Interpretacja Urzędu Skarbowego w Radomsku
I/415/Z-20/05
z 15 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
I/415/Z-20/05
Data
2005.07.15



Autor
Urząd Skarbowy w Radomsku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
amortyzacja
sprzedaż środków trwałych
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że prowadzi Pan jednosobowo działalność gospodarczą. W przyszłości zamierza Pan wnieść całość prowadzonego przedsiębiorstwa jako wkład do nowo zakładanej spółki osobowej. W ramach tego przedsiębiorstwa na nową spółkę przejdą m.in. środki trwałe.W związku z tym powstaje u Pana pytanie:
  • czy wartość początkową poszczególnych środków trwałych wniesionych do spółki osobowej w ramach aportu przedsiębiorstwa stanowić może kwota odpowiadająca wartości rynkowej poszczególnych środków trwałych,
  • czy w przypadku zbycia przez spółkę osobową środków trwałych, o których wyżej mowa koszt uzyskania przychodów stanowić będzie owa wartość początkowa z uwzględnieniem odpisów amortyzacyjnych dokonanych zgodnie z przepisami podatkowymi.


Zgodnie z art. 22g ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych nabytych w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki cywilnej lub osobowej spółki handlowej - ustaloną przez wspólników na dzień wniesienia wkładu lub udziału, wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej, z dnia wniesienia wkładu.
Z powyższego wynika, że wspólnicy spółki osobowej mogą ustalić wartość początkową środków trwałych we własnym zakresie, z tym że wartość ta nie może być wyższa niż ich wartość rynkowa.

W myśl art. 24 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, wykorzystywanych na potrzeby działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, jest przychód z odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 lit. b), a w pozostałych przypadkach dochodem lub stratą jest różnica między przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem pkt 2, powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 22 h ust. 1 pkt 1, dokonanych od tych środków i wartości.
Powyższy przepis dotyczy szczególnych zasad ustalania dochodu.
W związku z powyższym w przypadku zbycia środków trwałych dochodem jest różnica pomiędzy przychodem z odpłatnego zbycia a wartością początkową wykazaną w ewidencji środków trwałych powiększona o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj