Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PP-3/i/4407/66/05
z 6 czerwca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-3/i/4407/66/05
Data
2005.06.06



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
korekta faktury
struktury


Pytanie podatnika
Kiedy należy stosować proporcje, o których mowa w art. 90 ustawy o VAT?


D E C Y Z J A

Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie po zapoznaniu się z postanowieniem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków z dnia 31.03.2005 r., nr PP-1-443-7/05/ME w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku od towarów i usług, działając na podstawie art. 14b § 5 pkt 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60)

zmienia postanowienie organu pierwszej instancji z uwagi na rażące naruszenie prawa

U Z A S A D N I E N I E

Pismem z dnia 12.01.2005 r. (wpływ do Urzędu Skarbowego - w dniu 20.01.2005 r.) zwróciła się Pani do Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków z wnioskiem o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego zgodnie z art. 14a § 1 Ordynacji podatkowej.

Z opisanego stanu faktycznego wynika, iż prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie biura pośredniczącego w obrocie nieruchomościami, stosując do świadczonych usług stawkę w wysokości 22%. Od sierpnia 2004 r. rozszerzyła Pani działalność m. in. o usługi pomocnicze do usług pośrednictwa finansowego. W październiku wystawiła Pani fakturę dokumentującą taką usługę, stosując do niej zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT. Oprócz opisanej wyżej usługi zwolnionej wykonywała Pani w tym miesiącu czynności opodatkowane według stawki 22%.

Do rozliczenia podatku VAT za ten miesiąc przyjęła Pani proporcję wyliczoną szacunkowo, według prognozy uzgodnionej z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego w formie protokołu, w związku z niereprezentatywnością obrotu za 2003 r.
W listopadzie i grudniu 2004 r. wystąpiła wyłącznie sprzedaż opodatkowana. Uznała Pani, iż w tych miesiącach przy ustalaniu kwoty podatku naliczonego do odliczenia również należy zastosować powyższą proporcję.

Pani zapytanie dotyczy oceny prawidłowości takiego postępowania.
Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego Kraków w postanowieniu z dnia 31.03.2005 r. uznał, iż postępowanie takie jest nieprawidłowe. Stwierdził, iż w miesiącu w którym występuje wyłącznie czynność opodatkowana, prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego związanego z tą czynnością przysługuje na podstawie art. 86 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr. 54, poz. 535 ze zm.), nie trzeba w takiej sytuacji stosować proporcji. Natomiast w miesiącu, w którym występuje jednocześnie czynność opodatkowana jak i czynność zwolniona, podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia kwot podatku naliczonego związanego z tymi czynnościami na podstawie art. 90 cytowanej wyżej ustawy, a więc z zastosowaniem proporcji.

Po rozpoznaniu akt sprawy Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie stwierdza.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Z w/w przepisu wynika, że dla realizacji prawa do odliczenia podatku naliczonego konieczne jest, aby towary i usługi, przy nabyciu których naliczono tenże podatek, zostały wykorzystane do wykonywania czynności opodatkowanych. Zatem przy ustaleniu prawa do odliczenia podatku naliczonego pierwszoplanową rolę odgrywa ustalenie czy zakupy, w związku z którymi wystąpił podatek naliczony, służą sprzedaży opodatkowanej, sprzedaży zwolnionej czy jednej i drugiej. Nie ma przy tym znaczenia rodzaj sprzedaży dokonanej w miesiącu, w którym wystąpił ten podatek naliczony.

Jeżeli zakupy dotyczą tylko sprzedaży opodatkowanej podatnik ma prawo do pomniejszenia podatku należnego o całą kwotę podatku naliczonego związanego z tymi zakupami.
W sytuacji gdy podatek naliczony wynika z faktur dokumentujących zakupy, które służyć będą tylko sprzedaży zwolnionej z opodatkowania - prawo do odliczenia w ogóle nie przysługuje.
Natomiast jeżeli zakupy będą służyły zarówno wykonywaniu czynności opodatkowanych jak i zwolnionych, i nie będzie możliwości wyodrębnienia kwot odnoszących się do poszczególnych czynności, zastosowanie znajdzie regulacja zawarta w art. 90 ustawy o VAT. Będzie należało zastosować w takiej sytuacji proporcję ustaloną za poprzedni rok (w Pani przypadku uzgodnioną z Naczelnikiem Urzędu Skarbowego).

Zatem wynikające z postanowienia Naczelnika Urzędu Skarbowego stwierdzenie, iż decydujące znaczenie przy określeniu kwoty podatku naliczonego do odliczenia oraz konieczności zastosowania proporcji obliczonej na podstawie danych z poprzedniego roku ma fakt, czy w danym miesiącu wystąpiła tylko sprzedaż opodatkowana czy sprzedaż opodatkowana i zwolniona należy uznać za naruszające dyspozycję przepisu art. 86 ust. 1 w zw. z art. 90 ustawy o VAT.

Z ww. względów orzeczono jak w sentencji.
Decyzja niniejsza jest ostateczna.
Na decyzje służy prawo do wniesienia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Topolowa 5 z powodu jej niezgodności z prawem.
Skargę wnosi się w dwóch egzemplarzach za pośrednictwem Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie w terminie 30 dni od dnia doręczenia decyzji.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj