Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1/103/05
z 25 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1/103/05
Data
2005.05.25



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
kontrahent zagraniczny
maszyny
nabycie
odprawa celna czasowa
procedura


Pytanie podatnika
Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia we wrześniu 2004 r. od kontrahenta zagranicznego maszyn i urządzeń, które zostały sprowadzone do Polski w 2002 r. i objęte procedurą odprawy czasowej.


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j.: Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu stwierdza, że stanowisko Podatnika przedstawione we wniosku z dnia 31 marca 2005 r., który wpłynął do tut. Urzędu w dniu 11 kwietnia 2005 r. o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia od kontrahenta zagranicznego maszyn, które zostały sprowadzone do Polski w 2002 r. i objęte procedurą odprawy czasowej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 kwietnia 2005 r. do Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego.

Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.

Z treści złożonego wniosku wynika, iż Przedsiębiorstwo w roku 2002 otrzymało na podstawie zawartej umowy najmu maszyny i urządzenia z Niemiec, na które została dokonana odprawa czasowa na okres 2 lat. Podatek VAT został zapłacony do Izby Celnej i rozliczony na podstawie dokumentów SAD. Zabezpieczenie finansowe wpłacone zostało na konto sum depozytowych Izby Celnej.

We wrześniu 2004 r. po zakończeniu umów najmu i wynegocjowaniu cen dokonano zakupu tych maszyn, w związku z czym rozliczono procedurę odprawy czasowej i na podstawie faktury zakupu Urząd Celny objął te maszyny i urządzenia procedurą dopuszczenia do obrotu - wystawiono dokument SAD 8.

Wątpliwości Podatnika dotyczą opodatkowania podatkiem od towarów i usług nabycia przedmiotowych maszyn i urządzeń a w szczególności: czy zamiana we wrześniu 2004 r. odprawy czasowej z roku 2002 na odprawę końcową maszyn i urządzeń w związku z ich zakupem powoduje powstanie obowiązku podatkowego w zakresie podatku VAT ...

Zdaniem przedsiębiorstwa w związku z tym, że nie nastąpiło przemieszczenie tych maszyn pomiędzy państwami członkowskimi (art. 9 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług) nie powstaje obowiązek podatkowy w wewnątrzwspólnotowej dostawie towarów.

W ocenie Naczelnika Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu przedstawione we wniosku stanowisko Podatnika w przedmiotowej sprawie jest prawidłowe.

Stosownie do przepisu art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) zwanej dalej ustawą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Przez dostawę towarów, zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast przez wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów, w myśl art. 9 ust. 1 ustawy, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz.

Z treści powołanego przepisu art. 9 ust. 1 ustawy jednoznacznie wynika, że aby można było mówić o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów, spełnione muszą być jednocześnie dwie przesłanki:

  1. dojść musi do nabycia prawa rozporządzania towarami jak właściciel;
  2. w wyniku transakcji towary muszą zostać wysłane lub zostać przetransportowane na terytorium innego państwa niż państwo, na terenie którego nastąpiła wysyłka (rozpoczął transport).

W przedstawionym stanie faktycznym, transakcja zawarta przez strony umowy - nabycie maszyn i urządzeń od kontrahenta z Niemiec, które to urządzenia dwóch lat znajdowały się na terytorium Polski - nie powoduje przemieszczenia towarów pomiędzy dwoma państwami członkowskimi Unii Europejskiej i tym samym nie może być mowy o wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów.

Należy zauważyć jednakże, iż w przedmiotowym przypadku dochodzi do nabycia towarów na terytorium kraju - zgodnie z art. 22 ust. 1 pkt 3 ustawy miejscem dostawy towarów niewysyłanych ani nietransportowanych jest miejsce, w którym towary znajdują się w momencie dostawy. W sytuacji dokonania zakupu na terytorium kraju zastosowanie mieć będzie regulacja art. 17 ust. 1 pkt 5 ustawy, bowiem dokonującym dostawy na terytorium kraju jest podatnik nie posiadający siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania na terytorium kraju. Zatem podmiotem zobowiązanym do rozliczenia podatku z tytułu tej transakcji jest nabywca towarów tj. Spółka.

Biorąc pod uwagę powyższe Spółka obowiązana jest do odprowadzenia należnego podatku z tytułu nabycia w kraju przedmiotowych maszyn i urządzeń. Przysługuje jej również prawo do odliczenia naliczonego podatku na ogólnych zasadach - art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy.

Zgodnie z art. 14a § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę oraz stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Jak stanowi art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa, interpretacja nie jest wiążąca dla wnioskodawcy, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Stronie przysługuje prawo wniesienia zażalenia na niniejsze postanowienie do Dyrektora Izby Skarbowej we Wrocławiu w terminie 7 dni od dnia doręczenia rozstrzygnięcia. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem organu podatkowego, który wydał postanowienie.

Zażalenie podlega opłacie skarbowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj