczną, o ile są to czynności wykonywane przez jeden podmiot, podlega zwolnieniu od podatku od towarów i usług jako usługa związana z kulturą, na podstawie załącznika nr 4, poz. 11 ustawy o VAT z dnia 11.03.2004r. W tym miejscu wspomnieć należy, że wyłączone są ze wspomnianego zwolnienia usługi związane z taśmami wideo oraz wszelkimi filmami reklamowymi i promocyjnymi. Jednocześnie tut. organ podatkowy zaznacza, że odpowiedzialnym za właściwe klasyfikowanie towarów i wykonywanych usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług jest podatnik, który w razie wątpliwości powinien zwrócić się do Ośrodka Interpretacji Standardów Klasyfikacyjnych Urzędu Statystycznego w Łodzi. W związku z powyższym, przy wydawaniu niniejszej interpretacji tut. organ podatkowy oparł się na klasyfikacji wykonywanych usług przedstawionej przez Stronę.
W związku z powyższym tut. organ podatkowy postanowił jak w sentencji.

Niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Jednocześnie tut. Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta. Jeżeli jednak podatnik, płatnik lub inkasent zastosowali się do tej interpretacji, organ nie może wydać decyzji określającej lub ustalającej ich zobowiązanie podatkowe bez zmiany albo uchylenia postanowienia, o którym mowa w art. 14a § 4, jeżeli taka decyzja byłaby niezgodna z interpretacją zawartą w tym postanowieniu. W myśl § 2 w/w artykułu interpretacja, o której mowa w art. 14a § 1, jest wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5.

Pouczenie

Na postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie za pośrednictwem tut. organu podatkowego w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej). Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj