Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu
PO-436-1-05
z 15 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PO-436-1-05
Data
2005.03.15



Autor
Urząd Skarbowy w Nowym Sączu


Temat
Podatek od spadków i darowizn --> Płatnicy --> Zgoda urzędu skarbowego


Słowa kluczowe
dłużnik


Pytanie podatnika
Jak należy postępować w przypadku wypłaty spadkobiercom zasiłku dla bezrobotnych o zmarłej osobie, mając Postanowienie Sądu o podziale spadku:
- czy w przypadku każdej wypłaty należy żądać od spadkobiercy zaświadczenia o wysokości podatku lub jego zaniechaniu
- czy dokonać wypłaty świadczenia bez pobierania podatku, gdyż obowiązek rozliczenia podatku od spadków i darowizn ciąży na spadkobiercy?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. Nr 8 poz. 60 z 2005 r.) po rozpatrzeniu wniosku Powiatowego Urzędu Pracy z dnia 26.01.2005 r. (data wpływu do tut. Organu 02.02.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 16.02.2005 r.w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

Pismem z dnia 26.01.2005 r. (złożonym w tut. Urzędzie dnia 02.02.2005 r. Powiatowy Urząd Pracy zwrócił się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w Jego indywidualnej sprawie w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, przedstawiając następujący stan faktyczny:

Powiatowy Urząd Pracy wypłaca spadkobiercom zasiłek dla bezrobotnych po zmarłej osobie.
Obecnie Urząd wypłaca należne spadkobiercom świadczenia po dostarczeniu przez spadkobierców zaświadczenia z urzędu skarbowego o wysokości naliczonego podatku od spadku.
Wysokość wypłacanych kwot waha się w granicach 13,50 zł. do 1.000 zł. za osobę, co wiąże się z tym, że koszty zaświadczenia z Urzędu Skarbowego mogą przekroczyć kwotę wypłaty.

We wniosku zwrócono się z zapytaniem jak należy postępować w przypadku wypłaty spadkobiercom zasiłku dla bezrobotnych po zmarłej osobie, mając Postanowienie Sądu o podziale spadku:
- czy w przypadku każdej wypłaty należy żądać od spadkobiercy zaświadczenia o wysokości ustalonego podatku lub jego zaniechaniu
- czy dokonać wypłaty świadczenia bez pobierania podatku, gdyż obowiązek rozliczenia podatku od spadków i darowizn ciąży na spadkobiercy.

Ponieważ złożony wniosek zawierał braki - brak przedstawienia własnego stanowiska w sprawie, w dniu 09.02.2005 r. wezwano do usunięcia braków.
Pismem z dnia 16.02.2005 r. Powiatowy Urząd Pracy wypełnił powyższe przedstawiając własne stanowisko w sprawie.
Zgodnie z prezentowanym stanowiskiem w/w świadczenia winny być wypłacane po dostarczeniu przez spadkobierców decyzji ustalającej wysokość zobowiązania lub stwierdzającej, że nabycie spadku zwolnione jest z podatku.
W przypadku, gdy decyzja zawiera określenie zobowiązania podatkowego a spadkobierca przedłoży dowód jego wpłaty, świadczenie winno wypłacone zostać w całości, natomiast w sytuacji, gdy spadkobierca nie przedstawi dokumentu potwierdzającego zapłatę podatku, podatek winien zostać pobrany w wysokości określonej w tej decyzji.

Po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego oraz obowiązującego stanu prawnego Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu informuje co następuje:
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tekst jednolity Dz. U. Nr 142 poz. 1514 z 2004 r. ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn, zwanemu dalej "podatkiem", podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych tytułem spadku.
Przy nabyciu w drodze spadku obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy tych rzeczy i praw majątkowych, czyli na spadkobiercy.
W myśl przepisu art. 77 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. Nr 99 z 2004 r. poz. 1001 ze zm.) świadczenia z tytułu bezrobocia przysługujące bezrobotnym i innym uprawnionym osobom stanowią ich prawa majątkowe i przechodzą po ich śmierci, w równych częściach, na małżonka oraz inne osoby spełniające warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej w myśl przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
W razie braku takich osób prawa te wchodzą do spadku i tylko w takim przypadku podlegają przepisom ustawy o podatku od spadków i darowizn. Powiatowy Urząd Pracy zgodnie z art. 33b pkt 2 ustawy z dnia 5 czerwca 1998 r. o samorządzie powiatowym jest jednostką organizacyjną powiatu.Wypłacając spadkobiercom świadczenie z tytułu bezrobocia po zmarłej osobie stanowiące prawo majątkowe wchodzące do spadku jest dłużnikiem spadkodawcy i podmiotem wymienionym w art. 19 ust. 3 i 5 powołanej ustawy o podatku od spadków i darowizn, który w przypadku wypłaty z naruszeniem tych przepisów odpowiada za zobowiązania podatkowe solidarnie z podatnikiem do wysokości wypłaconych kwot. Jako dłużnik obowiązany jest przy zapłacie długu potrącić i przekazać do właściwego urzędu skarbowego podatek od nabycia spadku, należny od spadkobiercy w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego.
Natomiast zapłata długu bez potrącenia podatku od nabycia spadku może nastąpić tylko za uprzednią pisemną zgodą naczelnika urzędu skarbowego albo po stwierdzeniu przez naczelnika urzędu, że:
1) nabycie spadku jest zwolnione od podatku
2) należny podatek został zapłacony
3) prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu.
Po zakończeniu postępowania podatkowego w sprawie spadku Organ podatkowy zgodnie z art. 306a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa na żądanie spadkobiercy wydaje zaświadczenie, w których w związku z art. 19 ust. 3 stwierdza o zaistnieniu wyżej podanych okoliczności (nabycie spadku jest zwolnione od podatku, należny podatek został zapłacony, prawo do wydania decyzji ustalającej wysokość zobowiązania podatkowego uległo przedawnieniu).
Przedłożenie takiego zaświadczenia uprawnia dopiero Powiatowy Urząd Pracy do wypłaty świadczenia (zasiłku po zmarłym bezrobotnym) bez potrącania podatku od nabycia spadku wszystkim uprawnionym wymienionym w Postanowieniu Sądu o stwierdzeniu nabycia praw do spadku.
W przypadku, gdy spadkobierca nie przedłoży zaświadczenia o którym mowa wyżej lub pisemnej zgody naczelnika urzędu na wypłatę świadczenia bez potrącania podatku od spadku Powiatowy Urząd Pracy ma obowiązek potrącić każdemu ze spadkobierców podatek w wysokości ustalonej decyzją naczelnika urzędu skarbowego (potrącenie tego podatku następuje do wysokości wypłacanej kwoty).

Zatem nie zasługuje na pełną aprobatę stanowisko Powiatowego Urzędu Pracy wyrażone w piśmie z dnia 16.02.2005 r., które tylko w części dot. zasad postępowania przez dłużnika spadkodawcy w przypadku potrącenia podatku od nabycia spadku w oparciu o przedłożoną decyzję naczelnika urzędu skarbowego jest prawidłowe natomiast w pozostałej części niezgodne z przepisami prawa w tym zakresie.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
- nie jest wiążąca dla płatnika/osoby trzeciej odpowiadającej za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Nowym Sączu w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj