Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nysie
PP/443-35/BB/05
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-35/BB/05
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy w Nysie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
umowa najmu
umowa użyczenia
usługa nieodpłatna


Pytanie podatnika
Czy nieodpłatne świadczenie usług na podstawie umowy użyczenia podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?.


P O S T A N O W I E N I E

Działając na podstawie art.216 i art.217 oraz 14 a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa /Tekst jednolity Dz. U. z 2005r. Nr 8 poz.60/ Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 maja 2005r., uzupełnionym w dniach 23 i 24 maja 2005r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej opodatkowania podatkiem od towarów i usług nieodpłatnego wydania na podstawie umowy użyczenia lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 6 maja 2005r. uzupełnionym w dniach 23 i 24 maja 2005r. Spółka zwróciła się o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej nieodpłatnego świadczenia usług na podstawie zawartej umowy użyczenia lokalu przeznaczonego na działalność gospodarczą.

Stan faktyczny przedstawiony we wniosku :

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego oraz załączonej umowy użyczenia wynika, że Spółka oddaje w bezpłatne używanie lokal użytkowy prowadzącej działalność gospodarczą żonie wspólnika.

Stanowisko podatnika :

Zdaniem Spółki, nieodpłatne świadczenie usług na podstawie zawartej umowy użyczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nysie po przeanalizowaniu stanu faktycznego przedstawionego w piśmie wyjaśnia co następuje.

Umowa użyczenia należy do grona umów nazwanych i uregulowana została w art.710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16 poz.93 ze zm.). Zgodnie z art.710 Kodeksu cywilnego przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu przez czas oznaczony lub nieoznaczony , na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy. Innymi słowy, umowa użyczenia polega na nieodpłatnym oddaniu rzeczy innej osobie do czasowego z niej korzystania z zastrzeżeniem obowiązku jej zwrotu. Przedmiotem użyczenia mogą być tylko rzeczy, a więc przedmioty materialne (art.45 Kodeksu cywilnego).

Zakres czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług został wymieniony w art.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.).
Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 1 cyt. ustawy , opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju .
O tym, czy nieodpłatne świadczenie usług podlega opodatkowaniu przesądza art.8 cyt. ustawy.

Na mocy art.8 ust.2 ustawy, nieodpłatne świadczenie usług niebędące dostawą towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia, oraz wszelkie inne nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych z tymi usługami, w całości lub w części, traktuje się jak odpłatne świadczenie usług.

Przesłanką do wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT usług świadczonych nieodpłatnie jest więc brak prawa do odliczenia podatku z tytułu nabycia towarów i usług, które są związane ze świadczoną usługą, a także realizowanie usług na cele związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Reasumując powyższe należy stwierdzić, iż zgodnie z zasadą obowiązującą w podatku od towarów i usług, podatkowi podlegają dostawy towarów i świadczenie usług o charakterze odpłatnym, czyli usługi świadczone nieodpłatnie - co do zasady - nie podlegają opodatkowaniu VAT za wyjątkiem ustanowionym w art.8 ust.2 ustawy. Za czynność zrównaną z odpłatnym świadczeniem usług uznaje się wszelkie nieodpłatne świadczenie usług, jeżeli nie są one związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego przy nabyciu towarów i usług związanych następnie z wyświadczeniem tego rodzaju usługi. W tym przypadku podatnik występuje bowiem w roli konsumenta tej usługi, przeznaczając ją na cele niezwiązane z prowadzoną działalnością. Brak ich opodatkowania prowadziłby do faktycznego nie opodatkowania konsumpcji.

W przedmiotowej sprawie, przekazanie przez Spółkę lokalu użytkowego do bezpłatnego używania nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa . Ponadto , jak wynika z pisma , Spółka korzystała z przysługującego prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług związanych z budową nieruchomości będącej następnie przedmiotem umowy użyczenia.

Powyższe wskazuje, że nieodpłatne przekazanie przez Spółkę na podstawie umowy użyczenia lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług . Podstawą opodatkowania w takim przypadku , zgodnie z art.29 ust.12 cyt. ustawy , jest koszt świadczenia tych usług poniesiony przez podatnika.

Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest nieprawidłowe.
Jednocześnie tutejszy Organ podatkowy informuje, iż przedmiotowa interpretacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i w stanie prawnym obowiązującym na dzień zaistnienia omawianego zdarzenia .

Zgodnie z art.14 b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w art.14 b § 5 .

Na postanowienie niniejsze przysługuje stronie zgodnie z art.236 w związku z art.14 a § 4 ustawy Ordynacja podatkowa zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nysie w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.

W przypadku wniesienia zażalenia na postanowienie, należy dołączyć opłatę skarbową w znaczkach skarbowych na podanie i załączniki, zgodnie z art.1 ust.1 ustawy z dnia 9 września 2000r. o opłacie skarbowej /tekst jednolity Dz. U. z 2004r. Nr 253 , poz.2532/.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj