Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wodzisławiu Śląskim
PDI/4111/I-5/05
z 13 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDI/4111/I-5/05
Data
2005.07.13



Autor
Urząd Skarbowy w Wodzisławiu Śląskim


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
księga przychodów i rozchodów
paliwo


Pytanie podatnika
Czy koszty paliwa w książce przychodów i rozchodów należy księgować w kwotach brutto czy netto?


Stan faktyczny opisany przez wnioskodawcę: Dla potrzeb prowadzonej działalności gospodarczej wykorzystuje podatnik samochód marki Mercedes Benz Sprinter, rok produkcji 1996, rodzaj pojazdu: ciężarowy, dopuszczalna ładowność: 882kg, liczba miejsc siedzących, włączając siedzenie kierowcy: 2, na który nie posiada świadectwa homologacji ani odpisu decyzji zwalniającej z obowiązku uzyskania świadectwa homologacji (dane techniczne samochodu wynikają z karty pojazdu).

Stanowisko podatnika: Zdaniem podatnika koszt zakupu paliwa do tego samochodu należy ewidencjonować w wysokości brutto.

Ocena prawna stanowiska pytającego z przytoczeniem przepisu prawa: Stosownie do art. 23 ust. 1 pkt 43 lit. a ustawy z dnia 26 lipca 1991 rok o podatku dochodowym od osób fizycznych (jednolity tekst z 2000 r. Dz. U. Nr 14 poz 176 ze zm.) podatek naliczony jest kosztem uzyskania przychodów:w tej części, w której zgodnie z przepisami o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku od towarów i usług - jeżeli naliczony podatek od towarów i usług nie powiększa wartości środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej.jeżeli podatnik zwolniony jest od podatku od towarów i usług lub nabył towary i usługi w celu wytworzenia albo odsprzedaży towarów lub świadczenia usług zwolnionych od podatku od towarów i usług.Zgodnie z wyliczeniem zawartym w art. 23 ust. 1 pkt 43 lit a ww. ustawy, kosztem uzyskania przychodów jest podatek naliczony w tej części, w której zgodnie z przepisami ustawy o podatku od towarów i usług podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty lub zwrot różnicy tego podatku. W dniu 29.06.2005r., przez tut. Organ podatkowy wydane zostało na Pana wniosek postanowienie Nr PP443/34/2005 w sprawie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego dot. obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu paliwa do napędu samochodu ciężarowego marki Mercedes Benz. Zgodnie z udzieloną w tym zakresie interpretacją przysługiwało Panu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o podatek naliczony przy zakupie paliwa do napędu ww. pojazdu. Skoro więc w myśl przedstawionego stanowiska w zakresie podatku od towarów i usług odliczenie podatku VAT przysługuje, ten sam podatek VAT nie stanowi kosztu uzyskania przychodów w rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj