Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Ursynów
1438/443/78-64/2005/AP
z 20 maja 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1438/443/78-64/2005/AP
Data
2005.05.20



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Ursynów


Temat
Podatek od towarów i usług --> Miejsce świadczenia --> Miejsce świadczenia przy świadczeniu usług

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki

Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy --> Zasady ogólne --> Moment powstania obowiązku podatkowego


Słowa kluczowe
stawki podatku
usługi transportowe
usługi transportu międzynarodowego


Pytanie podatnika
Jaką stawkę podatku od towarów i usług należy zastosować dla usług transportowych wykonywanych na rzecz polskiego nabywcy do Polski z innego państwa członkowskiego?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 18 lutego 2005 r. (data wpływu do tut. organu podatkowego 23 lutego 2005 r., uzupełnione 22 marca 2005 r.) w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w kwestii dotyczącej stawki podatku od towarów i usług dla usług transportowych wykonywanych na rzecz polskiego nabywcy do Polski z innego państwa członkowskiego, Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa - Ursynów postanawia uznać stanowisko zawarte we wniosku za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Ze stanu faktycznego przedstawionego w przedmiotowym piśmie wynika, iż Strona świadczy usługi transportowe z terytorium innego kraju członkowskiego tj. z Francji na terytorium Polski. Zleceniodawcą tych usług jest podmiot posiadający polski numer identyfikacji podatkowej.

Zgodnie z art. 27 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) w przypadku usług transportowych miejscem świadczenia jest miejsce, gdzie odbywa się transport, z uwzględnieniem pokonanych odległości. Natomiast w myśl art. 28 w/w ustawy w przypadku transportu towarów, którego rozpoczęcie i zakończenie ma miejsce odpowiednio na terytorium dwóch różnych państw członkowskich, zwanego dalej wewnątrzwspólnotową usługą transportu towarów, miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie transport towarów się rozpoczyna, z zastrzeżeniem ust. 3. Z kolei zgodnie z ust. 3 w/w artykułu w przypadku, gdy nabywca usługi, o której mowa w ust. 1 i 2, podał dla tej czynności świadczącemu wewnątrzwspólnotową usługę transportu towarów numer, pod którym jest zidentyfikowany na potrzeby podatku lub podatku od wartości dodanej na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia transportu, miejscem świadczenia usługi jest terytorium państwa członkowskiego, które wydało nabywcy ten numer.

W świetle powyższych przepisów oraz w oparciu o przedstawiony przez Stronę stan faktyczny usługi transportowe świadczone z terytorium kraju członkowskiego tj. z Francji na terytorium Polski, w przypadku gdy nabywca podał numer dla celów transakcji wewnątrzwspólnotowych, stanowią wewnatrzwspólnotową usługę transportu towarów, w związku z czym miejscem ich świadczenia jest Polska. Zatem w/w usługa transportowa podlega opodatkowaniu według przepisów ustawy o podatku od towarów i usług.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm.) stawka podatku wynosi 22 % z zastrzeżeniem ust. 2-12, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1. Przepisy te regulują kwestię dotyczącą obniżenia stawki podstawowej podatku od towarów i usług do wysokości 3 %, 7 % i 0 %. Ponadto w art. 43 w/w ustawy określone zostały zwolnienia przedmiotowe od tego podatku.

Wewnątrzwspólnotowe usługi transportu towarów nie są wymienione w w/w artykułach jako zwolnione od podatku od towarów i usług bądź też zaliczone do katalogu usług, do których należy stosować obniżoną stawkę tego podatku. W związku z powyższym usługi transportowe wykonywane przez Stronę podlegają opodatkowaniu podstawową stawką podatku od towarów i usług w wysokości 22 %.

Jednocześnie należy zauważyć, że na podstawie art. 19 ust. 13 pkt 2 w/w ustawy w przypadku świadczenia usług transportu osób i ładunków kolejami, taborem samochodowym, statkami pełnomorskimi, środkami transportu żeglugi śródlądowej i przybrzeżnej, promami, samolotami i śmigłowcami, usług spedycyjnych i przeładunkowych, usług w portach morskich i handlowych oraz budowlanych i budowlano - montażowych obowiązek podatkowy powstaje z chwilą otrzymania całości lub części zapłaty, nie później jednak niż 30 dnia, licząc od dnia wykonania tych usług.

W związku z powyższym postanowiono jak w sentencji.Niniejsze postanowienie dotyczy wyłącznie stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę w piśmie z dnia 18 lutego 2005 r. oraz wydawane jest według stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia przedmiotowego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj