Interpretacja Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy
PG-1-R-415-3/05
z 30 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PG-1-R-415-3/05
Data
2005.06.30



Autor
Trzeci Urząd Skarbowy w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
forma zapłaty
rachunek bankowy


Pytanie podatnika
Czy będąc podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, ma obowiązek posiadania rachunku bankowego.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku Pani z dnia 25 kwietnia 2005 r. (wpływ do Urzędu 26 kwietnia 2005 r.),

- postanawiam uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 25 kwietnia 2005 r. wystąpiła Pani z wnioskiem o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pani działalność usługową opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych osób fizycznych, i że z tego tytułu uzyskała Pani w 2004 r. przychód w kwocie 17.466,27 zł. Pani zdaniem, będąc podatnikiem prowadzącym działalność gospodarczą opodatkowaną zryczałtowanym podatkiem dochodowym od przychodów ewidencjonowanych, nie ma Pani obowiązku posiadania rachunku bankowego.

Stosownie do treści art. 21 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.) podatnicy są obowiązani za każdy miesiąc obliczać ryczałt od przychodów ewidencjonowanych i wpłacać go na rachunek urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika.

Zgodnie zaś z art. 61 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa, (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) zapłaty podatków w formie polecenia przelewu winni dokonywać podatnicy prowadzący działalność gospodarczą zobowiązani do prowadzenia księgi rachunkowej lub podatkowej księgi przychodów i rozchodów.

Z literalnego brzmienia cytowanego przepisu wynika a contrario, iż obowiązek zapłaty podatków w formie polecenia przelewu (tj. w formie bezgotówkowej) nie dotyczy podatników zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych obowiązanych do prowadzenia ewidencji przychodów, o jakiej mowa w art. 15 powołanej ustawy z dnia 20 listopada 1998 r.

W konsekwencji, podatnicy, o których wyżej mowa są zwolnieni z obowiązku regulowania zobowiązań podatkowych za pośrednictwem rachunku bankowego. Mogą więc dokonywać wpłat należnego zryczałtowanego podatku dochodowego bezpośrednio w kasie urzędu, bądź na rachunek urzędu za pośrednictwem poczty.

Wskazuję ponadto, iż przepisy prawa podatkowego nie są jedyną dziedziną prawa, która reguluje kwestie związane z prowadzeniem przez bank rachunku rozliczeniowego dla osób fizycznych oraz określające sytuacje, w których na osobach fizycznych ciąży obowiązek rozliczeń bezgotówkowych. Kwestię rozliczeń bezgotówkowych dokonywanych przez osoby wykonujące pozarolniczą działalność gospodarczą, reguluje również art. 22 ust 1 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. Nr 173, poz. 1807 z późn. zm.) z treści którego wynika, że dokonywanie lub przyjmowanie płatności związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą, następuje za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy w każdym przypadku, gdy:

  • stroną transakcji, z której wynika płatność jest inny przedsiębiorca oraz
  • jednorazowa wartość transakcji, bez względu na liczbę wynikających z niej płatności, przekracza równowartość 15.000 euro przeliczonych na złote wg średniego kursu walut obcych ogłoszonego przez NBP ostatniego dnia miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym dokonano transakcji.

W przypadku więc zaistnienia łącznie powyższych okoliczności wystąpi obowiązek posiadania przez Panią jako przedsiębiorcę rachunku bankowego.

Przedsiębiorca będący członkiem spółdzielczej kasy oszczędnościowo – kredytowej może realizować obowiązek określony powyżej za pośrednictwem rachunku w tej spółdzielczej kasie oszczędnościowo – kredytowej.

Powyższej odpowiedzi udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku, zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym na dzień udzielenia odpowiedzi. Jednocześnie wskazuję, że zgodnie z art. 14 b § 1 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest dla Pani wiążąca. Interpretacja ta jest jednak wiążąca dla organów podatkowych i organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy i może zostać zmieniona lub uchylona wyłącznie w drodze decyzji o czym stanowi art. 14 b § 2 cyt. ustawy Ordynacja podatkowa.

Na niniejsze postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Trzeciego Urzędu Skarbowego w Bydgoszczy w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj