Interpretacja Urzędu Skarbowego w Ropczycach
US.PDOF/415/7-2/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.PDOF/415/7-2/05
Data
2005.06.06



Autor
Urząd Skarbowy w Ropczycach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
komis
komisant
marża
obrót
przychody należne


Pytanie podatnika
Czy do wielkości obrotu, od którego prowadzone są księgi rachunkowe należy wliczyć tylko marżę z tytułu komisu?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60),w związku z art. 14 ust. 1, art. 24a ust. 4 i ust.6 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), po rozpatrzeniu wniosku pani Marzeny W., który wpłynął do tut. organu podatkowego 31.03.2005 r. oraz oświadczenia podatniczki z 16.05.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w następującej kwestii: czy do wielkości obrotu, od którego prowadzone są księgi rachunkowe należy wliczyć tylko marżę z tytułu komisu - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach uznaje stanowisko przedstawione w przedmiotowym wniosku w zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) za prawidłowe.

W dniu 31.03.2005 r. wpłynął do tut. organu wniosek w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji w zakresie stosowania prawa podatkowego w indywidualnych sprawach w trybie art. 14a ordynacji podatkowej. Na wezwanie tut. organu podatniczka w dniu 16.05.2005 r. złożyła pisemne oświadczenie, w którym precyzuje pytania zawarte we wniosku z 31.03.2005 r. Ze złożonego wniosku wynika, że podatniczka jest osobą fizyczną prowadzącą jednoosobowo działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży samochodów, w tym w zakresie sprzedaży komisowej. Czy do wielkości przychodu, od którego podatnik ma obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych należy wliczać tylko marżę z tytułu sprzedaży komisowej.

Odpowiadając na pani pytanie zawarte we wniosku z 31.03.2005 r., Naczelnik Urzędu Skarbowego w Ropczycach informuje:

Zgodnie z art. 24a ust. 4 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 17 ze zm.), obowiązek prowadzenia ksiąg rachunkowych dotyczy osób fizycznych, spółek cywilnych osób fizycznych, spółek jawnych osób fizycznych oraz spółek partnerskich, jeżeli ich przychody w rozumieniu art. 14 za poprzedni rok podatkowy wyniosły w walucie polskiej co najmniej równowartość kwoty określonej w euro w przepisach o rachunkowości. Zgodnie z art. 24 ust. 6 ww. ustawy wielkość wyrażoną w euro, o której mowa w ust. 4 przelicza się na walutę polską wg średniego kursu ogłaszanego przez NBP obowiązującego w dniu 30.09 poprzedzającego rok podatkowy.

Przychodem komisanta (dla celów podatku dochodowego od osób fizycznych) jest tylko część (odpowiadająca prowizji, marży) kwoty należnej, jaką płaci osoba kupująca towar w komisie, zgodnie z art. 14 ust. 1 cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec powyższego u komisanta kwotę należną z tytułu zawartej umowy komisu jest prowizja (marża) pomniejszona o podatek od towarów i usług i ta kwota jest przyjmowana do ustalenia wysokości przychodu.

Jednocześnie informuje się, że niniejszej interpretacji dokonano w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatniczkę we wniosku oraz stan prawny obowiązujący w okresie zaistnienia zdarzenia.

Organ podatkowy informuje, że zgodnie z art. 14b § 1 ordynacji podatkowej niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, natomiast zgodnie z art. 14b § 2 ordynacji podatkowej - jest ona wiążąca dla organów podatkowych, organów kontroli skarbowej właściwych dla wnioskodawcy, do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj