Interpretacja Urzędu Skarbowego Wrocław-Stare Miasto
PP 443-113-7084/05
z 1 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP 443-113-7084/05
Data
2005.06.01



Autor
Urząd Skarbowy Wrocław-Stare Miasto


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
spółka cywilna


Pytanie podatnika
W skierowanym do tut. organu podatkowego wniosku, z dnia 10.05. 2005 r., podatnik sformułował zapytanie czy przyjęcie do istniejącej spółki cywilnej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością należy traktować jako rozwiązanie istniejącej spółki cywilnej i w konsekwencji konieczność zastosowania art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy VAT. Zdaniem podatnika wstąpienie nowego wspólnika nie powoduje likwidacji istniejącej spółki i nie będzie miał zastosowania przepis art. 14 ust. 1 pkt 1 ustawy, opodatkowania podatkiem od towarów i usług własnej produkcji i towarów, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy w przypadku likwidacji spółki cywilnej.


Opierając się na przedstawionym opisie stanu faktycznego w sprawie, organ podatkowy stwierdza, iż przepis art. 860 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 z 1964 r. ze zm.) stanowi, że przez umowę spółki wspólnicy zobowiązują się dążyć do osiągnięcia wspólnego celu gospodarczego przez działanie w sposób oznaczony, w szczególności przez wniesienie wkładów. Spółka prawa cywilnego jest więc stosunkiem prawnym między co najmniej dwoma wspólnikami, którzy zawarli umowę spółki, a ta stosownie do dyspozycji art. 860 § 2 kodeksu cywilnego powinna być stwierdzona pismem. Spółka cywilna jest niemającą osobowości prawnej spółką osobową, co oznacza, że podmiotami praw i obowiązków w stosunkach, w których występuje spółka, są wspólnicy.

Każda zmiana składu wspólników wymaga zmiany umów. Poszerzenie składu osobowego spółki możliwe jest więc tylko poprzez zawarcie nowej umowy między dotychczasowymi i nowymi wspólnikami. Wstąpienie do spółki nowego wspólnika, przy jednoczesnym pozostaniu dotychczasowych wspólników, nie jest zmianą stanu prawnego podmiotu dotychczas istniejącego. Spółka prawa cywilnego ulega rozwiązaniu w momencie skutecznego wypowiedzenia udziałów przez wszystkich wspólników, bądź w następstwie wystąpienia jednego wspólnika ze spółki dwuosobowej.

Z treści przepisu art. 7§ 1 ustawy Ordynacja podatkowa wynika, że podatnikiem jest osoba fizyczna, osoba prawna lub jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej, podlegająca na mocy ustaw podatkowych obowiązkowi podatkowemu. Natomiast z § 2 tego przepisu wynika, że ustawy podatkowe mogą ustanawiać podatnikami inne podmioty niż wymienione w § 1. I tak w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług postanowiono, iż podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemajace osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2 bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Zatem na gruncie przepisów podatku od towarów i usług, istniejąca dwuosobowa spółka cywilna przyjmującą nowego wspólnika pozostaje nadal tym samym podmiotem, w Państwa przypadku będzie tą samą spółką cywilną, choć już nie w składzie dwuosobowym, i z uwagi na zmianę składu osobowego winna dokonać aktualizacji danych objętych zgłoszeniem identyfikacyjnym NIP-2.

Odnosząc się do problemu podatnika zawartego we wniosku, w opisanym stanie faktycznym, organ podatkowy stwierdza, że w myśl cytowanych wyżej przepisów przyjęcie do spółki cywilnej nowego wspólnika- spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, nie jest rozwiązaniem istniejącej spółki w rozumieniu art. 14 ust. 1 ustawy, to również nie powstaje obowiązek sporządzenia spisu z natury towarów, o którym mowa w art. 14 ust. 4 i 5 ustawy.

Mając na uwadze powyższe należy stwierdzić, iż stanowisko podatnika jest prawidłowe - przyjęcie nowego wspólnika nie jest tworzeniem nowej spółki cywilnej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj