Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4430-19/05
z 1 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430-19/05
Data
2005.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obrót
opłata za użytkowanie wieczyste
użytkowanie wieczyste


Pytanie podatnika
Czy podatek od towarów i usług należy doliczyć do pobieranych opłat za użytkowanie wieczyste?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 16.06.2005r. (data wpływu 23.06.2005r.) znak FN.336/2005 o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie czy podatek od towarów i usług należy doliczyć do opłat za użytkowanie wieczyste

postanawiam

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

(...) zwrócił się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie opodatkowania podatkiem VAT opłat za użytkowanie wieczyste. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że (...) jest obowiązane od opłaty rocznej z tytułu oddania gruntu w użytkowanie wieczyste pobierać podatek od towarów i usług, zgodnie z art.8 ust.1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.). Stosownie do art.72 ust.3 pkt 5 ustawy z dnia 21 sierpnia 1997r. o gospodarce nieruchomościami (t.j. Dz. U. z 2004r., Nr 261, poz.2603 ze zm.) wysokość stawek procentowych opłat rocznych z tytułu użytkowania wieczystego jest uzależniona od określonego w umowie celu, na jaki nieruchomość gruntowa została oddana i wynosi: 0,3%, 1% lub 3% wartości nieruchomości. Natomiast wartość nieruchomości ustalana jest zgodnie z treścią art.67 wyżej powołanej ustawy, przez rzeczoznawcę majątkowego.

Zdaniem podatnika podatek od towarów i usług winien zostać doliczony do opłaty z tytułu użytkowania wieczystego. Włączenie podatku od towarów i usług do dotychczasowej wysokości opłaty rocznej spowodowałoby naruszenie przepisu art.67 i 72 ustawy o gospodarce nieruchomościami, bowiem tak ustalona wysokość opłaty byłaby niższa od ustawowych 0,3%, 1% lub 3% wartości nieruchomości. Samo wprowadzenie podatku od towarów i usług od opłat rocznych nie powoduje także automatycznego wzrostu wartości nieruchomości, a tylko w takim przypadku gmina jest uprawniona do zmiany wysokości opłaty rocznej. Uzasadniając swoje stanowisko podatnik dodatkowo zaznacza, że system prawa powinien być wewnętrznie spójny, tj. przepisy ustawy o podatku VAT nie powinne być sprzeczne z przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami, podatek VAT powinien więc być doliczany do wysokości opłaty rocznej.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko (...) nie jest słuszne. Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania jest obrót z zastrzeżeniem ust. 2 - 22, art. 30 - 32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy. Wobec powyższego podstawę opodatkowania w przypadku użytkowania wieczystego stanowi opłata pobierana z tego tytułu, pomniejszona o kwotę podatku, co oznacza, że kwota ustalonej opłaty za wieczyste użytkowanie jest kwotą brutto (tzn. z podatkiem VAT), bez względu na sposób jej skalkulowania.

Ponadto, odnosząc się do kwestii czy podatek od towarów i usług należy doliczyć do opłat za użytkowanie wieczyste czy też jest on już zawarty w opłatach, należy dodać, że kwestii tych nie regulują przepisy podatkowe. Stanowiącą podstawę opodatkowania kwotę należną z tytułu sprzedaży ustalają strony zawartej umowy. Jeśli ustalenie wysokości tej kwoty regulują nie podatkowe przepisy prawa (jak to ma częściowo miejsce w przypadku opłat za użytkowanie wieczyste), to możliwość dokonania przekalkulowania i zmiany tej kwoty należnej, również po wprowadzeniu opodatkowania danej czynności podatkiem od towarów i usług, powinno się realizować jedynie na podstawie tych przepisów. Organy podatkowe nie mają w tym zakresie odpowiednich upoważnień.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W związku z powyższym postanowiłem jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 169 § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj