Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lęborku
ULP-I/443-8/2005
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ULP-I/443-8/2005
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lęborku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumentowanie
dokumenty celne
eksport towarów
potwierdzenie
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje czy dysponując zaświadczeniem wystawionym przez organ uprawniony do urzędowego potwierdzania określonych faktów lub stanów prawnych potwierdzającym fakt dokonania wywozu towarów poza terytorium UE może zastosować stawkę 0%?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art.14a §1 i §4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r Ordynacja podatkowa /tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz.60/ po rozpatrzeniu wniosku Podatnika z dnia 25.01.2005r o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w sprawie możliwości opodatkowania stawką podatku VAT 0% eksportu towaru, jeśli przed złożeniem deklaracji podatkowej za miesiąc, w którym została dokonana sprzedaż towaru za granicę podatnik nie posiada dokumentu potwierdzającego przez urząd celny wywozu towaru poza granicę Wspólnoty Europejskiej a dysponuje wyłącznie zaświadczeniem z Oddziału Celnego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku

stwierdza, że:

stanowisko przedstawione w tym wniosku jest prawidłowe w odniesieniu do opisanego stanu faktycznego.

UZASADNIENIE

Podatnik prowadzi działalność w zakresie projektowania, wytwarzania, instalowania i naprawy elektroenergetycznej aparatury rozdzielczej, elektrycznych urządzeń biomedycznych, urządzeń elektroniki przemysłowej. Jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.

W ramach prowadzonej działalności Podatnik dokonał wywozu towarów na Białoruś. Z informacji uzyskanej od odbiorcy towaru wynika, iż zaginął dokument potwierdzający wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty Europejskiej. Podatnik wystąpił do Oddziału Celnego w Koninie dokonującego zgłoszenia celnego o wydanie zaświadczenia potwierdzającego fakt dokonania wywozu poza terytorium Wspólnoty. Dokument taki otrzymał. Zapłata za wyeksportowany towar wpłynęła dnia 14.01.2005r.

Zdaniem Podatnika, dysponując zaświadczeniem wystawionym przez organ upoważniony do urzędowego potwierdzania określonych faktów lub stanów prawnych, spółka może zastosować stawkę 0%, traktując, że spełniony został przepis art.19 ust.6 ustawy o VAT.

Zgodnie z przepisem art.5 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług /Dz.U.Nr 54, poz.535 ze zm./ opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega eksport towarów. Przez eksport towarów, stosownie do postanowień przepisu art.2 pkt 8 ww. ustawy, rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w przepisie art.7 ust.1 pkt 1 – 4 ustawy o podatku VAT, jeżeli wywóz dokonywany jest przez dostawcę lub w jego imieniu lub nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu. Zgodnie z przepisem art.41 ust. 4 – 9 ww. ustawy, w eksporcie towarów, w którym wywóz dokonywany jest z terytorium kraju przez dostawcę lub w jego imieniu, stawkę podatku VAT 0% stosuje się pod warunkiem otrzymania ( w określonych cytowanymi przepisami terminach) dokumentu potwierdzającego wywóz towaru poza terytorium Wspólnoty potwierdzony przez urząd celny wyjścia. Dokumentem potwierdzającym eksport towarów, stosowanym w przypadku przepływu towarów pomiędzy Wspólnotą Europejską a państwami trzecimi, tj. niebędącymi państwami członkowskimi Unii Europejskiej jest Jednolity Dokument Administracyjny (SAD – karta SAD 3). Fakt fizycznego wywozu towarów urząd celny wyjścia potwierdza na odwrotnej stronie egzemplarza SAD 3 i zwraca go do urzędu celnego , w którym zgłoszono procedurę wywozu. Dokument ten odbiera się w tym urzędzie, co uwiarygodnia właściwe potwierdzenie wywozu. Potwierdzenie to przyjmuje formę pieczęci urzędu z datą.

Wymieniony wyżej sposób potwierdzenia wywozu ostatecznego określają przepisy art.792, 793 rozporządzenia Komisji (EWG) nr 2454 z dnia 02.07.1993r ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) nr 2913/92 ustanawiającego Wspólny Kodeks Celny.

Powyższe, z uwagi na fakt nie określenia przez przepisy ustawy z dnia 11.03.2004r o podatku od towarów i usług formy dokumentu potwierdzającego dokonanie eksportu, nie wyklucza, zdaniem tut. organu podatkowego, możliwości dokumentowania faktu dokonania eksportu w sposób wynikający z załączonego do ww. zapytania podatnika pisma, a więc w formie zaświadczenia, w którym organ celny potwierdził fakt wywozu towaru poza obszar Wspólnoty. Należy bowiem zauważyć, iż podatnik ma prawo wystąpić do organów celnych ( w tym m.in. Urzędu celnego, w którym nastąpiło zgłoszenie towaru do procedury wywozu) o wydanie tego rodzaju zaświadczenia. Stosownie bowiem do przepisu art.73 ustawy z dnia 19.03.2004r – Prawo celne (Dz.U.Nr 68, poz.622) do wydawania zaświadczeń stosuje się odpowiednio przepisy działu VIIIa ustawy z dnia 29.08.1997r – Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz.U.Nr 8 z 2005r, poz.60).

Ponadto zgodnie z art.194 §1 i §2 ww. ustawy Ordynacja podatkowa dokumenty urzędowe sporządzone w formie określonej przepisami prawa przez powołane do tego organy władzy publicznej stanowią dowód tego, co zostało stwierdzone. Przepis §1 stosuje się odpowiednio do dokumentów urzędowych sporządzonych przez inne jednostki, jeżeli na podstawie odrębnych przepisów uprawnione są do ich wydawania.

Biorąc zatem pod uwagę powyższe oraz stan faktyczny przedstawiony we wniosku Podatnika, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Lęborku uznaje, iż stanowisko Podatnika wyrażone w piśmie jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj