Interpretacja Urzędu Skarbowego w Słupsku
P-III/1/443-28/05
z 31 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
P-III/1/443-28/05
Data
2005.05.31



Autor
Urząd Skarbowy w Słupsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
leasing
rata leasingowa
samochód osobowy


Pytanie podatnika
Czy od momentu przejęcia umowy leasingu tj. od listopada 2004r. Podatniczka ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących leasing przedmiotowego samochodu osobowego, nie więcej jednak niż 5.000,00 zł. łącznie?
Zdaniem Strony w związku z tym, iż nastąpiła zmiana umowy leasingu polegająca na zmianie leasingobiorcy nie ma prawa do odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących usługę leasingu samochodu, jednakże jako pełnoprawna strona umowy leasingu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur na zasadach określonych w art. 86 nowej ustawy o podatku od towarów i usług.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity, Dz. U. z 2005r. nr 8, poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku Podatniczki o udzielenie pisemnej interpretacji w sprawie możliwości odliczania 50% podatku naliczonego od rat udokumentowanych fakturami VAT związanymi z zawartą umową leasingu samochodu osobowego, nie więcej jednak niż 5.000,00zł

stwierdzam że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku, w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego jest prawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 29.03.2005r Podatniczka zwróciła się do tutejszego organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego.

Stan faktyczny w sprawie:

W listopadzie 2004r. Strona zawarła umowę o przejęciu długu i cesji wierzytelności. Przedmiotem przejętego długu była umowa leasingu. Podatniczka przejęła w leasing samochód, który w momencie zawarcia umowy przez pierwszego leasingobiorcę tj. w dniu 22.01.2003r. był samochodem ciężarowym. W świetle przepisów nowej ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 01.05.2004r. samochód stał się samochodem osobowym. Pierwszy leasingobiorca przed dniem 1 maja 2004r. zarejestrował umowę leasingu w urzędzie skarbowym, zgodnie z art. 154 nowej ustawy i na tej podstawie odliczał podatek naliczony z faktur VAT dokumentujących leasing samochodu.

Treść zapytania i stanowisko podatnika:

  1. Czy od momentu przejęcia umowy leasingu tj. od listopada 2004r. Podatniczka ma prawo do odliczenia 50% podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących leasing przedmiotowego samochodu osobowego, nie więcej jednak niż 5.000,00 zł. łącznie...

Zdaniem Strony w związku z tym, iż nastąpiła zmiana umowy leasingu polegająca na zmianie leasingobiorcy nie ma prawa do odliczenia całego podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących usługę leasingu samochodu, jednakże jako pełnoprawna strona umowy leasingu ma prawo do odliczenia podatku naliczonego z tych faktur na zasadach określonych w art. 86 nowej ustawy o podatku od towarów i usług.

Informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego i stanowisko tut. organu podatkowego:

Zgodnie z art. 154 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535 z późn.zm.) przepisu art. 86 ust.7 nie stosuje się do samochodów będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, w stosunku do których przysługiwało podatnikowi, zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązującymi przed dniem 1 maja 2004r., prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z takiej umowy.

W myśl art. 154 ust. 2 ustawy przepis ust. 1 ma zastosowanie:

  1. w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy, oraz
  2. pod warunkiem że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.

Jednocześnie zgodnie z art. 86 ust. 7 ustawy w przypadku usługobiorców użytkujących samochody, o których mowa w ust. 3 i 5, na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innej umowy o podobnym charakterze, kwotę podatku naliczonego stanowi 50% kwoty podatku naliczonego od czynszu (raty) lub innych płatności wynikających z zawartej umowy, udokumentowanych fakturą. Suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu, o których mowa w zdaniu pierwszym, dotycząca jednego samochodu, nie może jednak przekroczyć kwoty 5000zł.

W art. 86 ust. 3 ustawy wskazano wzór, według którego podatnik wylicza dopuszczalną ładowność samochodu innego niż samochód osobowy, potrzebną do ustalenia prawa do odliczania podatku, która nie może być mniejsza niż:

DŁ = 357kg + n x 68 kg

gdzie:

DŁ – oznacza dopuszczalną ładowność,

n – oznacza ilość miejsc (siedzeń) łącznie z miejscem dla kierowcy.

Zgodnie z art. 86 ust. 5 ustawy dopuszczalna ładowność pojazdów oraz ilość miejsc (siedzeń), o których mowa w ust.3, określona jest na podstawie wyciągu ze świadectwa homologacji lub odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji, wydawanych zgodnie z przepisami prawa o ruchu drogowym. Pojazdy, które w wyciągu homologacji lub w odpisie decyzji, o której mowa w zdaniu pierwszym, nie mają określonej dopuszczalnej ładowności lub ilości miejsc, uznaje się również za samochody osobowe, o których mowa w ust.3.

Z cytowanych wyżej przepisów wynika, że prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony – na mocy art. 154 w/w ustawy – od raty wynikającej z umowy leasingu ma zastosowanie wyłącznie w odniesieniu do umowy zawartej przed dniem wejścia w życie nowej ustawy, bez uwzględniania zmian tej umowy po wejściu w życie ustawy oraz pod warunkiem, że umowa została zarejestrowana we właściwym urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Podatniczka zawarła umowę leasingu samochodu osobowego w listopadzie 2004r, a więc umowa ta została zawarta po dniu wejścia w życie ustawy o podatku od towarów i usług, nie została także zarejestrowana w urzędzie skarbowym do dnia 14 maja 2004r. Wobec tego przedmiotowa umowa nie daje możliwości korzystania z prawa do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących usługę leasingu na mocy art. 154 ust. 1 ustawy.

Ponieważ z wniosku wynika, iż przedmiotem leasingu jest samochód osobowy, którego ładowność jest niższa niż określona wzorem Strona ma prawo do odliczenia podatku naliczonego wynikającego z faktur VAT dokumentujących usługę leasingu samochodu osobowego na podstawie umowy zawartej w listopadzie 2004r. na warunkach określonych w art.86 ust. 7 ustawy tj. 50% kwoty podatku naliczonego od raty, przy czym suma kwot w całym okresie użytkowania samochodu nie może przekroczyć kwoty 5.000,00zł.

Przedmiotowa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia i nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj