Interpretacja Urzędu Skarbowego w Krasnymstawie
PP/4430-15/05
z 16 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/4430-15/05
Data
2005.06.16



Autor
Urząd Skarbowy w Krasnymstawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
naprawa
obniżenie podatku należnego
odszkodowania


Pytanie podatnika
Czy mogę pomniejszyć podatek należny o podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących naprawę powypadkową samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu w sytuacji, gdy samochód objęty był ubezpieczeniem dobrowolnym AC, lecz nie zapłaciłem kwoty netto z tych faktur?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a oraz art.216 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa ( t.j. Dz. U. z dnia 14 stycznia 2005r., Nr 8, poz. 60 ) po rozpatrzeniu wniosku z dnia 19.04.2005r. (uzupełnionego dnia 10.06.2005r.) o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu naprawy powypadkowej samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu

postanawiam

uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione w złożonym wniosku za nieprawidłowe

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 19.04.2005r. Pani (...) zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w sprawie pomniejszenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu naprawy powypadkowej samochodu użytkowanego na podstawie umowy leasingu. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Pani (...) na podstawie zawartej w roku 2003 umowy leasingu użytkuje samochód dostawczy. Pojazd został objęty dobrowolnym ubezpieczeniem AC (auto-casco), a do poniesienia kosztów ubezpieczenia został zobowiązany leasingobiorca. Jak wynika ponadto z przedstawionego stanu faktycznego w sytuacji wypadku samochodowego, koszty naprawy pokrywa ubezpieczyciel w ramach polisy rozliczając się z leasingodawcą. Leasingodawca upoważnił firmę ubezpieczeniową do wypłaty należnego odszkodowania z tytułu naprawy uszkodzonego pojazdu warsztatowi naprawiającemu szkodę. Leasingodawca upoważnił również warsztat naprawczy do wystawienia faktury na leasingobiorcę, który jest zobowiązany do uregulowania kwoty VAT za naprawę pojazdu. Leasingodawca zwrócił się też z prośbą do ubezpieczyciela o przesłanie kserokopii decyzji o wypłacie odszkodowania dla właściciela pojazdu to jest leasingodawcy.

Przedsiębiorca prezentuje stanowisko, że w związku z tym, że opłacił ubezpieczenie samochodu ma prawo do potrącenia zapłaconego podatku z faktur VAT dokumentujących remont powypadkowy pomimo, że nie zapłacił kwoty netto z tych faktur.

Zdaniem tutejszego organu podatkowego stanowisko przedsiębiorcy nie jest słuszne. Istotnym dla przedstawionego stanu faktycznego będzie ograniczenie zawarte w art. 88 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm. ) stanowiące, że obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do nabywanych przez podatnika towarów i usług, jeżeli wydatki na ich nabycie nie mogłyby być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, z wyjątkiem przypadków, gdy brak możliwości zaliczenia tych wydatków do kosztów uzyskania przychodów pozostaje w bezpośrednim związku ze zwolnieniem od podatku dochodowego. W myśl art.22 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów. Przepisy te wskazują, że do kosztów uzyskania przychodów podatnicy mogą zaliczyć wydatki pozostające w związku przyczynowo skutkowym z przychodami. Mając na uwadze, że przedsiębiorca nie poniósł wydatków na powypadkowy remont samochodu, nie może ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, jeżeli tak, to podatnikowi nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwoty podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących powypadkowy remont samochodu.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Stosownie do art.14b § 1 i § 2 Ordynacji podatkowej interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

W związku z powyższym postanowiłem jak w sentencji.

Na postanowienie niniejsze, zgodnie z art. 169 § 4 Ordynacji podatkowej służy Stronie wniesienie zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie, Ośrodek Zamiejscowy w Zamościu, za moim pośrednictwem w terminie 7 dni od daty jego doręczenia. Zażalenie powinno zawierać zarzuty przeciw postanowieniu, określać istotę i zakres żądania będącego przedmiotem zażalenia oraz wskazywać dowody uzasadniające to żądanie ( art.222 w związku z art.239 Ordynacji podatkowej ).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj