Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ostrołęce
US 15 PO-II-415/30/05/JL
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US 15 PO-II-415/30/05/JL
Data
2005.06.30



Autor
Urząd Skarbowy w Ostrołęce


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
apteka
koszty uzyskania przychodów
opłata za wydanie zaświadczenia
podatek dochodowy od osób fizycznych


Pytanie podatnika
Czy do kosztów uzyskania przychodu prowadzonej działalności gospodarczej (apteka) można zaliczyć wydatki poniesione na zmiany w zezwoleniu na prowadzenie tej działalności?


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 §1 , art. 14a §1, § 3, §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa / tekst jednolity z 2005 r. Dz. U. Nr 8, poz.60 / Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce po rozpatrzeniu wniosku z dnia 06 czerwca 2005 roku dotyczącego udzielenia interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym

postanawia

uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia w koszty opłaty za zmiany w zezwoleniu , za prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Apteka w dniu 09 czerwca 2005 roku zwróciła się z wnioskiem o interpretację przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w sprawie zaliczenia w koszty opłaty za zmianę w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej, przedstawiając stan faktyczny:

Apteka prowadząca działalność na podstawie zezwolenia zobligowana jest do aktualizacji zezwolenia przy wszelkich zmianach dotyczących nazwy firmy. Podstawą zmian jest: Kodeks Spółek Handlowych , Prawo Farmaceutyczne i Kodeks Postępowania Administracyjnego . Opłata za zmiany w zezwoleniu wynosi 1 900 zł .

Pytanie brzmi: Czy opłatę za zmiany w zezwoleniu można zaliczyć w koszty ...

Zdaniem pytającego opłatę te można zaliczyć w koszty prowadzenia firmy, jakkolwiek nie wpływa to na przychód firmy , prawo obliguje do zmian i poniesienia określonych kosztów.

Stosownie do art. 22 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 ze zm.) „kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów , z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23”. Jak wynika z dyspozycji powyższego zapisu, do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć jedynie wydatki poniesione w celu uzyskania przychodów .

Generalnie można przyjąć , że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą , których celem jest zachowanie źródła przychodów. Podatnik prowadzący działalność gospodarczą powinien wykazać związek między wydatkiem a przychodem . Opłaty za zmiany w zezwoleniu na prowadzenie działalności niewątpliwie związane są z zachowaniem źródła przychodów. Ponadto opłaty te nie zostały wymienione w art. 23 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Mając zatem na względzie przytoczone powyżej przepisy prawa podatkowego oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku należy stwierdzić, że jeżeli istnieje związek poniesionych wydatków z prowadzoną działalnością i nie są one wymienione w art. 23 ust.1 cyt. ustawy, opłaty tę będą kosztem uzyskania przychodu.

Reasumując należy uznać stanowisko wnioskodawcy w sprawie zaliczenia w koszty opłaty za zmianę w zezwoleniu na prowadzenie działalności gospodarczej, jako prawidłowe.

Ponadto Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ostrołęce informuje, że interpretacja prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika , wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj