Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wadowicach
PM/436-2/05
z 2 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PM/436-2/05
Data
2005.06.02



Autor
Urząd Skarbowy w Wadowicach


Temat
Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
obowiązki spadkobierców
spadek
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy po złożeniu zeznania podatkowego o nabyciu majątku w drodze spadku, w którym nie wykazano całości majatku stanowiącego współwłasność małżonków z uwagi na brak postanowienia spadkowego po jednym z nich, należy złożyć zeznanie uzupełniające?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wadowicach, działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 oraz art. 216 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tj. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), po rozpatrzeniu Pani wniosku z dnia 18.03.2005 r. (data wpływu 22.03.2005 r.) uzupełnionego pismem z dnia 12.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od spadków i darowizn stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 18.03.2005 r. zwróciła się Pani z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie zeznania podatkowego o nabyciu majątku po zmarłej matce ... w sytuacji, kiedy nie została w sądzie załatwiona sprawa dziedziczenia po zmarłym ojczymie, który był współwłaścicielem w 1/2 cz. w spółdzielczym własnościowym prawie do lokalu mieszkalnego położonego w X. Równocześnie złożyła Pani zeznanie podatkowe o nabyciu majątku po zmarłej matce, w którym wykazała Pani nabycie udziału 1/2 cz. w przedmiotowym prawie do lokalu mieszkalnego.
Jak wynika z dołączonego do zeznania zaświadczenia ... Spółdzielni Mieszkaniowej przedmiotowe prawo nabyli na zasadach ustawowej wspólności małżeńskiej matka .... oraz ojczym ....
Ojczym ... również zmarł 3 lata przed śmiercią matki, nie zostawiając testamentu, lecz do dnia złożenia zeznania po zmarłej matce, nie została załatwiona w sądzie sprawa stwierdzenia nabycia spadku, a zatem nie została załatwiona sprawa dziedziczenia pozostałego po ojczymie udziału 1/2 cz. we własności lokalu mieszkalnego.
Pismem z dnia 12.05.2005 r. uzupełniła Pani wniosek o podanie własnego stanowiska w sprawie. Pani zdaniem po wydaniu przez sąd postanowienia w sprawie nabycia spadku po zmarłym ojczymie ... złoży Pani zeznanie spadkowe, oraz zeznanie uzupełniające po zmarłej matce, która z ustawy nabędzie udział w spadku po mężu.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (tj. Dz. U. z 2004 r. Nr 142, poz. 1514 ze zm.) podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku. Na podstawie przepisu art. 6 ust. 1 obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze dziedziczenia – z chwilą przyjęcia spadku, a zgodnie z ust. 4 tegoż artykułu, jeżeli nabycie niezgłoszone do opodatkowania stwierdzono następnie pismem, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą uprawomocnienia się orzeczenia sądu stwierdzającego nabycie spadku.
Zgodnie z § 1 ust. 1 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 maja 2001 r. W sprawie obowiązku składania zeznań podatkowych przez podatników podatku od spadków i darowizn (Dz. U. Nr 40, poz. 462 ze zm.), podatnicy podatku od spadków i darowizn są obowiązani do składania zeznań podatkowych o nabyciu własności rzeczy lub praw majątkowych tytułem spadku. Na podstawie § 2 ust. 1 w/w rozporządzenia 9 zeznania należy składać właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego w terminie miesiąca od dnia powstania obowiązku podatkowego.
Sąd Rejonowy w ... postanowieniem z dnia 28 stycznia 2005 r. Sygn. akt I Ns _/04 stwierdził nabycie spadku po zmarłej .... na podstawie testamentu przez córkę ... w całości. Składając w dniu 22.03.2005 r. zeznanie podatkowe po zmarłej matce spełniła Pani obowiązek wynikający z w/w rozporządzenia.
Zgodnie z § 2 ust. 3 powołanego wyżej rozporządzenia, jeżeli osoba, która złożyła zeznanie, dowiedziała się następnie, że nabyła własność rzeczy lub praw majątkowych niewymienionych w zeznaniu, jest ona obowiązana złożyć uzupełniające zeznanie podatkowe temu organowi, któremu złożono pierwotne zeznanie, w terminie 14 dni, licząc od dnia, w którym dowiedziała się o okolicznościach powodujących obowiązek złożenia uzupełniającego zeznania podatkowego.
Z związku z w/w przepisami, po wydaniu przez właściwy sąd orzeczenia w sprawie nabycia spadku po zmarłym ojczymie i jego uprawomocnieniu się, na spadkobiercach będzie ciążył obowiązek złożenia zeznania podatkowego. W przypadku nabycia przez Pani matkę udziału w spadku po zmarłym mężu, zajdą okoliczności powodujące obowiązek złożenia uzupełniającego zeznania podatkowego w sprawie nabycia spadku po zmarłej ... o majątek nabyty po mężu.

Powyższa interpretacja:
– dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
– nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.
W dacie wydania postanowienia nie toczyło się postępowanie podatkowe, postępowanie przed sądem administracyjnym ani kontrola podatkowa.

Pouczenie:
Na podstawie art. 236 § 1 w związku z art. 14 § 4 ustawy Ordynacja podatkowa na powyższe postanowienie służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Wadowicach w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj