Interpretacja Urzędu Skarbowego w Nisku
US.I-OF-406/7/9/05
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-OF-406/7/9/05
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy w Nisku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie wydatków
faktura VAT
remonty
ulga remontowa
wydatki mieszkaniowe


Pytanie podatnika
Na jakiej podstawie podatnicy mogą odliczyć od podatku poniesione wydatki z tytułu ocieplenia domu, czy wyrok sądu może być podstawą odliczenia?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Nisku, działając na podstawie art. 14a § 1, § 3 i § 4 i art. 216 § 2 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r. oraz na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku państwa Urszuli i Jarosława O. z dnia 15.03.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego postanawia uznać stanowisko państwa Urszuli i Jarosława O. za nieprawidłowe w stanie faktycznym przedstawionym we wniosku. W związku z powyższym podatnicy nie mogą odliczyć od podatku wydatków poniesionych w 2004 r. na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację - zajmowanego na podstawie tytułu prawnego - budynku mieszkalnego, tj. na ocieplenie domu wykonane w 2002 r.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa, stosowanie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemne zapytanie podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W dniu 22.03.2005 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu wniosek państwa Urszuli i Jarosława O. w sprawie możliwości odliczenia od podatku wydatków poniesionych na remont domu. Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że podatnicy jako właściciele budynku mieszkalnego ponieśli wydatki związane z jego remontem polegającym na ociepleniu budynku. Cena za ocieplenie była kwestią sporną, dlatego też sprawa została skierowana do sądu. W dniu 13.05.2004 r. Sąd Okręgowy wydał wyrok, na mocy którego pan Jarosław O. został zobowiązany do zapłaty na rzecz firmy, która wykonała przedmiotowa usługę tj. P. Krystyna M. z siedzibą K. kwoty 6.520,11 zł wraz z ustawowymi odsetkami za zwłokę liczonymi od dnia 19.07.2002 r. Zapłaty w kwocie 8.572,10 zł dokonano przelewem w dniu 18.05.2004 r. Pomimo skierowania przez państwo O. pisma z dnia 24.05.2004 r. do pani Krystyny M. o wystawienie faktury za wykonane prace do dnia 15.03.2005 r. podatnicy nie otrzymali faktury. Podatnicy zwrócili się do Naczelnika tut. Urzędu o wyjaśnienie, na jakiej podstawie mogą odliczyć od podatku poniesione wydatki z tytułu ocieplenia domu, czy wyrok sądu może być podstawą odliczenia.

Podatnicy uważają, że wyrok sądu zasądzający od nich na rzecz P. sporną kwotę oraz dokument potwierdzający dokonanie przelewu na rzecz ww. firmy wiarygodnie dokumentują kwotę i tytuł poniesionych wydatków i na tej podstawie mogą odliczyć od podatku dochodowego od osób fizycznych wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe.

Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2003 r. oraz zgodnie z art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12.11.2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202, poz. 1956 ze zm.) podatek dochodowy od osób, o których mowa w art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obliczony zgodnie z art. 27 tej ustawy, obniżony w myśl art. 27b o kwotę składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne zmniejsza się na zasadach określonych w ust. 2 - 15, jeśli podatnik poniósł wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego oraz wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej, utworzonych na podstawie odrębnych przepisów. W myśl art. 27a ust. 6 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2003 r., wysokość wydatków określonych w ust. 1 ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie, z tym że zgodnie z art. 27a ust.6 pkt 1 tej ustawy wydatki na cele wymienione w ust. 1 pkt 1 i pkt 2 lit. d ustala się na podstawie faktury wystawionej wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodu odprawy celnej, a w przypadku wpłaty na wyodrębniony fundusz remontowy spółdzielni mieszkaniowej lub wspólnoty mieszkaniowej - na podstawie dowodu tej wpłaty.

Wszelkie przywileje podatkowe, a takimi są zarówno zwolnienia, jak i ulgi podatkowe są odstępstwem od zasady powszechności opodatkowania. Zatem przepisy dotyczące ulg podatkowych muszą być stosowane w sposób ścisły, wprost wynikający z przepisów ustaw podatkowych. Wartość wydatków "na własne potrzeby mieszkaniowe" kwalifikujących się do zastosowania ulgi podatkowej powinna wynikać z dokumentów, jakie wymaga przepis prawa. Jeśli wydatek dotyczy remontu i modernizacji budynku mieszkalnego, właściwym dokumentem stanowiącym podstawę do dokonania odliczenia jest faktura VAT wystawiona przez podatnika podatku od towarów i usług, niekorzystającego ze zwolnienia od tego podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy stwierdzić, iż przedłożony przez podatników wyrok sądu zasadzający na rzecz wykonawcy usługi ocieplenia budynku mieszkalnego sporną kwotę oraz potwierdzenie jej przekazania nie stanowią podstawy do zmniejszenia podatku dochodowego od osób fizycznych. Zatem państwo O. nie mogą odliczyć od podatku za 2004 r. 19 % przedmiotowych wydatków poniesionych na własne potrzeby mieszkaniowe przeznaczone na remont i modernizację budynku mieszkalnego.

Biorąc pod uwagę powyższe postanowiono jak w sentencji.

Ponadto tut. organ informuje, że:

  • powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę,
  • interpretacja dotyczy stanu prawnego na dzień wydania niniejszego postanowienia i obowiązuje do dnia zmiany przepisów - z dniem ich zmiany interpretacja traci swoją ważność,
  • interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika (art. 14b § 1 ustawy - Ordynacja podatkowa), wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 2 ustawy - Ordynacja podatkowa).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj