Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/61/2005
z 12 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/61/2005
Data
2005.07.12



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
obrót papierami wartościowymi
opodatkowanie dochodów
papier wartościowy
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
W dniu 25.09.1998 r. zakupiłam od Stowarzyszenia Pracowników X S.A. 64 akcje imienne serii A Spółki X S.A. Zgodnie z uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Y S.A. nastapiło połączenie tej spółki z X S.A. Połączenie spowodowało wydanie akcjonariuszom X S.A. akcji spółki Y. Przy czym wydanie akcji Emisji połaczeniowej nastąpiło w stosunku wymiany: w zamian za każdą akcję X-0,37 akcji Y serii F.
Czy dochód ze sprzedaży posiadanych akcji będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 14.04.2005 r. (data wpływu do organu podatkowego) zwróciła się Pani pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. w skrócie UPDOF), w sprawie opodatkowania dochodu ze sprzedaży akcji w 2004 r.


Stan faktyczny:


W dniu 25. 09. 1998 r. zakupiła Pani od Stowarzyszenia Pracowników X S.A. z siedzibą w Warszawie 64 akcji imiennych serii A Spółki X S.A.Zgodnie z Uchwałą nr 3/I/2004 z dnia 7 stycznia 2004 r. Nadzwyczajnego Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy Y S.A. nastąpiło połączenie tej spółki z X S.A. Połączenie spowodowało wydanie akcjonariuszom X S.A. akcji spółki Y S.A. Przy czym wydanie akcji Emisji połączeniowej nastąpiło w stosunku wymiany: w zamian za każdą akcję X– 0,37 akcji Y serii F.


Pytanie strony:


Czy dochód ze sprzedaży posiadanych akcji, będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych za rok 2004 ?


Stanowisko Strony:


We wniosku z dnia 14.04.2005 r. zawarła Pani stanowisko, iż dochód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowych akcji nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, gdyż zostały spełnione wszystkie przesłanki do skorzystania ze zwolnienia.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa –Bielany:


Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 poz. 176 z późn. zm.) za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych i realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 ust. 3 ustawy o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Stosownie do art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.), przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie stosuje się do opodatkowania dochodów (poniesionych strat) uzyskanych po dniu 31 grudnia 2003 r. z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, o których mowa w art. 52 pkt. 1 lit. b) w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. pod warunkiem, że te papiery zostały nabyte przed 1 stycznia 2004 r.

Zgodnie z brzmieniem art. 52 pkt. 1 lit. b) ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zwalnia się od podatku dochodowego w okresie od dnia 1 stycznia 2001 r. do dnia 31 grudnia 2003 r. dochody z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, które są dopuszczone do publicznego obrotu papierami wartościowymi, nabytych na podstawie publicznej oferty lub na giełdzie papierów wartościowych, albo w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie publicznym, albo na podstawie zezwolenia udzielonego w trybie art. 92 lub 93 przepisów ustawy z dnia 21 sierpnia 1997 r. – Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi.

Z ww. przepisów wynika, iż dochód uzyskany ze zbycia w 2004 r. akcji nabytych na giełdzie papierów wartościowych, na podstawie oferty publicznej lub w regulowanym pozagiełdowym wtórnym obrocie przed 1 stycznia 2004 r. nie będzie opodatkowany. Jeżeli osoba fizyczna spełniłaby wszystkie powyższe przesłanki, miałaby prawo do skorzystania z przedmiotowych regulacji zawartych ww przepisach.
Z prospektu emisyjnego (str. 2) przygotowanego w związku z wprowadzeniem do publicznego obrotu i oferowaniem akcji zwykłych na okaziciela serii F wynika, iż osobami uprawnionymi do objęcia akcji serii F będą osoby będące akcjonariuszami X. Z uwagi na charakter emisji akcji serii F, nie występuje instytucja składania zapisów na akcje.

Użyte przez ustawodawcę pojęcie „nabytych” należy rozumieć szerzej. Nabycie może nastąpić nie tylko przez dokonanie zakupu, ale również w drodze zamiany, darowizny, dziedziczenia lub innej umowy zobowiązującej do przeniesienia własności. Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że nowe akcje serii F nabyła Pani po 1 stycznia 2004 r. w wyniku zamiany akcji X S.A. na akcje Y S.A. 1770 akcji zwykłych na okaziciela serii F spółki Y S.A. co potwierdza załączony do wniosku dokument z dnia 15 września 2004 wystawiony przez Dom Inwestycyjny w Warszawie.
Ponadto organ podatkowy zauważa, że gdyby przyjąć, że nabyła Pani akcje przed 1 stycznia 2004 r. tj. na podstawie umowy sprzedaży akcji zawartej w dniu 25.09.1998 r. od Stowarzyszenia Pracowników X S.A. to również nie są spełnione przesłanki do zastosowania przepisu art. 19 ust. 1 pkt. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 202 poz. 1956 ze zm.) bowiem nabycie nie nastąpiłoby w sposób o którym mowa w art. 52 pkt. 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w brzmieniu obowiązującym przed 1 stycznia 2004 r. gdyż nie jest to nabycie na podstawie oferty publicznej.

W związku z powyższym, Naczelnik Urzędu Skarbowego nie potwierdza Pani stanowiska.

Reasumując, dochód ze sprzedaży przedmiotowych akcji po 1 stycznia 2004 r. podlega opodatkowaniu zgodnie z art. 30 b ust. 1 ww ustawy. Wobec powyższego miała Pani obowiązek rozliczyć powyższy dochód na druku PIT-38 w terminie do 02 maja 2005 roku i w tym też terminie uiścić należny podatek dochodowy w wysokości 19% od tego dochodu.
Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Panią stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty jego doręczenia.
Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt. 1 lit. a) ustawy z 9 września 2000 o opłacie skarbowej( Dz. U Nr. 86 poz.960 z dnia 9 września 2000 r) istnieje obowiązek uiszczenia z góry opłaty skarbowej w wysokości 5 zł. od podania oraz po i 0,50 zł. od każdego załącznika.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj