Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany
1432/PDL/415/64/2005
z 8 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1432/PDL/415/64/2005
Data
2005.07.08



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Bielany


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budowa budynków
modernizacja
odliczenia od podatku
prace wykończeniowe
remonty


Pytanie podatnika
Wybudowaliśmy nowy dom, nie korzystając z odliczeń tzw. dużej ulgi budowlanej. Budynek jest w stanie surowym zamkniętym, nieoddany do użytku, ponieważ nadal trwają prace wykończeniowe wewnątrz budynku. Decyzja zezwolenia na budowę wydana w 2002r.
Czy możemy dokonać odliczeń od podatku wydatków za lata 2003-2005 z tyt. remontu i modernizacji budynku?
Czy możemy odliczyć ponoszone nadal wydatki związane z wykończeniem tego budynku korzystając z obowiązującej do 2005 roku ulgi remontowej?


POSTANOWIENIE


Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa – Bielany, działając na podstawie art. 14a, art. 217 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60) po rozpatrzeniu wniosku w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych


Postanawia


uznać przedstawione przez Stronę stanowisko za nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 15.04.2005 r.- zwrócił się Pan pisemnie z prośbą o wydanie interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonania odliczeń od podatku w ramach ulgi na remont i modernizację budynku mieszkalnego, wydatków związanych z wykończeniem tego budynku w latach 2003-2005.


Stan faktyczny:


W 2002 roku otrzymał Pan decyzję nr. 135/02 nr. rejestru BUA-7353/13/02 zezwalającą na budowę budynku mieszkalnego, do 17. 05. 2005 budynek znajdował się wstanie surowym zamkniętym, nie oddanym do użytkowania, ponieważ nadal trwały w nim prace wykończeniowe. Nie korzystał Pan z żoną z odliczeń w ramach dużej ulgi budowlanej.


Stanowisko Strony:


We wniosku z dnia 15.04.2005r. - uzupełnienie w dniu 17.05.2005 r. zawarł Pan stanowisko, iż wydatki poniesione w 2005 na wykończenie budynku mieszkalnego może Pan odliczyć w ramach ulgi na remont i modernizację tego budynku.


Stanowisko Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa –Bielany:


Zgodnie z art. 27a ust. 1 pkt.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr. 14 z 2000r poz. 176 z późn. zm w skrócie updof) w brzmieniu obowiązującym w 2003r, podatek dochodowy w roku podatkowym zmniejsza się o poniesione przez podatnika wydatki na własne potrzeby mieszkaniowe, przeznaczone na remont i modernizację zajmowanego na podstawie tytułu prawnego- budynku mieszkalnego. Stosownie do obowiązujących od 1 stycznia 2004r. przepisów ustawy updof w/w przepis został uchylony. Jednakże na podstawie art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr. 202 poz. 1956 z późn. zm.) każdy podatnik ma możliwość skorzystania z ulgi remontowej do końca 2005r. (w granicach limitu) jeżeli spełnia warunki o których mowa w art. 27a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym w 2003r.

Na podstawie wymienionych wyżej przepisów, aby skorzystać z prawa do zmniejszenia podatku dochodowego niezbędne jest spełnienie łącznie następujących warunków:
1. poniesienie odpowiednio udokumentowanych wydatków- w sposób określony w art. 27a ust. 6 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, tj. fakturą wystawioną wyłącznie przez podatnika podatku od towarów i usług, nie korzystającego ze zwolnienia od tego podatku lub dowodem odprawy celnej.
2. wydatki te poniesione zostały na własne potrzeby mieszkaniowe
3. wydatki przeznaczono na remont i modernizację budynku mieszkalnego zajmowanego na podstawie tytułu prawnego, w zakresie wynikającym z rozporządzenia Ministra Gospodarki Przestrzennej i Budownictwa z 21 grudnia 1996 (Dz. U. Nr. 156 poz. 788) w sprawie określenia rodzajów wydatków na remont i modernizację budynku mieszkalnego.
4. wydatki dotyczą budynków mieszkalnych znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej
5. wydatki nie zostały odliczone od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów, a także nie zostały zwrócone podatnikowi w jakiejkolwiek innej formie.

Niewykończony budynek w stanie surowym zamkniętym, nie spełnia jednego z wyżej wymienionych warunków, a mianowicie budynek wymagający prac wykończeniowych nie zgłoszony do użytkowania, nie może być remontowany ani modernizowany, ponieważ remont i modernizacja może być dokonana w istniejącym już (wybudowanym) budynku. Potwierdzenie tej opinii znajduje się w orzecznictwie NSA w wyroku z dnia 03. 04. 1998 r I S.A./Gd/1106/96.

W związku z powyższym dopiero z chwilą zakończenia budowy tj. od momentu zawiadomienia właściwego organu o zakończeniu budowy obiektu budowlanego, spełniając wszystkie ww warunki nabywa Pan wraz z małżonką na podstawie art. 27a ust 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w 2003 r w związku z art. 12 ust 2 ustawy nowelizującej z 2003 prawo do odliczeń od podatku, wydatków poniesionych na remont i modernizację tego budynku mieszkalnego.

Powyższa interpretacja dotyczy przedstawionego przez Pana stanu faktycznego i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej – do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 236 ustawy Ordynacja podatkowa, od niniejszego postanowienia służy prawo wniesienia zażalenia do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Warszawa-Bielany, w terminie 7 dni od daty doręczenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj