Interpretacja Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu
PDE-415-24/05
z 22 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDE-415-24/05
Data
2005.06.22



Autor
Urząd Skarbowy w Inowrocławiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
czynsz
emeryci
opłata czynszowa


Pytanie podatnika
Czy do wypłacanego równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz zwrotu różnicy z tytułu opłat czynszowych ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też należy je opodatkować na zasadach określonychw art. 30 ust. 1 pkt 4.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 roku Nr 8, poz. 60 z późn. zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu

postanawia

ocenić stanowisko płatnika – ..., że zwrot z tytułu różnic czynszowych oraz wypłacany równoważnik pieniężny za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym jest wolny od podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy jako nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29.04.2005r wpłynął do tutejszego organu wniosek płatnika – ... w ... L.dz. DF-072/37/05/11660 z dnia 27.04.2005 roku dotyczący udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie zwolnienia z opodatkowania zwrotu różnicy z tytułu opłat czynszowych oraz wypłacanego równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, regulowanych przepisami ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 roku Nr 14, poz. 176 z zm.).

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że: ... jako jednostka organizacyjna Służby Więziennej dokonuje:

1. zwrotu różnicy z tytułu opłat czynszowych emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym na podstawie § 1 i § 3 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 czerwca 2002 roku w sprawie wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych Służby Więziennej, opłat dodatkowych oraz zasad zwrotu różnic w opłatach czynszowych (Dz. U. z 2002 r. Nr 99, poz. 897),

2. wypłat równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym na podstawie § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003 roku w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego (Dz. U. z 2003 r. Nr 132, poz. 1234).

Pytanie płatnika brzmi: "czy do wypłacanego równoważnika za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego oraz zwrotu różnicy z tytułu opłat czynszowych ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 38 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czy też należy je opodatkować na zasadach określonych w art. 30 ust. 1 pkt 4."

Zdaniem płatnika: "w przypadku wypłacanego równoważnika za remont zajmowanego lokalu oraz zwrotu z tytułu różnic czynszowych emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym ma zastosowanie zwolnienie przedmiotowe zawarte w art. 21 ust. 1 pkt 38."

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu mając na uwadze obowiązujące przepisy prawa zgodnie z art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa odpowiadając na złożony wniosek dokonał oceny prawnej stanowiska pytającego, a interpretacja odnosi się wyłącznie do przedstawionego stanu faktycznego.

Zgodnie z art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej dochodów (przychodów) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy z tytułu świadczeń otrzymanych przez emerytów lub rencistów, w związku z łączącym ich uprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy, pracy nakładczej lub spółdzielczym stosunkiem pracy, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt. 26 i 38 – w wysokości 10% należności.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt. 38 w/w ustawy wolna od podatku dochodowego jest wartość świadczeń rzeczowych lub ekwiwalentów pieniężnych w zamian tych świadczeń otrzymywanych przez emerytów i rencistów z związku z łączącym ich poprzednio z zakładami pracy stosunkiem służbowym, stosunkiem pracy lub spółdzielczym stosunkiem pracy oraz od związków zawodowych – do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 2.280 zł.

Ekwiwalent pieniężny przysługuje w sytuacji gdy emerytowi lub renciście od byłego zakładu pracy przysługuje określone świadczenie rzeczowe np. węgiel, mleko itp. a w zamian tego świadczenia otrzymuje kwotę pieniężną stanowiącą równowartość tego świadczenia. Określenie ekwiwalent oznacza bowiem rzecz równą innej wartości, odpowiednik.

Zgodnie z § 3 ust. 1 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 21 czerwca 2002 roku w sprawie wysokości czynszu najmu lokali mieszkalnych Służby Więziennej, opłat dodatkowych oraz zasad zwrotu różnic w opłatach czynszowych, osoba uprawniona (przez którą rozumie się funkcjonariusza, emeryta i rencistę Służby Więziennej), zajmująca lokal mieszkalny wchodzący w skład mieszkaniowego zasobu gminy lub innych jednostek samorządu terytorialnego oraz stanowiący własność Skarbu Państwa lub państwowych osób prawnych, niebędących w administracji jednostki organizacyjnej Służby Więziennej, za który obowiązana jest opłacać czynsz, otrzymuje zwrot różnicy w opłatach czynszowych w wysokości obliczonej zgodnie z § 3 ust. 2 w/w rozporządzenia.

Zgodnie z § 6 rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości z dnia 24 czerwca 2003 roku w sprawie równoważnika pieniężnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego wypłat równoważnika pieniężnego emerytom i rencistom Służby Więziennej dokonuje jednostka organizacyjna Służby Więziennej, w której emeryt lub rencista ostatnio pełnił służbę, lub na wniosek tej osoby, w jednostce organizacyjnej Służby Więziennej, najbliższej miejsca zamieszkania. Wysokość równoważnika pieniężnego za remont zajmowanego lokalu mieszkalnego przysługującego funkcjonariuszom Służby Więziennej określa § 2 w/w rozporządzenia.

Wypłacane zgodnie z w/w rozporządzeniami przez Areszt Śledczy w Inowrocławiu świadczenia emerytom Służby Więziennej w związku z łączącym ich poprzednio z zakładem pracy stosunkiem służbowym są świadczeniami pieniężnymi, a nie świadczeniami rzeczowymi lub ekwiwalentami pieniężnymi w ramach tych świadczeń.

Wobec powyższego tego rodzaju przychód emeryta lub rencisty podlega opodatkowaniu zryczałtowanym 10% podatkiem na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Kwoty pobranego zryczałtowanego podatku, zgodnie z art. 41 ust. 4 oraz art. 42 ustawy płatnik jest zobowiązany przekazać w terminie do dnia 20 następnego miesiąca na rachunek urzędu skarbowego właściwego według siedziby płatnika wraz z deklaracją PIT-8A.

W świetle powyższego należało postanowić jak w sentencji.

Jednocześnie Naczelnik Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu informuje, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez płatnika i stanu prawnego obowiązującego w dniu zaistnienia tego zdarzenia.

W myśl art. 14b § 1 ustawy Ordynacja podatkowa powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla płatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia w trybie art. 14b § 5 cytowanej ustawy Ordynacja podatkowa.

Na podstawie art. 14a § 4 i art. 236 § 2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowana na postanowienie zawierające interpretację służy ... prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego w Inowrocławiu w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj