Interpretacja Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie
1471/DPD/423-47/05/MS/2
z 14 lipca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1471/DPD/423-47/05/MS/2
Data
2005.07.14



Autor
Pierwszy Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
koszty uzyskania przychodów
obcy środek trwały
odstąpienie od umowy
przebudowa
przywrócenie
umowa najmu


Pytanie podatnika
czy wydatki poniesione przez Spółkę w związku z przebudową powierzchni biurowej w celu przywrócenia jej do stanu pierwotnego zgodnie z zawartą umową stanowią koszt uzyskania przychodów


P O S T A N O W I E N I E


Na podstawie art. 14a § 4 w zw. z § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2005r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu wniosku o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tj. czy wydatki poniesione przez Spółkę w związku z przebudową powierzchni biurowej w celu przywrócenia jej do stanu pierwotnego zgodnie z zawartą umową stanowią koszt uzyskania przychodów, Naczelnik Pierwszego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Warszawie #8722; biorąc pod uwagę przedstawiony stan faktyczny oraz stan prawny


postanawia:


- uznać stanowisko Strony za prawidłowe.


U z a s a d n i e n i e


Z przedstawionego przez Stronę we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 24 września 1997r. została zawarta pomiędzy Spółką, jako Wynajmującym a firmą X, jako Najemcą umowa najmu powierzchni biurowej znajdującej się w kompleksie biurowym położonym w Warszawie. Na podstawie aneksu do umowy Spółka wstąpiła we wszelkie prawa i obowiązki przysługujące dotychczasowemu najemcy. Powierzchnie biurowe z uwagi na potrzeby najemcy zostały przebudowane na jego koszt za zgodą wynajmującego. W konsekwencji Spółka jako podmiot posiadający tytuł prawny do nakładów inwestycyjnych (np. ścianek działowych) będących środkiem trwałym (tj. inwestycja w obcym środku trwałym) dokonała odpisów amortyzacyjnych. Przyjęty przez Spółkę okres amortyzacji przedmiotowego środka trwałego wynosił 10 lat.

W związku z rozwiązaniem umowy, w dniu 30 kwietnia 2004r. Spółka przekazała wynajmującemu wynajmowaną powierzchnię biurową.
Przekazując w roku 2004 przedmiotową powierzchnię biurową na mocy §12 pkt 3 umowy Spółka zobowiązana była do jej zwrócenia w stanie, w jakim została ona przyjęta od wynajmującego w momencie rozpoczęcia najmu. W celu przywrócenia powierzchni biurowej do stanu pierwotnego Spółka zleciła firmie zewnętrznej dokonanie przebudowy pomieszczeń poprzez demontaż poszczególnych składników majątkowych, (np. ścianek działowych) amortyzowanych przez Spółkę jako inwestycja w obcym środku trwałym.
W piśmie oświadczono , że rozwiązanie umowy najmu nie było spowodowane zmianą rodzaju prowadzonej przez Spółkę działalności lub jej zakończeniem lecz zmianą siedziby Spółki.

Według Strony, w przedstawionym stanie faktycznym wydatki na przebudowę powierzchni biurowej poniesione przez Spółkę w celu przywrócenia tej powierzchni do stanu pierwotnego , na podstawie art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowią koszty uzyskania przychodów.
W ocenie Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego w przedstawionym stanie faktycznym i prawnym ma zastosowanie art. 15 ust.1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. Z 2000r., Nr 54, poz. 657 ze zm.) , wg którego kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.
Wydatki poniesione w celu wypełnienia postanowień wynikających z § 12 pkt 3 umowy najmu, zobowiązujących Spółkę do zwrócenia powierzchni biurowej w stanie, w jakim została ona przyjęta od wynajmującego w momencie rozpoczęcia najmu, wykazują oczywisty związek przyczynowo-skutkowy z prowadzoną działalnością gospodarczą a co się z tym wiąże, z uzyskiwanymi z niej przychodami. Wobec powyższego Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki związane z usługą firmy dokonującej demontażu zmian dokonanych w obcym środku trwałym w celu przywrócenia powierzchni biurowej do stanu pierwotnego.
Mając powyższe na uwadze postanowiono jak na wstępie.
Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz obowiązującego w tym stanie faktycznym stanu prawnego.


P o u c z e n i e

Niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Strony i jest wiążąca dla organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej właściwych dla Strony #8722; do czasu jej zmiany lub uchylenia (art. 14b § 1 i 2 ustawy-Ordynacja podatkowa). Na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie, za pośrednictwem Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego (art. 14a § 4 ustawy-Ordynacja podatkowa). Zażalenie wnosi się w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia (art. 236 §2 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa)..



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj