Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PP2/443-88/05/KH/18430
z 23 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP2/443-88/05/KH/18430
Data
2005.03.23



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
obowiązek podatkowy
podatek od czynności cywilnoprawnych
podatek od towarów i usług
przelew wierzytelności
sprzedaż towarów
sprzedaż wierzytelności


Pytanie podatnika
Czy przelew własnej wierzytelności (zmiana wierzyciela) powoduje powstanie obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, czy też podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


POSTANOWIENIE

Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego, działając na podstawie art. 14 § 1, § 3, § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) w odpowiedzi na wniosek Strony z dnia 25.02.2005 r. (doręczony w dniu 28.02.2005 r.) z zakresu podatku od towarów i usług

potwierdza
stanowisko przedstawione w zapytaniu.

UZASADNIENIE

Podatnik następująco opisuje stan faktyczny: Spółka posiadała należność z tytułu sprzedaży towarów. Nie mogąc odzyskać pieniędzy od kontrahenta w ramach umowy przelewu wierzytelności dokonała przeniesienia tejże wierzytelności na rzecz osoby trzeciej. Strony transakcji są podatnikami podatku od towarów i usług. Przedmiot zapytania sprowadza się do ustalenia, czy przelew własnej wierzytelności (zmiana wierzyciela) rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług, czy też podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Zdaniem Podatnika przelew wierzytelności nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, gdyż nie można go utożsamiać z dostawą towarów (art. 7 ustawy o podatku od towarów i usług), jak również ze świadczeniem usług (art. 8 ustawy o podatku od towarów i usług). Winien zatem podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Tutejszy Urząd potwierdza stanowisko Podatnika.
Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. W myśl art. 8 ust. 1 przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7. Pomimo szerszego rozumienia usług na gruncie ustawy z dnia 11 marca 2004 r., nie tylko jako czynności wymienionych w statystykach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej - incydentalna sprzedaż wierzytelności własnych nie podlega opodatkowaniu, gdyż nie może być uznana za przedmiot działalności gospodarczej sprzedającego. W myśl art. 15 ust. 1 w/w ustawy podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Skoro czynność polegająca na sprzedaży wierzytelności własnych nie stanowi działalności gospodarczej Spółki, to w tym zakresie nie spełnia ona definicji podatnika, a to oznacza, że czynność, o której mowa, nie podlega opodatkowaniu.

W świetle powyższych ustaleń, Naczelnik tutejszego Urzędu potwierdza stanowisko Podatnika orzekając jak w sentencji postanowienia.

Odpowiedź z zakresu podatku od czynności cywilnoprawnych podlega udzieleniu odrębnym pismem.

Nadmienia się, że interpretacja niniejsza jest aktualna według stanu prawnego na dzień jej dokonania i do czasu zmiany stanu prawnego lub stanu faktycznego przedstawionego przez pytającego.

Interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Na niniejsze postanowienie Stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia - Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, ul. Wadowicka 10, za pośrednictwem Naczelnika tutejszego Urzędu - w terminie 7 dni, licząc od dnia doręczenia postanowienia - zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 2 i 239 ustawy Ordynacja podatkowa.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj