Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wieluniu
III-443/19/05
z 21 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
III-443/19/05
Data
2005.06.21



Autor
Urząd Skarbowy w Wieluniu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
działalność na imię obojga małżonków
małżonek
podatek od towarów i usług
wpis


Pytanie podatnika
W złożonym piśmie małżonkowie nadmieniają, iż prowadzą działalność gospodarczą w formie "spółki małżeńskiej ", NIP-em wiodącym jest NIP żony. Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej każdy z małżonków posiada odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej i odrębny REGON. We wniosku małżonkowie pytają jak przeprowadzić procedurę przekształcenia "spółki małżeńskiej" na działalność jednego małżonka - męża, który obecnie występuje w roli podrzędnego wspólnika, gdyż NIP-em wiodącym jest NIP żony. Osobą reprezentującą sprawy "spółki małżeńskiej" jest również żona. Ponadto "spółka" jest powiązana umowami leasingowymi na zakup środków transportu, posiada kasę fiskalną i inny majątek trwały ujęty w ewidencji środków trwałych. Po przekształceniu działalność ma być dalej kontynuowana. Wobec powyższego małżonkowie pytają "czy na dzień przekształcenia muszą sporządzić inwentaryzację, odprowadzić należny podatek VAT od zapasów i środków trwałych, oraz co z zawartymi umowami leasingowymi"


Działając na podstawie:
- art. 14a §1, §3, §4 oraz art.217 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8 poz. 60 ze zm.)
- art. 14 ust. 1, art. 15, art. 86 - art. 88 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 r. Nr 54, poz. 535 ze zm.)
po rozpatrzeniu wniosku z dnia 25.04.2005 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wieluniu - biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny

W dniu 25.04.2005r. do tutejszego organu wpłynął wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji w zakresie podatku od towarów i usług w przedstawionej indywidualnej sprawie, w której wg oświadczenia podatnika nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

Stan faktyczny sprawy:

W złożonym piśmie małżonkowie informują, iż prowadzą działalność gospodarczą w formie "spółki małżeńskiej " w zakresie produkcja, montaż i sprzedaż. Obowiązek w podatku VAT od ......, NIP-em wiodącym jest NIP żony.
Zgodnie z ustawą o swobodzie działalności gospodarczej każdy z małżonków posiada odrębny wpis do ewidencji działalności gospodarczej i odrębny REGON.
We wniosku małżonkowie pytają jak przeprowadzić procedurę przekształcenia "spółki małżeńskiej" na działalność jednego małżonka - męża, który obecnie występuje w roli podrzędnego wspólnika, gdyż NIP-em wiodącym jest NIP żony. Osobą reprezentującą sprawy "spółki małżeńskiej" jest również żona. Ponadto "spółka" jest powiązana umowami leasingowymi na zakup środków transportu, posiada kasę fiskalną i inny majątek trwały ujęty w ewidencji środków trwałych. Po przekształceniu działalność ma być dalej kontynuowana. Wobec powyższego małżonkowie pytają "czy na dzień przekształcenia muszą sporządzić inwentaryzację, odprowadzić należny podatek VAT od zapasów i środków trwałych , oraz co z zawartymi umowami leasingowymi".
Zdaniem małżonków ze względu na fakt, iż będzie to kontynuacja działalności gospodarczej, a majątek nadal pozostaje we wspólnocie majątkowej małżonków nie musi być odprowadzony podatek VAT z remanentu. Natomiast firma leasingowa dokona zmiany nazwy firmy w formie aneksu do umowy, w związku z czym będzie możliwość rozliczania faktur leasingowych.

Przedstawiony stan faktyczny regulują poniższe przepisy:

Przedstawiona we wniosku sytuacja dotyczy prowadzenia działalności gospodarczej przez małżonków bez zawarcia umowy spółki cywilnej. Przepisy wyżej cytowanej ustawy o podatku VAT nie uznają za podatnika tego podatku "spółki małżeńskiej". Fakt ten oznacza, iż choć małżonkowie mogą prowadzić działalność gospodarczą na podstawie jednego wpisu do ewidencji działalności gospodarczej, jednakże podatnikiem podatku od towarów i usług może być tylko jedna osoba, na którą została dokonana rejestracja i nadany został numer identyfikacji podatkowej NIP dla celów rozliczenia tego podatku. Konsekwencją tego stanu rzeczy jest fakt, iż tylko jeden z małżonków prowadzi działalność gospodarczą i on podlega prawom i obowiązkom zawartym w ustawie o podatku VAT, natomiast drugi z małżonków pozostaje poza tym zakresem.
Zgodnie z treścią art.68 ustawy z dnia 02.07.2004r. - Przepisy wprowadzające ustawę o swobodzie działalności gospodarczej (Dz. U. z 2004r. Nr 173 poz.1808) małżonkowie prowadzący działalność gospodarczą pod wspólnym numerem ewidencyjnym są obowiązani do złożenia wniosku o zmianę wspólnego wpisu. W przypadku niezłożenia powyższego wniosku organ ewidencyjny w terminie do 31 grudnia 2005r. dokona wykreślenia wspólnego wpisu małżonków z ewidencji działalności gospodarczej (art.68 ust. 4 w/w ustawy). We wniosku należy wskazać w szczególności, który z małżonków będzie wpisany do ewidencji działalności gospodarczej pod dotychczasowym numerem. Organ ewidencyjny dokonuje, zgodnie ze złożonym wnioskiem, wpisu drugiego z małżonków pod nowym numerem ewidencyjnym, uwzględniając faktyczną datę rozpoczęcia działalności gospodarczej, natomiast z wpisu pierwotnego usuwa się dane drugiego z małżonków.

Zgodnie z art.15 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54 poz.535 ze zm.) podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.
Mając powyższe na uwadze należy stwierdzić, że ustawodawca jednoznacznie uznał, że w przypadku zmiany działalności prowadzonej przez małżonków pod wspólnym wpisem w ten sposób, że pod tym wpisem pozostaje jedynie jeden z nich, nie mamy do czynienia z likwidacją działalności gospodarczej, lecz jej kontynuacją i nie ma tu znaczenia który z małżonków będzie kontynuował działalność gospodarczą. Tym samym w powyższej sytuacji nie znajdzie zastosowania art.14 ust.1 w/w ustawy o podatku od towarów i usług.

Natomiast jeśli chodzi o umowy leasingu, należy stwierdzić, że powyższe leży w gestii pomiędzy firmą leasingową a podatnikiem.
W przypadku zawarcia umów leasingowych odliczenia podatku naliczonego należy dokonać zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego w przedmiotowym zakresie, które zawarte są w art.86-88 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług ( Podatnik dokonuje sprzedaży wyłącznie opodatkowanej).
Mając na uwadze powyższe, stanowisko zaprezentowane przez małżonków należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj